Skutečný příběh skupiny studentů z Cambridgské univerzity, kteří byli ve třicátých letech vycvičeni a nasazeni jako špioni v Sovětském svazu. (Filmbox)

embee

Jelikož jde snímek u nás zatím nesehnatelný s českými titulky, shlédla jsem verzi se španělskými. Ty mi, jelikož španělsky neumím, nepomáhaly, spíše mne odváděly od pozorného naslouchání originálu, ale naučila jsem se pár španělských slovíček:) Ale to odbíhám od tématu. Tato čtyřdílná série určitě překvapí otevřeností, s jakou mluví nejen o veřejných politických událostech, ale také o intimitě vztahů hlavních hrdinů, z nichž dva jsou gayové. Také proto, postelové scény v tomto snímku patří spíše mužům, což není až tak obvyklé. Hlavním plusem tak pro mne jsou, kromě zajímavého příběhu, právě vynikající herecké výkony čtyř hlavních představitelů (hlavně Toma Hollandera v roli Guye Burgesse), které z této, byť pouze televizní záležitosti, vytvářejí neopakovatelný filmový zážitek. ()

Volodimir2

Skutočný príbeh najznámejších špiónov na svete Kim Philby (krycie meno Stanley), Donald Duart Maclean (Homer), Guy Burgess (Hicks) a Anthony Blunt (Tony alebo Johnson). Kedysi patrili do Cambridgeského špionážneho krúžku. Film nie je dokumentom, je to dráma zachytávajúca skutočné udalosti. Koniec 30 tých rokov, britská šľachta posiela svojich potomkov na najprestížnejšiu anglickú univerzitu, ale na opačnom póle spoločnosti je drvivá väčšina ľudí, ktorí nemajú čo do úst. Hitler sa ujíma moci v Nemecku a v tejto atmosfére sa títo štyria mladí bohatí idealisti rozhodli, že komunizmus je najlepší politický systém na riešenie všetkých problémov. Po kontakte s ruským agentom sa všetci štyria stali špiónmi v prospech Sovietskeho zväzu. Časom pracovne skončia na zahraničnom úrade, kde majú prístup k utajovaným skutočnostiam. Po dobu 20 rokov svojej aktívnej činnosti sa vypracovali medzi skutočnú špičku v danom obore. Táto séria sleduje ich životy, ich lásky, ich rast v práci a vysvetľuje prečo neboli podozriví. Boli britskí gentlemani z najvyššej spoločnosti a tí nemôžu byť predsa špiónmi.Starobu dožívali Mclean, Burgess a Philby v Sovietskom zväze, len Blunt sa priznal k špionáži výmenou za beztrestnosť a žil vo Veľkej Británii. ()

flyboyeda

Cambridge Five (ano, ve skutecnosti jich bylo pet) patri mezi jednu z nejvetsich spionaznich eskapad a megavysirek historie tajnych sluzeb. Coby fanousek zanru jsem s napetim ocekaval obsah miniserie a doufal, ze se kvalitou vyrovna velice povedene The Company, jez imho patri k spionaznim skvostum. Tam si Tom Hollander mimochodem taky zahral. A nejsem zklaman, ikdyz jsem si musel par desitek minut pockat a stejne jsem nakonec dostal neco trochu jineho, nez jsem ocekaval. Nektere veci byly poupraveny, jak uz tvurci v uvodu varuji, historicka fakta presto dostatecne respektuji. Ale i tak se divakovi serviruje velmi citlive a kvalitne zpracovany pribeh plny nejenom drama, ale take sympatickeho humoru, velmi slusnych hereckych vykonu a v neposledni rade vice i mene dumyslnych spionaznich praktik a finticek. Rovnez pozitivne hodnotim, ze tvurci nevymekli a homosexualitu dvou postav nijak nemaskuji, ale zobrazuji jejich milostne avantyry pekne od podlahy. Zpocatku pusobi serie spise usmevnym, az bych rekl lehce romantickym dojmem, kdyz se soustredi na studijni eskapady a pocatek velkeho pratelstvi hlavni ctverice. V teto fazi bych uvital o neco vice mraziveho napeti, ktereho je k dobre spionazni zapletce/filmu/serialu potreba. S kazdym dalsim dilem vsak vyvoj ziskava na vaznosti a rafinovanosti. Osudy zucastnenych se komplikuji, opadava studentska euforie a bezstarostnost. Panove musi celit depresivni realite te doby a je potreba prinaset osobni obeti. Mozna prave diky tomu se dle meho nazoru kvalita i intenzita dil od dilu zlepsuje. Az je mi nakonec lito, ze serie ma pouze 4 dily. Reziser si dobre vybral herce. Kazdy z hercu predstavuje naptrosto odlisny charakter, ktery je jim herecky blizky a ktery celkem vtipne odrazi i historicka fakta. Guy Burgess byl napriklad stejne divoky i v realu a Kim Philby, skoda mluvit, mistr sveho remesla, byt predloha mela pravdepodobne o dost vice chladnokrevnosti. Vsichni herci odvedli velmi dobrou praci. Jeden vsak imho preci jen vycniva. Tom Hollander. Pro me osobne nejzajimaveji ztvarnena postava, prestoze s postupnym vyvojem v serii i ostatni kolegove zacinaji konkurovat. Zrejme potrebovali dostat trochu vice prostoru. Celkove se kazdopadne jedna o velice prijemnou zalezitost., ktera se mozna o neco vice soustredila na mezilidske vztahy nez samotnou spionaz, ale i to muze byt pro nekoho plusem. Je skoda, ze k serii nejsou online cz titulky, ale anglicke nastesti ano. Jako vzorek z uctyhodneho vykonu Toma Hollandera pridavam link na youtube z jedne z nej scen... :) http://www.youtube.com/watch?v=jpc85CyKI6w K shlednuti doporucuji take zajimavy dokument, nevim, jestli zde mohu linkovat, asi ne, k dispozici na ulozto.cz - nazev: Válka špionů-Kreml vrací úder 2-Slavná pětka ve službách Stalina cz. ()

Martin741

Ani ne tak super spionazna drama, ako skor prepletenec medziludskych vztahov v nadvaznosti na politiku a politicke dianie. Jak tak pozeram, zas zbuznela homoromantika dostala priestor aj tu, no ale u mna je to uchylka a svinstvo najohavnejsie. Toby Stephens /Die another Day, Hercule Poirot -pet malych prasatek/ jej sice neholdoval, sam odmietol uchylarny, ale bol tu zbytocny, nemal co hrat. Poirot a pet malych prasatek je vo filmografii sympatickeho Stephensa podstatne vyssie. Dokonca aj mlady Benedikt Okurkac sa tu zjavil, to teda pozeram : 55 % ()

ReneeS

Britům se musí nechtat, že ze špionážního dramatu dokáží udělat podívanou, která balancuje mezi vážností, vtipem, melancholií a bizarností. Možná občas trochu teatrální, ale výborně natočeno. Ať už byli kdo chtěli - studenti, diplomaté, špióni, zrádci ... v hlavě vám utkví přátelé, které poutala víc než jen společná kravata. ()