Skvělá a uznávaná psycholožka Dr. Miranda Grey (HALLE BERRY) je expertkou na posuzování toho, co je racionální. Co je logické. Co nezachází za hranice příčetnosti. Pod vedením svého manžela (CHARLES S. DUTTON), vedoucího oddělení psychiatrie Woodwardské ženské věznice, léčí nebezpečně psychicky narušené pacientky, mezi které patří i Chloe (PENÉLOPE CRUZ) charismatická vražedkyně, jejíž svědectví o satanistickém mučení jsou uvážlivou doktorkou považovány za pouhý výplod paranoidní mysli. Po setkání s tajemnou dívkou se však její spokojené manželství a vyrovnaný život změní v nejhorší noční můru. Když se Miranda probudí po hrůzné autonehodě, se zděšením zjistí, že její manžel byl zavražděn a všechny stopy směřují právě k ní. Zatímco se snaží přijít na to, za jakých okolností by vůbec mohla spáchat podobně brutální a otřesný čin vůči člověku, kterého milovala a obdivovala, ocitá se uvězněná ve Woodwardu mezi svými bývalými pacientkami.

Chování doktorky, která si z osudné noci pamatuje pouze několik nejasných vizí tajemné dívky, se postupem času stává čím dál tím více nevyzpytatelným. Zoufalá snaha, s níž se pokouší dokázat svou nevinu, je jejím bývalým spolupracovníkem Dr. Pete Grahamem (ROBERT DOWNEY JR.), který je soucitný, avšak zároveň velmi skeptický, vnímána jako začátek sestupu do hlubin šílenství. Miranda postupně začíná věřit, že se jí zmocnily nadpřirozené síly, které jsou odhodlány se pomstít i za cenu toho, že ji připraví o rozum. Zatímco ji Chloe stahuje do svého osobního pekla, musí Miranda zjistit, zda skutečně směruje k branám šílenství nebo pouze blíže k pravdě. (oficiálny text distribútora)

salahadin

SPOILERY! Velká škoda promarněného potenciálu. Ze začátku vcelku slušná atmosféra, dobrá hudba, ucházející Halle Berry, ale velmi brzy se film zvrhne v průměrnou duchařinu, kdy hrdinka získá průsvitného průvodce po stopách zločinů svého manžela. Film sráží mnoho věcí - scénář a konvenční režie. Nedivím se, takovýto scénář se ukočírovat nedá. Stokrát ohrané téma ztrácí kontury a ani slibný režisér nedokázal zázrak. ()

Kusko.t2

Mohlo to byť skoro aj 4*, nechýbalo tomu veľa. Gothika je však ako horor nie moc dobrá, temná (dalo sa viac), sem tam bolo v scenári pár nedotiahnutých veci, hudba mohla byť viac vygradovaná. Avšak stále sa jedná o dobrý film, ktorý hlavne ťaží zo svojho príbehu, ktorý dokáže upútať a prekvapiť. Duchársky príbeh o suverénnej psychologičke v podaní Halle Berry, ktorá sa stane osvietenou a začne vidieť duchov ktorým nerozumie. A z uznávanej doktorky sa stáva práve taký istý pacient o ktorých sa pred „nehodou“ starala. Zapeklitá situácia. ()

Legas

Hutná atmosféra, dobře poplašená Halle Berry a obrázky Mathieu Kassovitze. Chybí pouze originálnější scénář - vše už jsme někde viděli. Mně osobně Gothika nejvíce připomíná duchařskou variaci na závěr filmu Generálova dcera. Ve filmu je spousta hluchých míst, které si uvědomíte většinou až po skončení. Závěrečná akční scéna je místy až směšná (vzhledem k předchozímu ději). Ale i tak Gothika nabízí velice slušnou porci výše zmíněného a lekačky ve filmu Vás nenechají v klidu sedět. ()

TheEvilTwin

Tyhle příběhy s postupným skládáním dílků do finální mozaiky já můžu, obzvláště pokud jsou poutavě natočeny a dokážou diváka vtáhnout. To ovšem není úplně případ Gothiky, zde se to povedlo jen tak polovičatě. První půlka dokážě vytvořit fajn základ pro další rozplétání, ale v té druhé už film zas tak výrazněji neoslní. Ještě že jsme se dočkali ještě navíc malého, byť předvídatelného twistu, který film završil do úspěšné průměrné jednohubky z kategorie "neurazí, nenadchne". ()

Cival

2 a 1/2*. Nemám rád Halle Berry (hlavně jako herečku), ale tady celkem bez problémů obstála - jedno z mála milých překvapení, asi si po Oscarovi vzala kurzy herectví:-) Kassovitz nemá ani chvíli potíže s temným obrazem nebo poletující kamerou a dokáže velmi vkusně přimíchat zvuky, skřeky a skřípání. Ale neumí si vybrat scénář. Gothika ho má navýsost špatný. Premisa je bezpochyby zajímavá, ale tím kvality scénáře končí. Viditelně recykluje otřepané motivy ze široké palety filmů od Kruhu až po Celu, ale tvůrci v sobě nenašli dostatek invence pro vlastní, výrazně originální vklad. Výsledek tak není ani trochu zajímavý a většinu času jsem se příjemně nudil. Efektním lekačkám chybí žádaná působivost, protože se nemůžou opřít pořádný logický základ, jsou do příběhu vkládány nazdařbůh, jen aby se podle potřeby děj zahustil nebo uvolnil. Takže ve scéně s autem vcelku bezdůvodně straší jedna scéna za druhou, aby se o pár sekund později strašidelné vize vytratily na dlouhou dobu. Scenárista nezvládl ani práci s postavou Cruzové nebo vybrousit pointu do tvaru, která by výrazněji překvapila (postup je ohraný, navíc tenhle explozivní konec je opravdu hrozný). Škoda, že si Kassovitz nevybírá pečlivěji, pak by nevznikaly takovéhle nezajímavé paskvily s podpisem zručného režiséra (i Purpurové řeky mě naštvaly svou levností a béčkovou pointou). Snad příště. ()

• Doutník na stole doktora mění svou pozici. (KucC)
  • Film byl primárně natočen ve městě Montréal, které se nachází v kanadské provincii Québec. Dále pak ve městě Laval, kde se nacházela věznice. Další filmové lokace byly vybrány v malých venkovských komunitách Oka a Hinchinbrooke, které se taktéž nacházejí v kanadské provincii Québec. (Trajektt)
  • Náklady na výrobu byly zhruba 40 milionů amerických dolarů. (NIRO)