Vražda je můj styl

(festivalový názov)
  • USA Murder Is My Beat (viac)

Deset let po Objížďce natočil Ulmer noir Vražda je můj styl, který se odvolává k tradici americké drsné školy. Příběh začíná in medias res: policista Ray Patrick se nachází v hotelovém pokoji, kde jej zanechala tajemná barová zpěvačka Eden Lane podezřelá z vraždy. Ray dostal případ brutálně zabitého muže na starosti, ale brzy propadl kouzlu blonďaté krásky a rozhodl se porušit pár předpisů, aby jí dal možnost očistit své jméno. Film disponuje vtahujícím vyprávěním, k čemuž přispívá Rayův voice-over a rozsáhlá retrospektiva, kterou doprovází. Celý zamotaný případ je prezentován jako pátrání, kdy jen postupné skládání jednotlivých indicií vede k finálnímu rozuzlení. Technické zpracování odpovídá béčkové produkci a v lecčem připomene podobně nedokonalou (ale vždy podmanivou) Objížďku. Snímek nicméně postrádá naléhavost a existenciální podtext Ulmerova slavnějšího noiru. (Noir Film Festival)

majo25

Béčkový krimi-noir, ktorý nemá čím zaujať, ani atmosférou a už vôbec nie sfušovaným scenárom. Navyše pôsobí lacne, čo podčiarkujú nielen početné zadné projekcie i pri tých najjednoduchších scénach, ale aj podpriemerné herecké výkony. Vlastne zaujal iba jeden moment, to keď si hl. predstaviteľ - policajný detektív vedie v hlave monológ (je ho vo filme viac ako dialógov) a uvedie, že hoc je detektív, bez podporného tímu celého policajného štábu je nula. ()

liquido26

Detektiv Ray vyšetřuje vraždu jistého Franka Deana, kterého našli umláceného sochou s rukama opálenýma v krbu. Hlavní podezřelou je krasavice Eden. Ray se do ní samozřejmě zabouchne a když jí převáží vlakem na stanici, Eden uvidí z okna zavražděného. Ray neváhá a vyskočí spolu s ní z vlaku a rozhodne se pátrat. No jako celek to špatné nebylo, rozuzlení bylo docela fajn, ale prostě si neumím představit, že by se někdy nějaký policajt zachoval tak idiotsky jako Ray, vyskočil i s podezřelou z vraždy z vlaku, nechal jí na čestné slovo v motelu a začal v neznámém městě pátrat po mrtvém muží, u kterého ani nevěděl, jak vypadá. ()

freddy

Když je někdo shledán vinným, nemusí to ještě nutně znamenat, že je skutečně vinen. Pak je důležité najít spojence, kterému jde o spravedlnost a neváhá ji najít za každou cenu, třeba i za cenu osobních obětí. Hlavní hrdina tohoto filmu přesně takovým člověkem je, a tak nejen, že pomůže dívce odsouzené za vraždu utéci, ale ještě s ní pátrá po pravdě. A ta pravda je ve výsledku zajímavější, než by možná divák očekával. Film je svým dějem velmi zajímavý a nedává příliš příležitostí k nudě. A čím více se blížil závěr, byl jsem stále zvědavější, jak to všechno skončí. V rámci žánru sice asi nevybočuje a možná bude v mé paměti patřit k těm zapomenutelnějším, ale i tak jej krátce po zhlédnutí hodnotím jako zajímavý a obstojný zážitek. [10. Noir Film Festival 2022] ()

Topco

Konečne (ďalší) obstojný noir od Ulmera, po viacerých sklamaniach (nevydarené brakové Bčko „Strange Illusion“, zdĺhavá melodráma „Ruthless“). Táto vec prišla 10 rokov od jeho pulpovej pecky Detour, ktorú mám v noirovej TOP10. Hrdina – policajný detektív má potrebnú charizmu, jeho voice-over vťahuje do príbehu, fajnšmekrov potešia zadné projekcie a celková atmosféra (zasnežená chata, cesta vlakom). Máme tu pár naivných momentov (príliš náhodné stretnutie, „pečiatka“ na líci ako vodítko), ale dojem to vážnejšie nekazilo. 3,5* ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině