Rabbits

Dráma / Mysteriózny / Horor / Komédia / Fantasy
USA, 2002, 50 min

Film RABBITS natočil kultový režisér David Lynch. Ukazuje nám niekoľko na prvý pohľad bezpríbehových epizód zo života rodiny králikov. Odohráva sa bez jediného strihu, v jednej izbe, pomocou statickej kamery. Králici medzi sebou hovoria, ale ich dialógy sa zdajú nezmyselné. Do toho sa ozýva dlhý potlesk a smiech ako z klasických sitcomov. Lynch tento film postavil na zvláštnych surrealistických a hororových víziách, ktoré si každý môže vysvetliť po svojom. (Avathar)

Elrond88

80%, sliny po tričku, pocit rozházeného harampádí v hlavě, pískání a hučení v uších, strach z králíků, mžitky před očima a zvláštní silný dojem, který na mě zanechal tenhle... film? já se tak ovšem cítil jen něco málo přes 50 minut... ale tuším, že Lynch takhle myslí, uvažuje a představuje si okolní svět celý život... opět se při jeho filmu utvrzuji, že genialita a šílenství si jsou tuze blízko! ()

uiu

Lynch nezklamal. 3 králíci, jeden pokoj, satira sitcomu a jak říká slogan filmu - děsivé tajemství. Jaké je ono děsivé tajemství, na to si už musí každý přijít sám. Dialogy, nebo spíše monology, které nedávají smysl, pokud je berete jako souvislý text, ovšem jako celek zjistíte, že v nich smysl je (berte to jako film Memento od Nolana) a pokud máte uši a originální znění, zaručeně nepřeslechnete strach a vzrušení v hlasech králíčků, čím více se blíží konec. ()

Ceda

Jednou vyšel speciál 100+1 s největšími nevyřešenými záhadami tohoto světa. Chyběla mi tam jenom záhada, jestli dialogy v některých Davidových filmech znamenají něco hlubšího. Jedním slovem - úchylárna. Já vlastně ani nevím, proč dávám ty čtyři hvězdičky. Možná proto, že na tuhle smíchaninu hororu a sitcomu už asi nikdy v životě už nezapomenu... ()

Marius

Pri Rabbits prvý raz váham, či dať vôbec nejaké hodnotenie. 8 epizód zo života rodinky králikov natočených tak, že každá je točená bez jediného strihu v jednom prostredí. Na pozadí počuť temné dunenie a občas vlakovú sirénu. Lynch vytvára mimoriadne zneisťujúcu atmosféru i podivnými dialógmi, ktoré sú poriadne "od veci" . Každý králik totiž tliape o svojom, i keď časom divák zistí, že si vlastne odpovedajú na otázky, ktoré boli v pár replikách dozadu. A úplne najväčšia haluz je divácky smiech v štýle amerických sitcomov. Žeby Lynch chcel poukázať na zbytočnosť týchto dielok ? Neviem nesedí mi to naňho. Dávam 9/10 ale berte s rezervou, lebo toto je dosť ťažko stráviteľný experiment. ()

SOLOM.

Tak tohle bylo vážně opravdu „zvláštní“. David Lynch a jeho tvorba mě dokáží vždy doslova „uhranout“ a ještě dlouho uvažuju nad tím, co jsem právě viděl, ale tohle jsem taky ne zcela pobral. Sledovat tři herce v maskách králíků jak vedou opravdu netradiční debatu, která se snad ani nedá pochopit – u čehokoliv podobného bych už dávno chrápal – tak to byl teda odvaz. Doslova jsem se do toho zažral. Mé měřítka hodnocení jsou většinou dost tvrdá, ale tady vážně nevím, jak tohle „veledílo“ ohodnotit. V mnoha podobných případech (no když nad tím uvažuju, tak něco podobného asi moc k vidění není), bych hodil rovnou do odpadu, ale tady jsem si prostě připadal, tak trochu jako blbec, který se nechal strhnout atmosférou, ačkoliv by chápal co se děje kolem…Tentokrát jsi mě Davide vážně dostal a to se mi líbí… ()

• Miestnosť, v ktorej sa celý dej filmu odohráva, vznikla rozložením provizórneho štúdia na kopci za Lynchovým obydlím. (ČSFD)
  • Celý film je snímaný statickou kamerou, okrem jedného záberu na zvoniaci telefón. (ČSFD)