Původní dokumentární cyklus v produkci ČT, zabývající se architekturou českých měst, pod taktovkou scénáristy a režiséra Radovana Lipuse a především pak nesmrtelného architekta-sklepáka Davida Vávry. Právě rukopis Vávrova způsobu moderování z jinak zdánlivě chladného a nezáživného tématu činní zajímavou a v kontextu běžné dokumentární tvorby netradiční podívanou. Součástí projektu Šumných měst je i stejnojmenná nezisková organizace snažící se mapovat ohrožené památky. Cyklus je velmi ceněn mezi odborníky i širokou veřejností. (oficiálny text distribútora)

mr.filo

Severní Morava a Slezko: Ostrava, Opava, Nový Jičín, Těšín, Karvinsko, Frýdek-Místek, Střední Morava: Olomouc, Prostějov, Radhošť, Hranice, Šumperk, Kroměříž, Východní Čechy: Náchod, Hradec Králové, Divoká Orlice, Pardubice, Špindlerův Mlýn, Český ráj Vysočina a Východní Čechy:: Jiráskův kraj, Litomyšl, Třebové, Trutnov, Pelhřimov a Humpolec, Jihlava Severní Čechy: Jablonec nad Nisou, Liberec, Teplice, Ústí nad Labem, Most a Litvínov, Louny, Děčín. Jižní a Západní Čechy: České Budějovice, Otava, Tábor, Karlovy Vary, Chebsko, Plzeň, Šumava. Střední Čechy: Kolín, Nymburk, Mladá Boleslav, Kladno, Polabí, Poděbrady, Benešov. Střední Čechy a Jižní Morava: Beroun, Příbram, Zlín, Valašsko, Slovácko, Znojmo. ..................... ................. ............ a jako bonus: Šumná Šumná. ()

Kaferano

Obdivuji osobnosti, které umí laikům přiblížit něco ze své profese nenuceným a hravým způsobem. David Vávra je jednou z těchto osobností, která umí vzbudit zájem o věc a zároveň navodí nový způsob vidění a hodnocení. Po tomto seriálu jsem se pustila do doplnění mezer v oblasti architektury a je to jedna z mých diletantských zálib:-) Škoda, že nedošlo na Prahu, mělo se začít Prahou 4 a Braníkem, kde zrovna bydlím, stejně jako David Vávra. ()

Tomatáš

Určitě dnes nejsme státem, který jde ostatním ve střední Evropě příkladem..Na druhou stranu se můžeme pochlubit kulturou a historií, která daleko předčí mnohem větší státy na celém světě..Jedním znakem naší kultury jsou také naše města a díky Davidu Vávrovi máme příležitost nezapomínat na naše "poklady"... ()

Autenticita

Nekonvenčně provedené seznamování a prezentování naší architektury, s informacemi, které kolikrát nevědí ani rodáci z navštívených měst... mít estetické oko a vidět, mít znalosti a zábavně je podat - je to trochu jako z Komenského, "škola hrou", tady dokonce spíš zábavou... Neznám nikoho, a to ve všech věkových kategoriích, kdo by se o Šumných městech nevyjadřoval v superlativech, anebo alespoň kladně. Seriál, na který se člověk těšil, čekal na něj, v nepřítomnosti nahrál na video, aby mu další díl neutekl... Je nádherné se dívat na něco, co někdo dělal s láskou. A tady ji máme dvakrát: jednak zabudovaná v představených domech, a taky v natáčení dílů. ()

mcleod

Populárně-naučný dokument o architektuře, kterým David Vávra dokazuje, že (moderní) architektura není jen čistě technickou disciplínou, ale má také svoji poetiku. Svými originálními výstupy vtipný a energický průvodce přibližuje vedle odborné technické a umělecké stránky staveb také jejich smysl, důvod výstavby či často značně pohnutou historii. Je velmi smutné, kolik nádherných staveb moderní architektury leží v Česku tak říkajíc ladem či které byly zničeny divokým tancem Komančů. Na závěr jedno upozornění: nadšení Davida Vávry pro moderní architekturu je značně nakažlivé. ()

• Po smrti šumného číšníka Františka Šece připadala v úvahu alternativa, kde by se šumnou číšnicí stala herečka Zora Rozsypalová. Novým šumným číšníkem se ale stal Jiří Krupica. (Stocki)
  • Seriál České televize Šumná města získal hlavní cenu třetího ročníku mezinárodního festivalu filmů o umění Arts&film 2007 v Telči. (Stocki)
  • Cyklus Šumná města se natáčel 13 let. (M.B)