La abuela

• angličtina The Grandmother

Pařížská modelka se musí vrátit do Madridu, kde její babička, která ji vychovala, právě prodělala mrtvici. Ale strávit s touto příbuznou jen pár dní se změní v nečekanou noční můru. (JasonCZ)

*CARNIFEX*

Plaza je pre mňa jeden z najlepších španielskych, hororových tvorcov. Séria “Rec” je absolútna topka v rámci zombie žánru, “Verónica” zas bola atmosférickou delikatesou, a tak boli moje očakávania v podobe “La abuela” veľké. No a to bola zrejme aj chyba. Úvodnú, skôr sociálnu problematiku podal Paco doslova excelentne. Ja to “tragédia” - takáto životná skúsenosť pre kohokoľvek z rodinných blízkych, pričom nie každý ma empatiu či vcítenie, zastať takúto “rolu”. Lenže následný preskok na hororovú strunu už nie je žiadna hitparáda. Ono sa nedá úplne povedať, že by sa nič nedialo, no je toho pomenej, pričom aj to čo sa objaví, nie je natoľko mimoriadne podané, aby si človek mohol povedať, že Plaza opätovne podal nadpriemerný, režisérsky výkon. Tretia len vďaka záverečnej pasáži, ktorá to nakoniec “dokopala” aspoň na priemerné hodnotenie. Popravde, celkom sklamaný .. ()

Korbitch odpad!

Naprostý a kardinální hovno. Nothing, niad, nada. Od samého začátku s přehledem víte, jak tahle břečka skončí. Nemá to jedinou kvalitní scénu, jedinou lekačku nebo jakýkoliv náznak atmosféry. Nedozvíte se vůbec nic, jen že dvě báby přišly na jakýsi rituál nesmrtelnosti ohledně výměny duší. Ale už nic nevysvětluje to, jakou roli v tom hraje obraz, fotka nebo pochcanej pták v kleci nebo proč má bába super nadpřirozený schopnosti, díky nimž vypálí celej důchoďák nebo přežije otravu a pak krtkuje ve zdech. Nesktutečná sračka a 3* od místního hororového exkrementa Pyčora mě měly varovat. Paco je pořád pako. ()

verbal

Být babička Boženy Němcové taky taková seksy mrdna, bylo by na Starém Bělidle teprve veselo a povinní čtenáři by se nemuseli tolik brodit unylým poševním šlemem rurální otylé chovatelky koček za zenitem. Pětaosmdesátiletá lesba po mrtvici s naprosto uhrančivým tělem (pro supy) by dozajista na potkání netrousila vidlácká existenciální moudra, řádně by prokrvila i pana Proška, Viktorka by strachy přestala ječet jak piča a Sultán s Tyrlem skončili v pyré, protože by je bába nezvládla rozkousat. Jen Barunka by byla celkem v hajzlu … Tohle Pako je někdy opravdu velmi zručný řemeslník a to místy až odpudivé gerontoporno o dvou postavách, odehrávající se téměř celé v jednom bytě, zmáknul vcelku svižně a se spoustou zajímavých kamerových vyfikundací. Fucktem ale je, že hlavní devizou i hororem je tu především od přirození děsivá Věruška Valdézová, která i v civilu vypadá jako po půl roce exhumovaná mrtvola z hromadného hrobu v Dachau, takže i dost ušetřili na mejkapech. Akorát je škoda, že ostřílenější divák pozná, která bije už po prvních deseti minutách. Celé to martýrium o selhávání hispánské sociální péče kombinované s variací na portrétování pana Šedého se dalo zvládnou mnohem přeqapivěji. ()

pornogrind

Paco Plaza má na svým kontě zajímavý filmový zářezy jako třeba REC(2007) a pokračování. Na svým kontě má ale i méně povedený kousky jako třeba Films to Keep You Awake: A Christmas Tale(2005) nebo Veronika(2017). Tohle je za mě takovej průměr. Posledních pár minut má slušnou hororovou atmosféru. Na druhou stranu film nenabídne nic originálního natož pak nějakou nečekanou pointu. K mé větší spokojenosti bych klidně nějakou tu minutku ubral a do hlavní role bych dal určitě hezčí a sympatičtější herečku. Třeba Oonu Chaplin. ()

J*A*S*M

Nalijme si čistého vína, výjevy se starými nahými (nebo částečně obnažými) lidmi strašilo v poslední desetiletce množství hororů (Visit, Hereditary, Witch, It follows, The Taking of Deborah Logan a mnohé další), a v řadě případů s větším infarktovým dopadem. Už je to skoro až klišé. Španělská La abuela není vyloženě špatná, ale větší haló asi nevyvolá. Zásadní problém je, jak je to celé čitelné. ()