Křížem krážem Izraelem

Česko, 2020, 3 h 54 min (Minutáž: 26 min)

Zemí, kde se potkávají dějiny několika náboženství, zemí posvátných míst i úchvatných přírodních krás nás provede herečka Veronika Žilková, která zde prožila několik let... Izrael, malá osmimilionová země na Středním východě, která existuje jen něco málo přes sedmdesát let, je nádherná a výjimečná země, která nabízí na rozloze třetinově menší, než je ČR, všechny možné přírodní „krásy světa”. Rudé moře s korálovou pláží plnou barevných ryb. Pouště, kde jsou vysoké hory a největší kráter na světě. Údolí, oázy s pomerančovými sady… Středozemní moře, dvě jezera velikosti moře: Mrtvé moře a Galilejské jezero. Zelené kopce pokryté olivovými háji, zalesněné hory i zasypané sněhem… Lidé sem jezdí za židovskými, arabskými či římskými památkami. Pro mnoho lidí jde o Svatou zemi, kde se narodil a působil Ježíš. Izraelci někdy s humorem říkají: V Jeruzalémě se modlí, v Tel Avivu tančí, v Haifě se pracuje. Postupně projdeme celou zemi, ukážeme si zajímavá místa, kudy kráčely dějiny, ale i moderní stát plný univerzit, úspěšných start-upů a vědeckých objevů. Představíme multikulturální zemi, kde žijí vedle sebe a pospolu Židé, muslimové i křesťané. Objevíme zde i českou stopu, a to jak v historii, tak při setkání se zajímavými Čechy, kteří v současném Izraeli žijí. Čeká nás mnoho zajímavostí z velmi různorodé země, ale také proč mají Izraelci Čechy tak rádi. (Česká televize)

jungewolf

1.-7díl ? Ušly... *8.díl: ODPAD : Máří Magdaléna NEBYLA žena obviněná z cizoložství,co Ježíšovi umyla nohy. To byl někdo jiný ! A legendy gnostických sektářů = Šifra mistra Leonarda = Da Vinciho kód(hollywoodské pohádky). Větší kravinu jsem už léta letoucí neviděl .... . Ještě, že tam nebyly legendy tří jidášovských gnostic.sekt, co se potom rozpadly na sedm sekt... :-) ()

filmmovier

Tenhle cestopis mohl být opravdu zajímavý a těšil jsem se na něj. Bohužel je ale na něm skoro všechno špatně - především Žilková, která mi nevadí, ale tady je trapná. Potom strašlivě děravý a blbý scénář, podle kterého Veronika v každém díle "úplnou náhodou" potká Čecha a pak se to většinou celé úplně rozpadne. Zajímavých informací o dané lokaci se také moc nedozvíme. Koukat se na to ve výsledku naštěstí pořád docela dá, ale bohužel to mohlo být stokrát lepší. 60%. ()

Likan7

Velké zklamání. Nápad to byl určitě skvělý, ale seriál se smrsknul jen na Žilkovou a její sebeprezentaci. Není dobrý vyprávěč, má příšerně nesympatický projev i hlas a hlavně není odborník na Izrael. Jakýkoliv díl mého oblíbeného Na cestě je mnohonásobně lepší než tenhle trapný pokus. Žilková dělá zebe hlupačku (nebo jí je) a to provází prakticky celým seriálem. Izrael je určitě úžasná a zajímavá země, jen musíte mít někoho, kdo vás jím provede. Žilková to není, nemohl by to příště být David Borek? ()

bohemia_regent

Veronika Žilková umí být pohotová i vtipná, těch míst, kdy se její humor vyznačuje křečovitostí, naštěstí není moc. I přes zvolenou odlehčenou formu se divák dozví hodně zajímavých informací. Jen to chtělo pečlivější přístup dramaturgie, aby nedocházelo k tomu, že „pravá ruka neví, co dělá levá“: 1) "Aristoteles prý prohlásil, že Mrtvé moře je nejvíc slané a nejvíc hořké", načež o pět minut později se nám dostane potvrzení, že "Archimedes měl s tou hořkostí pravdu" (kdo z nich to tedy řekl?); 2) na konci 7. dílu nám průvodkyně slíbí, že příště bude něco o králi Davidovi s harfou, což je sice od ní hezké, jenže o králi Davidovi s harfou byla řeč už v předešlém 6. dílu; 3) o městečku, které známe z Bible jako Káni Galilejskou, nám VŽ sdělí, že hebrejsky se jmenuje Kfar Kanna, ale na bezprostředně předcházejícím záběru je na mapě „Kafr Kanna“ (mapa má pravdu). ()