Nutné zlo Stephena Kinga

(TV film)
  • Francúzsko Stephen King, le mal nécessaire (viac)
Francúzsko, 2020, 52 min

Réžia:

Julien Dupuy

Scenár:

Julien Dupuy

Stephen King (a.z.)

Jaké sny pronásledují Stephena Kinga, jehož romány inspirovaly množství filmů a seriálů? Má tenhle mistr napětí a hororu noční můry? ... Kingovo vlastní vyprávění o své profesní dráze. Průřez děsivým dílem jednoho z nejpopulárnějších autorů thrillerů ilustrovaný širokým výběrem filmů natočených podle jeho knižních předloh (To, Vzpoura strojů, Christine, Carrie, Mlha, Hřbitov domácích zvířátek, Obchodník s hrůzou, Kukuřičné děti, Osvícení, Misery nechce zemřít, Temná polovina, Mrtvá zóna, Stůj při mně). (Česká televize)

jigsaw44

King sice toho napísal vela, ale iba málo z toho bolo kvalitné. Jeho najkvalitnejšie diela vznikali, ked bol pod vplyvom drog, prípadne okopíroval (teda sa velmi silmo moc inšpiroval) v mestkých legendách, prípadne napísal knihy ktoré majú jednoduché zápletky. A tým, že ich napísal mnoho a bol jediným, tak sa stal aj najpredávanejším, ale rozhodne nie najlepším. ()

NinadeL

Solidní přehledový dokument, na kterém je nejcennější komentář samotného autora. Pro jeho publikum ideální formát. ()

topi

Průřez knižní i filmovou tvorbou hororového mága Stephena Kinga. Dokument zachycuje mistra v různých časových úsecích, kde se vyzpovídává ze své lásky k hororovému kumštu, vzpomíná na filmy, které ho ovlivnily a porovnává svoje knižní předlohy s různými režiséry, kteří podle něj natočili filmy. Zajímavé jsou jeho úvahy, zda jsou filmové verze povedené, nebo nikoliv. Největší problém měl se Stanley Kubrickem, který dal Osvícení zcela jiný ráz a přetvořil si ho k obrazu svému. Ale i tak mu časem odpustil :). Naopak nejvíc byl spokojen s Romerovou verzí Temné poloviny. Informací a poznatků je tu dost a kvituji i to, že ukázky ze zmíněných filmů neobsahují spoilery nebo jejich závěry (až na výjimku Osvícení), jak je u většiny podobných dokumentů zvykem. Rozhodně kvalitní podívaná a pro fanoušky Stephena Kinga je tohle nádherná procházka po dějišti hororové klasiky. ()

Gilmour93

„Dělám, co můžu, abych vás vyděsil k smrti. Je to dřina, ale někdo to dělat musí..“ Postoje, vlivy, obavy, symbolika a rozpínavost dětské představivosti. Fantazie se smrskává. Lidé, čtěte.. ()

ostravak30

Dokument opravdu působí jen jako průřez Kingovou tvorbou a tím co ho inspirovalo. Skoro každým dílem na něco reagoval. Pravda je, že jeho hororové příběhy mám moc rád. Vytváří zlo tam, kde bychom ho nečekali a kde na první pohled může působit děsivě. Nejsou to prvoplánoví duchové a temné stvůry. Je to promyšlený děs. A zapomínat by se nemělo ani na jeho celou řadu fantaskních seriálů a filmů na pomezí sci-fi a děsivé třeba postapokalyptické vize. ()