Gumihodyeon

• Južná Kórea 구미호뎐 (viac)
TV spot

Lee Yeon (Dong-wook Lee) je bájná bytost tzv. gumiho nebo-li devítiocasá liška, který se vzdal vysoké pozice horského ducha, aby duše ženy, kterou miluje, mohla být reinkarnována. Už několik stovek let ji hledá a jako trest musí sloužit jako strážce pořádku mezi ostatními liškami a lidmi. Nam Ji-ah (Bo-ah Jo) je televizní producentka posedlá vším nadpřirozeným, kterou v dětství při zvláštní nehodě zachránil právě Lee Yeon a od té doby je odhodlaná ho stůj co stůj najít. Potřebuje totiž s jeho pomocí zjistit, co se stalo s jejími rodiči, kteří při oné nehodě zmizeli. Lee Rang (Beom Kim) je krutý bratr Lee Yeona, který je odhodlán bratrovi neustále znepříjemňovat život. (kklepkaa)

TV spot

Vavča

Seriál přináší námět z legend, devítiocasá liška přece nemůže milovat smrtelnici, aniž by to neskončilo tragédií. Lee Yeon není pouze lišák likvidující psance a příšery všeho druhu. Je to neskutečně cool týpek milující čokoládovou-mentolovou zmrzlinu a život bere s klidem, včetně svého věčně rebelujícího bratra (Lee Rang). Lee Dong-wook je ve své roli úžasný má charisma, bere svoji úlohu nikoliv smrtelně vážně, ale s nadhledem, občas jakoby z toho měl legraci, a nic ho nerozhází, jakoby neustále hledal cesty, jak diváka překvapit, nebo scénárista vymyslel řadu cest, jak může jeho postava diváky uhranout. Někteří ještě před seriálem tvrdili, jak neumí hrát, a má pouze jeden výraz. Tady musí sklapnout, má širokou škálu výrazů a věřil jsem mu je. Kim Bum jako brácha Lee Rang, taky nemá chybu, rozpolcený bad boy, který jde tvrdě za svým. Jo Bo-ah jako producentka Nam Ji-ah mě v první dvou dílech dostala, jako silná hrdinka, co si umí poradit sama, myslel jsem že sérii zcela herecky ovládne, ale měla zdatné kolegy, její role není tolik na odiv, nedostala prostor v tom trendu chytré ženy pokračovat. Není zase však, ale pouhý objekt, navíc vůrci jí ani nervali neustále do oslnivých garderob. Jo Bo-ah hraje tísněnou hrdinku, která ale v prostředí nadpřirozených bytostí logicky nemá moc prostoru zářit (byť chápu, že někteří mají pocit, že chemie mezi hlavní dvojkou mohla být lepší). Co mě na seriálu baví, je, že tvůrci dovedli udělat každý díl napínavý a zábavný, směs fantasy, akce, romance, trošku komedie, některé dialogy nemají vážně chybu, včetně popkulturních náražek. Mnoho situací a zápletek je rozpleteno zcela nečekaně. Nabušený OST https://www.youtube.com/watch?v=mnFBk-c7nTk který mě dostává. Ano děje se v rámci žánru, to čemu se z kulturních důvodů (fakt na to musím napsat článek) vyhne málokterý korejský seriál. 12 dílů smažba mezi 4-5hvězd, díly 13, 14 ztrácí dech a začíná to být někdy bezradné, v díle patnáct dojde po průtazích na finální souboj, a seriál by tady mohl skončit a mnoho lidí by tím bylo spokojených. Jenže jsme v Koreji, jakkoliv chápu potřebu tvůrců pojmout poslední díl trochu jinak, tak jsem se musel nutit sledovat, zbytečně dlouhý, nakonec však musím říct, že jsem se závěrem spokojen byť šly díly 15. a 16. spojit, nebo udělat elegantněji. Přesto sledovanost skoro 6% a to jde o soukromý kanál, není to samozřejmě nejvyšší letošní sledovanost, ale i tak je to hodně. Navíc, i přes určité problémy v závěru, příběh a charaktery mě hrozně baví, takže bych to viděl i na reprízu. ()

Zíza

Hlavní hrdinka se ze začátku zdála strašlivě chytrá, skvěle používala mozek, ale pak mi přišlo, že jí občas zamrzl. Škoda. Ze scén z minulosti, kde měl Lee Yeon dlouhé vlasy a zvláštně se culil, mi trnuly zuby. Efekty mě neoslovily. Souboje byly nudné. Chemie mezi hlavním párem téměř nulová, mnohem větší ji měl vedlejší pár nebo dokonce ta dobrá kuchařka a trapný nadřízený hrdinky... Imoogi neměl pravidla. Nebo spíš jeho moc; v podstatě byla neomezená a pak si na konci vzpomněli, že by to tak být nemělo, tak ho trochu oslabili. Bylo to takové duté. Rozkoukala jsem to, pak na pár týdnů úplně zapomněla, že to rozkoukané mám a vůbec mi to nechybělo, ani mě nezajímalo, jak to bude dál. Ale nakonec jsem to dokoukala a musím říct, že mě ani konec nepřekvapil – byl debilní. Šťastný-nešťastný, v podstatě poslední dva díly jen vyměnily nelogicky oběti. Nikdo tu nedržel své slovo. Něco se řeklo, aby to bylo vzápětí porušeno, překrouceno. Na to, jak hlavní hrdinka používala logiku, to samé i hrdina a záporák v podstatě proti sobě používali intelekt, to postrádalo logiku, řád... Do toho mi absolutně nesedl herecký výkon Lee Dong-wooka. Pro mě zklamání. Na začátku jsem byla nadšená, i postava Kim Booka se mi strašně líbila (a to vlastně celou dobu), tak mi to přišlo nudné. Zvláštní je, že mi přišlo, že postavy byly napsané dobře, ale ten zbytek stál za starou bačkoru. Co si budeme, seriál mi zanechal dost zvláštní pachuť v puse. Nazvěme ji nespokojeností. ()

Kreptry

Obsahuje spoilery! Jsem nadmíru ráda, a je to i jeden z důvodů, proč jsem hodnotila plným počtem hvězdiček, že se tvůrci vyvarovali všem těm ohraným motivům. Nevšimla jsem si nějakého většího počtu nesmyslných promluv a činů, při kterých hlavní ženská postava s myšlenkou, že zachrání svého milého, dělá bezmyšlenkovité pitomosti a tím ve výsledku ohrozí jak sebe, tak jeho. Ji-A nebyla blbá, ani jako malá, ani jako velká. Věřila Lišákovi a on věřil jí. Šla za ním, když se něco stalo a řekla mu, jak to je (viz. když se měla rozhodnout mezi jeho uspáním a svou rodinou). No a jak je vidět, vyřešilo se to bez zbytečně nelogických skutků z obou stran. Ale abych nemluvila jen o ústřední dvojici – líbila se mi i komplikovaná osobnost Lee Ranga (měl to těžký, a tak se mu nemůže nikdo divit, že dělal to, co dělal) a Hyun Ui-Ong, který sice ze začátku působil jako podpantoflák, ale opak byl pravdou. Děj byl logický, dobře rozložený do 16 epizod, s dostatečným počtem zvratů a závěrečným vysvětlením. Neměla jsem pocit, že by byla druhá polovina bez nápadu, právě naopak. Uznávám, že může být pro někoho konec lehce nelogický, ale doporučuji si najít pár informací o tom, jak se devítiocasá liška může přeměnit na člověka. Já to udělala a hned mi je konec jasnější. Bohužel si teď nedokážu vybavit alespoň jednu věc, která by byla mírnou výtkou. Snad možná to, že tam všichni všem všechno a pořád slibovali. To je ale spíš poznámka na okraj. Pokud bych měla hodnotil OST, tak ten instrumentální byl podle mého názoru lepší (Parting at the River of Three Crossing, Thread Ring…). ()

Andrea1717

Tento seriál je skutočná pecka. Fantasy mám rada a v tomto poňatí bol napínavý a dobre obsadený, možno až na Bo-ah Jo, ktorá mi síce vcelku nevadila, ale ani veľmi neočarila. Zato všetky ostatné postavy, včítane vedľajších si silno konkurovali, možno aj kvôli hlavnej mužskej hereckej dvojke, Bo-ah Jo tvorila len nejaký doplnok. Lee Dong-Wook a Beom Kim mali skvelé postavy a skvele ich zahrali. Som očarená a nadšená. Krásny seriál. ()

jarah

Pre mňa jeden z najlepších seriálov tohto roku. Viem, že nie som na 100% objektívna, pretože Lee Dong Wook je môj obľúbenec. To, čo v divákoch príbeh zanechá je vždy objektívne... chválabohu. Celkovo mi obsadenie sadlo, všetci odviedli slušnú prácu. Aj keď by sa našlo niekoľko logických lapsusov, mne to na diváckom zážitku neubralo a napokon, ide tu o fantasy žáner, v ktorom je dovolené takmer všetko. Kim Bum sa vyprofiloval do kvalitného herca a to ma zvlášť teší. Jo Bo Ah predviedla štandardný výkon, nič mimoriadne, keby sa jej postavy zhostila iná herečka, vôbec by mi to nevadilo a možno by to zlepšilo chémiu medzi hlavnými hrdinami, ale na druhej strane nič nepokazila. Určite si seriál po čase znova pozriem, pretože sa mu podarilo preskočiť zážitkovo aj My Girlfriend Is Gumiho. ()

• 27. 9. 2021 několik jihokorejských stanic oznámilo, že se bude natáčet 2. a 3. série seriálu, ovšem hlavní ženskou roli si nezopakuje Bo Ah Jo, ale role bude obsazena jinou herečkou. (mikki089)