V jednom pražskom hoteli sa objaví trojica akýchsi Talianov, ktorí ponúkajú výhodnú výmenu 5-tisíc západonemeckých mariek za 50-tisíc korún. Na túto návnadu sa im podarí nachytať neskúseného čašníka Petra Hastíka. Ten si požičia od rodičov kolegyne potrebnú sumu. Výmena však prebehne celkom inak, ako si Hastík predstavoval. Obálka, v ktorej mali byť marky, je plná nastrihaných papierov a po Talianoch niet ani stopy. Hastík sa rozhodne pátrať na vlastnú päsť a podvodníkov nájsť. Rozhodí siete po známych hoteloch, kde by sa trojica Talianov mohla objaviť. Nakoniec dostáva dlho očakávanú správu. Okamžite sa vyberie na miesto, kde sa práve zdržiavajú. Pri pokuse ich zadržať ho však „Taliani“ zrazia autom a zabijú. Vyšetrovaním prípadu poveria Kamila Hamříka (Pavel Zedníček). Pátranie cez prostitútky nakoniec kriminalistom odhalí pravý pôvod podvodníkov. (TV JOJ)

Jara.Cimrman.jr

"Jak říká náš rodnej otec Břetislav: Tady musí bejt takovejch stop, že si z nich můžem vybírat jen ty nejfajnovější." Zarputilý Jiříček na stopě Italů, co nebyli Italové, uspěl a mě přitom nejvíc pobavila prostitutka Tánička, určování jazyka dle výkřiků fotbalových komentátorů a recepční z motelu, když si zahrál na policistu. Nějakou tu valutu si na odlehlém místě zkrátka občas směnil každý z nás, kteří jsme slintali za výlohou Tuzexu, takže tomuto tématu rozumím a bavilo mě, i když toho vyšetřování kriminalisté předvedli asi méně než organizovaný Cech pinglů a kuchařek. ()

Ironfood

Číšník Petr Hastík je celkem hazardér, nejdřív se s penězi od rodičů své přítelkyně pouští do pochybné valutové transakce a pak si to jde sám vyřídit se třemi podvodníky a vlastním tělem se snaží zastavit jejich auto... Kamilovi se při vyšetřování nejdřív na Rudlu obracet moc nechce, ale směr pátrání, který nejlepší detektiv všech dob navrhne, mu nakonec přijde velmi vhod (kočičky - to je jeho). Také Jiříček později Rudlovu pomoc odmítá a nakonec veden jakousi zvláštní intuicí zamíří přímo do odpadkového koše. Ovšem důkaz, který tam nejde, mi nepřišel dost pádný k tomu, aby se do té doby veselé zatloukající trojka najednou sesypala a ke všemu přiznala. Jo a Kamilovi se na závěr podaří vtip, ale zjevně neplánovaně... ()

MickeyStuma

Zajímavý případ. Parta tureckých chlapíků vydávající se za Italy objíždějí pražské hotely a nabízejí číšníkům marky. Jenomže to by nebylo, aby v tom nebyla jistá levárna. Poslední příběh se zajímá o podvodníky dokonce zahraniční v dnešní době již v nepochopitelném byznysu. A že to nebudou mít vyšetřovatelé pranic jednoduché je více než jasné. Jak se říká, to nejlepší na konec a tady to platí dvojnásob. Druhá série krimi a detektivních příběhů jedné pražské kriminálky se uzavírá. Škoda. ()

Honza__St.

Víc než dobrý příběh na závěr. Parta jde tentokrát po partě "Taliánů", kteří kšeftujou s valutama (samozřejmě podvodně), a kteří jednoho z podvedených dokonce i zabili. Mimo kriminalistů zde taky exceluje Luky Vaculík, který si vlastně zahrál Lásku z pasáže 2 (včetně závěru), jen jeho kočku tentokrát nehraje Tatiana Kulíšková, ale ještě fešná a štíhlá Martina Hudečková. Grázlové exotického původu též stojí za zmínku - zejména Töpfer (který se po devětaosmdesátém ukázal být grázlem i v reálu), nebo pozdější český hlas Ramba Marek Pavlovský. A ta namachrovaná šlapka, ta by možná zasloužila vlastní seriál. ()

fabecc1222

Na to, že je tohle poslední díl, tak je to takové prazvláštní rozloučení. Dobrých 20 minut trvá představení samotného případu (Potěší mladí Vaculík a Roden), asi se tvůrci inspirovali v Columbovi nebo co...Samotný případ je pak vyřešen v cuku letu, a řeší se spíš, jak pachatelům dokázat samotný skutek. Nejvíc potěšila exkurze do dalších částí kriminalistické práce, ale jinak nic moc. Na závěr by to chtělo něco velkolepějšího. ()

• Číšník Petr (Lukáš Vaculík) říká: „Pět tisíc marek po deseti korunách, obratem je střelím za dvanáct a má výdělek 10 tisíc“. Jenže v té době stála marka na černém trhu mnohem víc, v průměru kolem 20 Kčs, takže výdělek by byl mnohem větší. (sator)
  • Termín „valuta“ (italsky „to, co platí“ od valere, platit), jenž v epizodě zazní, je pojem pro peníze zahraničních měn v hotovosti – ve formě mincí nebo bankovek. (sator)
  • V epizodě je dvakrát zmínka, že trojice podvodníků je ve věkovém rozmezí 20–35 let. Přitom nejstarší z nich vypadá, že dávno překročil padesátku. (Fenk)