Nespavosť pani Liběchovej a jej pohľad z okna odhalí kasára a jeho spoločníka v predajni potravín v Černošiciach práve v tom najlepšom. Na rozdiel od Liběcha to jeho manželke nedá a dobehne do blízkeho pohostinstva pre pomoc. Kasár sa však svojráznym predstaviteľom zákona – krčmovým štamgastom – postaví na odpor, hoci jeho spoločník vzal nohy na plecia. Po údere do hlavy skončí kasár v nemocnici. Otázku, kto bol jeho komplicom, musí vyriešiť nadporučík Libor Krejcárek (Jiří Krampol). Kasár Josef Kořán (Rudolf Hrušínský) je trieda, skrátka stará škola. Pri prehliadke jeho oblečenia objaví Krejcárek lístok z čistiarne, s pomocou ktorého sa dostane na stopu istej Melicharovej. Tá údajne Kořána vyše roka „zamestnávala“ a keď sa náhodou dozvedela o jeho bohatej kasárskej minulosti, tak ho vysťahovala. Po svoje veci si vraj prišiel s akýmsi kumpánom, ktorého Krejcárkovi neurčite popíše. Kriminalisti sa znovu nemajú čoho chytiť. Krejcárkej tuší, že za všetkým bude nejaká „búda“, v ktorej Melicharová, vdova po finančnom úradníkovi, rozhodne nezohrala druhé husle. Preto sa rozhodne Kořána naoko prepustiť na slobodu. (TV JOJ)

Grogan

Nejlepší epizoda z celého cyklu s výborným Rudolfem Hrušínským. Má skvělou interakci s většinou kriminalistické party - hlavně s Liborem, jejich hra na kočku a myš moc není v Liborův prospěch, Rudla jak to vypadá, má k němu dokonce respekt a Kamil s Jiříčkem - u nich to vypadá, že ho berou jako legračního strejdu odvedle a mají srandu z toho, jak má Libora na salámu (jestlipak by jim to přišlo tak srandovní, kdyby měli případ na starost oni?). Kriminální zápletka jednoduchá, ale docela pěkně zpracovaná. Zajímalo by mě, zda by se opravdu v reálu policajti tak moc zabývali jednou nepodařenou vloupačkou (jednoho lupiče mají a nic nebylo ukradeno)? Jinak nejlepší hláška seriálu je v tomhle díle: "Jak se jmenoval váš komplic?" - "Krejcárek". - "Krejcárek jsem já." a ten výtlem kolegů za dveřmi to ještě korunuje. ()

SOLOM.

Rudolf Hrušínský si tento díl ukradl zcela pro sebe. Svou postavu starého leč nonšalantního zlodějíčka ze staré školy se smyslem pro humor i oblibou tahání kriminalistů za nos zahrál skvěle, ovšem to je tak jedna z mála věcí, kterou bych dokázal pochválit. Zbytek té omáčky okolo i Krampolovo vyšetřování bylo dost chabé, což mi vadilo. Ve finále jde dle mého jen o další průměrnou záležitost, která má světlé okamžiky, ale jako celek to na mně moc velký dojem neudělalo. ()

Ironfood

"Já vás zdravím srdečně" Skvělý Rudolf Hrušinský jako legendární kasař Josef Kořán baví celou nemocnici, policejní stanici a hlavně diváky. Dobře mu sekunduje Jíří Krampol, jehož poručík Krejcárek ("Poručík od policie a nekouří? Kam ten svět spěje?") tu předvede i slušnou detektivní práci, na které je poznat, že má příležitost učit se od nejlepšího detektiva všech dob Rudly Pekaře (který, jen tak mimochodem, má v případu samozřejmě jasno hned od začátku). Finální řešení ale nakonec přináší Kamil, aniž by o tom sám věděl... ()

MrEddie

Ve 13.díle, podobně jako v prvním, hýří Libor Krejcárek (Jiří Krampol) nápady. Tentokrát jak dopadnout spolupachatele loupeže v samoobsluze. Několika násobný recidivista Kořán, (jako vždy vynikající Rudolf Hrušínský) nechce prozradit identitu svého parťáka a lže jak když tiskne. Z toho, že byl zatčen si nic nedělá a svými kasařskými historkami baví zaměstnance nemocnice a policisty. Když je ale vyhnán z domu své družky (Věra Galatíková) situace se mění...Dobrá oddechovka z roku 1986. A zase ty reálie... Staré telefonní budky, vyblitě zelené telefony, budova Centrotexu na Pražského povstání, poprvé se objevuje Škoda 120 jako policejní vůz VB. Na ulicích jezdí opět samé embéčka, škodovky a východní značky. Většinou červené barvy. V celém díle uvidíte pouze jedno západní auto a sice starý Renault 16, který se objeví v díle dvakrát. ()

MM_Ramone

V priebehu rokov 1982 až 1986 bol vyprodukovaný český detektívny televízny seriál "Malý pitaval z veľkého mesta" (Malý - neveľký, nepatrný, drobný. Pitaval - zbierka pozoruhodných kriminálnych prípadov. Veľké mesto - Praha). Seriál obsahuje pätnásť samostatných zhruba hodinových častí, v ktorých kolektív pražských kriminalistov rieši rôzne kriminálne prípady. V poradí trinásta epizóda nesie názov "Kasař". Líči príbeh nepodarenej nočnej lúpeže v potravinách. Dopustil sa jej starý kriminálnik Josef Kořán. Je zaistený políciou, ale za žiadnu cenu nechce prezradiť svojho komplica. Inšpektor Libor Krejcárek sa pokusí objasniť tento prípad a vypátrať Kořánovho spolupáchateľa. Postavu recidivistu Kořána stvárnil charizmatický Rudolf Hrušinský. *** ()

• Při propuštění z vazby uvádí kasař Kořán datum narození 17. 10. 1920, což je přesné datum narození jeho představitele Rudolfa Hrušínského. (rakovnik)
  • Nemocnice, kam za kasařem Kořánem (Rudolf Hrušínský) na začátku přijíždí VB, je ve skutečnosti hlavní brána psychiatrické léčebny v Bohnicích. (Brain)
  • Skutočný príbeh o legendárnom vlamačovi menom Josef Koudela, ktorému sa hovorilo Nezmar. Práve z neho vychádzal Rudolf Hrušínský, keď v seriáli hral vlamača Jozefa Korána. Priznal sa k stovke lúpeží, odsedel si dve tretiny života a potom zo dňa na deň zmizol. Naposledy ho odsúdili, pretože priateľka naňho prezradila, že má pištoľ. Dostal trest smrti, ale mal obrovské šťastie, že to bolo v marci 1945. Už ho nestačili vykonať. Nikto ani nevie, koľkých rokov sa dožil a kde zomrel. (Raccoon.city)