Prvá svetová vojna sa skončila. Epidémia španielskej chrípky ustúpila. Mnohí mŕtvi však zostali nepochovaní a uviazli v našom svete. V mrazivej zime roku 1918 sa Tomás (Viktor Klem), mladý potulný posmrtný fotograf, snaží sa uživiť tým, že fotí posledné fotografie mŕtvych z okruhu svojej rodiny. Na pozvanie desaťročného dievčaťa odcestuje do malej dediny, kde ho čaká nezvyčajne veľa práce a čoraz viac nadprirodzených javov. Duchovia mu chcú niečo povedať a on je odhodlaný zistiť, o čo im ide. Je však na nebezpečnej pôde: každý nesprávny krok vyvolá nový útok, ešte krutejší ako ten predchádzajúci. Duchovia nechcú žiť v mieri so živými. (Vertigo Distribution)

Astaroth12

Hneď ako vyšiel tento horor, tak som si ho chcel hned, ako to bude možne pozrieť. A to hlavne preto, že od Maďarov som ešte horor nevidel, jedine v nejakej koprodukcii. Tu sa toho chopili sami a tak som bol veľmi zvedavý, ako to cele dopadlo. Po príbehovej stránke, nič čo by ma odrovnalo. Veľa toho, čo bolo použité tu, tak som videl v mnoho filmoch , ale i tak aj snaha sa niekedy cení. Myslím si, že tak krutá stopaž je tu celkom zbytočná. Postačilo nanajvýš 90 minút a tak by sa aspoň trocha zamedzilo zbytočným scénam. Ale keďže toho času bolo veľa, tak musel byt nejak zaplnený a tak začali prichádzať hlúpe, naivne a čoraz viac i trápne sceny. napríklad tie tiene, akože sú prítomní duchovia zívalo lacnotou a lietajúce babky, už až trápnosťou. A to vobec takto nemuselo dopadnúť, lebo niekedy menej je viac. Fotenie nebožtíkov a poprípade nejaké to strašenie tu bolo celkom v pohode, ale s pribúdajúcimi minútami už film nevedel čím ma zaujať a tak prichádzali totálne absurdne sceny, škoda, že film nebol braný viac vážnejšie alebo aj bol, ale to som ja nepostrehol. Tak pekný pokus o ducharinu, ale nie celkom vyšiel tak, ako by si zaslúžil. A naozaj je to škoda, lebo potenciál tam bol veruže veľký. Silné 3*. ()

Morholt

Jak už tady zaznělo, tématicky se nejedná o nic zásadního. Fotograf, který prostřednictvím svého přístroje na něco přijde, tu byl mnohokrát. Hodně dělá prostředí maďarské vesnice, sychravá atmosféra a samozřewjmě herci. Ústřední tandem byl parádní. Co se týče strašení, tak tady jsem trochu na vážkách. V jednu chvíli se Bergendy blýskne fakt napínavou sekvencí, která dokáže slušně zahrát na nervy a v té druhé nechá po zdech plazit neumělé stíny či ukáže své zapálení pro levitaci, přičemž druhého je tady až moc. Navíc když se film přehoupl do druhé poloviny, napětí začalo ustupovat a  uječený závěr mě vyloženě nebavil. Pokud bych měl něco vypíchnout, tak to je samotné focení mrtvých a jejich aranžování a celkově slušnou technickou stránku. Ale jinak je to jeden z těch filmů, který na chvilku zaujme, ale druhého dne vyšumí. 50% ()

Faustka

Post Mortem nabízí netradiční pojetí, ohnivý naturel, duchy (spoustu duchů) kteří mají lásku k létání takříkajíc pod kůží (pro současnou leteckou krizi určité řešení), všetečnou a zvídavou holčinu (zažívala jsem to podobně s mým otcem patologem) a sympatického fotografa, kterého jeho minulost nakonec dožene. Dobře Maďaři! ()

darkrobyk

Obecně duchařiny moc nemusím, zejména ty z posledních let, jelikož nejsou strašidelné a jediné, na co sázejí, bývají trapné lekačky. Maďaři však potvrdili, že jejich kinematografie je i nadále na velmi slušné úrovni. Když se Tomás vydá do vesnice mrtvých, tedy vesnice, která nemůže kvůli zmrzlé půdě pohřbít ty, co zemřeli především na španělskou chřipku (ale i jinak), ještě netuší, že kromě focení zemřelých bude mít co do činění s duchy. Vedle solidních hereckých výkonů a pochmurného příběhu zaujme kamera a zejména strašidelná hudba. Ta po téměř celou dobu navozuje tísnivou a temnou atmosféru (a v kině by to musela být paráda). Samozřejmě že útoky duchů, kteří tahají živé po zemi a vyhazují je do vzduchu, můžou působit směšně. Já měl ale neveselou náladu, a tak mě nerozesmály. Najde se řada působivých scén, např. sestava mrtvých ve stodole, mně se asi nejvíce líbila ta pod vodou. V závěru vše do sebe zapadne a vnímavý divák jistě pochopí, jak se věci mají, což se mi líbilo. Proč vysvětlovat po lopatě, když přece stačí pár náznaků. Rozhodoval jsem se mezi 4 a 5 hvězdami, nakonec se přikláním k vyššímu hodnocení, jelikož po delší době jsem si film fakt užil. ()

pornogrind

Osobně duchařin moc nevyhledávám ( spíš jen když má na nějakou chuť manželka, která má duchařiny ráda) a nejen proto, že už to není to co to bývalo. Moderní duchařiny staví jen na (pro mě nefunkčních) lekačkách, který jsou podpořeny zesílením zvuku. ,,Jak originální". Post Mortem je tak pro mě v dnešní době naprostým zjevením. Ještě víc jsem překvapenej, že s něčím takovým přišli maďaři. Do filmu jsem šel aniž bych věděl o co tady půjde. Kdybych věděl, že půjde o duchařinu (a ještě tak vydařenou), počkal bych s tím na manželku. Škoda. Zajímal by mě její názor. Za mě je to jednoznačně jedna z nejlepších duchařin posledních let, která nepotřebuje laciný lekačky ale staví na napětí a hutné atmosféře. ()