Maďarský celovečerní film byl natočen podle stejnojmenné divadelní hry Kálmána Sándora. Je to dramatický obraz o čtyřiadvaceti hodinách jednoho z květnových dnů roku 1919, kdy maďarský proletariát se zbraní v ruce bojoval o mladou Maďarskou republiku rad proti domácím zrádcům i zahraničním intervenčním vojskům. (FILMOVÝ PŘEHLED 37 / 1955) (oficiálny text distribútora)

ripo

Kálmán Sándor, maďarský pokrokový novinář, se na veřejnosti umělecky uplatnil až za lidové vlády. Jeho první román „Rok nejhubenější krávy" z roku 1930 nemohl za horthyovské éry vyjít pro svůj politický obsah. „Den hněvu" je prvým Sándorovým dramatem. Hra byla prvně uvedena 1. května 1952 v Divadle lidové armády v Budapešti (u nás byla uvedena v se zóně 1952—53 na scéně Ústředního divadla čs. armády). Po jevištním úspěchu přepracoval Sándor svou hru do filmového scénáře. Autor si tu vzal námět z dramatických dnů krátkého, ale historicky velmi významného trvání Maďarské republiky rad. A jako je tomu v mnoha dílech podobného ražení (na př. v rumunských „Vnucích trubačových" a „Třetí generaci"), nesnažil se vystihnout zvláštní drama jednotlivců, ale střetnutí dvou tříd. Diváka neudržují v napětí osudy jednotlivců, ale hlavní otázka: zda proletariát dokáže udržet svou těžce vydobytou moc a svobodu. Sándorovo drama zobrazuje typické podmínky a typické charaktery revoluce r. 1919. Kromě krásné postavy hrdiny Ference Sóse vytvořil autor několik typických osobností z bojů o Republiku rad, jako na př. Julisku Sósovou, dělnickou matku, která se těžce protlouká životem, dělníky revolucionáře, kteří se zbraní v ruce hájí svou republiku proti domácím zrádcům i cizím intervenčním vojskům. Stejně tak i lidé s druhé strany barikády, mají rysy, které z nich nedělají jen kontrarevolucionáře z r. 1919, ale ukazují je jako typický jev celého kontrarevolučního horthyovského údobí. Tak film podává společenský průřez celým bývalým Maďarskem. Filmový přehled 37/1955 ()

majo25

Film na oslavu komunizmu s jasne čiernobielymi postavami, politicky vyhrotený, dosť podobný aj našim filmom z toho obdobia, aj keď je o dosť akčnejší. ()