Dárek

všetky plagáty
Animovaný / Krátkometrážny
Československo, 1946, 15 min

Scenárista dopsal poslední stránku svého námětu na nový film a představuje si, jak jej předloží producentovi. (Snorlax)

NinadeL

Naprosto výborná symbióza herecké akce a animovaného filmu. Navíc tu František Filipovský hraje v barevném filmu již rok před Janem Roháčem z Dubé. Vtipný nápad, skvělá pointa. A samozřejmě kotě v hlavní roli nikdy neuškodí. ()

Anderton

Dnes už trochu naivne pôsobiaci kraťas, ale osviežuje to Filipovský. Má to nápad, šmrnc, spád, ale bohužiaľ to trochu zostarlo. Pointa ma taktiež nedostala. Ako vidno, nielen v Hollywoode mali a majú autori problémy so slobodou. ()

Sandiego

Trochu složitěji koncipovaný, ale přesto zajímavý snímek na věčné téma sporu mezi režisérem a producentem a jeho účinku na filmovou tvorbu. Výtvarná stránka je pro Trnku netradiční a velice moderní na svou dobu, navíc je k filmu přidán i originální hraný rámec. Škoda, že tento film byl plně doceněn až v poslední době. ()

kaylin

Krátký snímek z dílny Jiřího Trnky má zajímavou strukturu. Začíná jako hraný film s jediným hercem - Františkem Filipovským - který právě dopsal drama "Dárek". Právě tohle drama pak začíná ožívat jako animovaný snímek. Jiří Trnka a jeho kreslíři si skvěle hrají s formátem a ukazují, jaký má kresba přesah mezi animací a uměním na papíře. Navíc je zde výborný příběh se skvělými myšlenkami, které hned tak někde neuvidíte. Sama kresba, které sem tam naprosto chybí obrysová linka je specifická. Krásná ukázka toho, jak lze na krátkém prostoru a animací vykreslit příběh i postavy. A navíc je "Dárek" i vtipný. ()

ABLABLABLA

Já nevím, mě to přišlo jako takové velké nic. Ne že by to bylo špatné - zpracování výborné, Filipovský je taky skvělý, ale uznejte, že to bylo vcelku o ničem /kromě toho, aby poukázali na ústupky scénáristů, které musí dělat režisérům, a všem, kdo do toho strkají prachy/. Ani nějak komické mi to nepřišlo. ()

topi

Výborný František Filipovský, kterého měl původně hrát Jan Werich, ale zdálo se mu to prý málo komické...Ve své době snímek nepochopený a kritiky prohlášený za intelektuální... ()

tomtomtoma

Dárek je humornou satirou pánů Jiřího Trnky a Jiřího Krejčíka, za přispění Brdečky s Hofmanem a dalších. Ti všichni měli zkušenosti jako autoři filmového námětu a tak dozajista se střetávali s producenty o pokračování svých tvůrčích snah. Jediný herec animovaného filmu František Filipovský byl svou vizáží i hlasovým projevem vhodnou osobou pro kreslené groteskní obrazy Trnky. Umění a obchod, tvoření a zisk, to je věčný svár lidského ducha, jeho potřeb a všeobecně chápaného úspěchu. Dárek je rozkošnou satirou obvyklé filmové reality, a navíc jde vedle ambici také o lásky cit. Jest to gejzír anekdotické nápaditosti. ()

Braddy

Zajímavý kombinovaný snímek s Františkem Filipovským v hlavní a jediné hrané roli (nebo dvojroli?):-) I animovaná část je výborná. ()

Tiiso

Dárek obsahuje naprosto skvělého Filipovského, který prokázal, jakým byl hercem. Tolik málo prostoru a tolik profesionality. Animace je originální a příjemná na oči. Tento krátký film umí ve svých několika minutách ukázat spoustu děje a vytvořit spousty emocí. Co více si přát. ()