Měsíčním dvoru, natočeném těsně po filmu Odešlo slunce (u nás ale uvedenému až s osmiletým zpožděním), se Martě Meszáros podařilo podat psychologicky podstatně složitější zápletku ještě důsledněji pomocí čistě filmových prostředků s dialogy omezenými na nezbytnou míru. Vyprávění se ubírá nečekaným způsobem. Hrdinkou je manželka prominentního ekonoma. Po jeho smrti se vdova odhodlává skoncovat s přetvářkou, k níž byla v manželství víceméně donucena a žít vlastním životem. Netuší, že právě její vlastní syn, který se svým otcem v ničem nesouhlasil, se stane jejím novým věznitelem. Obrazovou metaforou obecnějšího problému se stává chata na Balatonu, v níž má matku hlídat synova dívka. Pro mladou „dozorkyni“ se stane osud starší ženy poučnou lekcí, z níž vyvodí konsekvence. (NFA)

Taliane

Pomalý, ale překvapivě prudký a bolestivý příběh ženské touhy po autonomii. Sledujeme dvě ženy - Editu, čerstvou vdovu, která se snaží oprostit od pout nefunkčního manželství, a její budoucí snachu Katku, která by udělala cokoliv pro Editina syna Štěpána. Každá se se svou nesvobodou ve světě dominovaném muži vypořádává po svém, ať už v konfrontaci se sebou samou nebo se sebou navzájem. Nepříjemné zásahy do jejich intimity naštěstí pro nás vyvažuje občasný chvilkový projev svobody v podobě písně či vody. Jinak nás film po celou svou dobu drží v šachu velkoformátovými portréty šťastné Katky, věčně omýlanou hysterií a jedním rozkošným psem. ()

neo93

Druhý autorský film režisérky Márty Mészárosové, který v samotném Maďarsku neměl příliš dobré uvedení v kinech a společnost ho odsoudila. Je zásadně ovlivněn tehdejším manželem Mészárosové a to slavným režisérem M. Jancsóem. Příběh začíná, když žena Edita uchovává urnu svého manžela na hřbitově. Poté se vrací domů, kde pobývá její starší syn Štěpán spolu se svou přítelkyní Katkou. Edita se pomalu srovnává s manželovou smrtí. Zve všechny jeho bývalé přátelé do bytu, aby je poznala. Se svými přítelkyněmi zase popíjí a baví se s nimi. To všechno se však nelíbí Štěpánovi a snaží se jí držet co nejvíc zkrátka. Zamyká jí v domě a nechce, aby opustila byt, protože mu chce zanechat celý tento byt i všechny peníze, což se mu zdá být hysterické a nepříčetné chování. Film, který po celou dobu utočí především na nelehké rodinné vztahy. Zajímavý intimní pohled na danou problematiku, kdy se snímek záměrně věnuje hlavně dialogům, ve kterých můžeme nalézt skryté emoce jednotlivých postav. ()