Ginny a Georgia

• USA Ginny & Georgia
USA, (2021–2023), 18 h 33 min (Minutáž: 50–63 min)

Tvorcovia:

Sarah Lampert

Brianne Howey, Antonia Gentry, Diesel La Torraca, Jennifer Robertson, Felix Mallard, Sara Waisglass, Scott Porter, Raymond Ablack, Katie Douglas (viac)

Dospívající dívka Ginny a její matka Georgia se po letech na útěku touží usadit. Ale tajemství Georgiiny minulosti je s jejich přáním v rozporu. (Netflix)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (12)

Ginny a Georgia (2021)

Chlapi pro ni nikdy nebyli problém. Pokaždé věděla, co říct a jak se zachovat. Vždy šla nebojácně s kůží na trh. Informace z jejího dospívání jsou kusé. Ale dojem na své okolí umí udělat dokonale. Její otec sedí ve vězení za pokus o vraždu. Za katrem kvůli podvodu a zpronevěře je i otec jejího malého syna Austina. Dosud nepolíbenou dospívající dceru Ginny má zase s fotografem Zionem. A právě přišla o dalšího muže – movitého manžela, který zemřel při autonehodě. Je energická a soběstačná a dokonale přitahuje okolí. A vystupuje jako Georgia Miller, ač víme, že to nebude její pravé jméno. V časové ose jsou značné mezery, protože Georgia je pořád v pohybu. A minulost pochopitelně brzy začne klepat na dveře. První díly jsou fajn. Jízlivé, odlehčené, nabalující další zajímavá témata a linie. Ovšem někdy v polovině se z toho všeho stává trochu povrchní materiál, kdy nám to lehce spadne ke klábosení o životě, prvních láskách a dospívání. Zatímco energická a víno neustále usrkávající Brianne Howey je skvělá, na Antonii Gentry (Ginny) jsem si musel zvykat. A pak už jsem ani nechtěl. Postupně na ni totiž začíná sedět cejch nevděčného parchanta, který se tváří nejublíženěji z celého Wellsbury. Když se v jejím světě začne hrát na vážnější notu, hrozně se topíme v klišovitých vodách. Škoda. ()

Série 1 (2021) (S01)

„Jestli je krása zbraň, tak měla Georgia vždycky nabito a odjištěno!“ Pochází z Alabamy. Informace z jejího dospívání jsou kusé. Ale dojem na své okolí umí udělat dokonale. Její otec sedí ve vězení za pokus o vraždu. Za katrem kvůli podvodu a zpronevěře je i otec jejího malého syna Austina. Dosud nepolíbenou dospívající dceru Ginny má zase s fotografem Zionem. A právě přišla o dalšího muže – movitého manžela, který zemřel při autonehodě. Je energická a soběstačná a dokonale přitahuje okolí. A vystupuje jako Georgia Miller, ač víme, že to nebude její pravé jméno. V časové ose jsou značné mezery, protože Georgia je pořád v pohybu. A minulost zřejmě brzy začne klepat na dveře, protože Georgia evidentně nikdy neměla na růžích ustláno. Ani její děti, které se zase stěhují. První díly jsou fajn. Jízlivé, zajímavé, odlehčené, nabalující další témata a linie. Ovšem někdy v polovině se z toho všeho stává trochu povrchní materiál, kdy nám to lehce spadne ke klábosení o životě, prvních láskách a dospívání. Zatímco energická a víno neustále usrkávající Brianne Howey je skvělá, na Antonii Gentry (Ginny) jsem si musel zvykat. A pak už to nešlo. Postupně na ni totiž začíná sedět cejch nevděčného parchanta, který se tváří nejublíženěji z celého Wellsbury. A závěrem ji zatraceně rychle naroste sebevědomí. Když se v jejím světě začne hrát na vážnější notu, hrozně se topíme v klišovitých vodách. Finále otevírá mnohé pro druhou sérii. ()

Pilotní díl (2021) (S01E01)

„Jestli je krása zbraň, tak měla Georgia vždycky nabito a odjištěno!“ Pochází z Alabamy. Informace z jejího dospívání jsou kusé. Ale dojem na své okolí umí udělat dokonale. Její otec sedí ve vězení za pokus o vraždu. Za katrem kvůli podvodu a zpronevěře je i otec jejího malého syna Austina. Dosud nepolíbenou dospívající dceru Ginny má zase s fotografem Zionem. A právě přišla o dalšího muže – movitého manžela, který zemřel při autonehodě. Je energická a soběstačná a dokonale přitahuje okolí. A vystupuje jako Georgia Miller, ač víme, že to nebude její pravé jméno. Minulost zřejmě brzy začne klepat na dveře, protože Georgia evidentně nikdy neměla na růžích ustláno. Ani její děti, které se zase stěhují. Ostatně Ginny si příznačně veze i legendární román Na cestě spisovatele Jacka Kerouaca a hned musí řešit následky chvilek strávených s pohledným sousedem. Ovšem v tomhle poklidném městečku by se rodinka přeci jenom mohla usadit. Kdo ví. Brianne Howey je skvělá. ()

Je to obličej, ne maska (2021) (S01E02)

Má dvě děti s dvěma různými muži. V časové ose jsou značné mezery, protože Georgia je pořád v pohybu. Zřejmě mnohé tají, její minulost rozhodně nebude růžová. Ovšem teď hlavně potřebuje získat peníze po svém zesnulém manželovi. Právě tíhu minulosti a ožehavých témat vyvažuje odlehčený komediální tón, který vychází mimo jiné z toho, že všudypřítomná mužská i ženská náklonost k atraktivní matce dospívající dívce jen komplikuje její začlenění do nového prostředí. Georgia mezitím sbírá první úspěchy v nové práci, Ginny se postupně seznamuje s dalšími spolužáky, kino vymění za party a v obchodě vlivem kamarádek čmajzne náušnice. Energická Brianne Howey je skvělá, na Antonii Gentry (Ginny) si musím trochu zvykat. ()

Pěkná pracháčská krávovina (2021) (S01E03)

Nějaký ten SPOILER. „Jsem zoufalá!“ – „Alespoň ladíš se svým topem!“ uzemní hlavní hrdinku kolega z práce Nick. Blíží se totiž „druhácká přespávačka“ a Georgia potřebuje hlídání pro syna Austina, protože se má tradiční akce sama zúčastnit coby dozor. Na ní pak Ginny dál tápe mezi Hunterem a Marcusem. A není sama, koho sužují trable dospívání – ta řeší velikost stehen, ta svou neukojenou lesbickou orientaci. A imaginární kůň Milkshake sehraje jeden zajímavý moment z minulosti. Nevím, zda jsou to nová (toho času ikonická) Gilmorova děvčata, ovšem tady sázíme na odlehčenější tón i kriminální minulost čerstvě ovdovělé dvojnásobné matky. Kromě ní (Brianne Howey) se zatím nejzajímavěji (i herecky) jeví kamarádka Maxine (Sara Waisglass). ()

Lydie Bennettová je stopro feministka (2021) (S01E04)

Chlapi pro ni nikdy nebyli problém. Pokaždé věděla, co říct a jak se zachovat. Vždy šla nebojácně s kůží na trh. Z domova utekla mladá a těhotná. Dceru Ginny porodila, když jí bylo patnáct, a obživu sháněla mnohdy pokoutnými způsoby. Nějaký ten SPOILER. Chystá se souboj kapel a Ginny chce vědět, jak je na tom se svým novým přítelem, který nereagoval na její zaslanou provokující fotku. Výbor pro benefiční akce rozhodl sice jasně o tradičním prodeji koláčů, Georgia má však jiný názor. Pokerový sedánek přinese víc peněz a jí otevře další pootevřená dvířka. Nakonec to trefně schytá i veganský cheesecake. Okolo domu se nicméně někdo motá. Minulost se holt dál ozývá, což se Georgia dál snaží velmi dobře maskovat. Méně či více úspěšně louskáme další nabalující se témata jako je sebepoškozování nebo rasové otázky. ()

Bafiky baf (2021) (S01E05)

Z příjemně jízlivé série se stává trochu povrchní materiál. Lehce nám to spadlo ke klábosení o životě, prvních láskách a dospívání. Uvidíme, jak moc to naruší výsledný tvar. Vyplouvají další (po)drobnosti z Georgiiny barvité minulosti, na scéně se totiž objeví nečekaná návštěva – sestra, se kterou se dekádu neviděla. Problémy dělá i potvora Cynthia, která chce být protikandidátkou starosty Paula. Ostatně tihle sousedé dokáží být obecně hrozní, protože ulice musí být na Halloween dostatečně děsivá. A Georgia s výzdobou zaspala. A možná i Ginny, která tak nějak stále neví, kam patří. Postupně na ni začíná platit cejch nevděčného parchanta, který se tváří nejublíženěji z celého Wellsbury. Talentovaná Sara Waisglass coby Maxine naopak válí. ()

Asi mi hrábne (2021) (S01E06)

Dočasné vyloučení ze školy a prý to chce terapii. Synek měl blackout, Georgia má svůj jasný názor, ale Ginny ji viní znovu z toho, že lhaní je její denní chleba. Žila už na 12 místech, protože když se něco pokazí, její matka neváhá a zmizí. Jenže dospívající dcera má tohle „poklidné“ městečko ráda a o další změnu nestojí. Jenže do všeho vstoupí nečekaná návštěva – sestra, se kterou se dekádu neviděla. Nepřijela jen kvůli vzpomínkám, na což Georgia záhy přijde, ačkoliv se to dcerce nelíbí. Kdyby znala minulost, nedívala by se na svou matku stejně. Chce ji nechat minulostí, její dcera chce ovšem tuhle krabičku otevřít. Což může dělat radost divákům, kteří poslední dva díly spíš sledovali teenagerovskou vztahovku a vzdalovali se pomrkávání mezi thrillerem a dramatem. ()

Veselý šestnáctiny, nádivo (2021) (S01E07)

Ajaj. Víno neustále usrkávající a s rozkošným drdolem i v nějakém cool oblečku chodící Georgia se dostala do pozadí, zatímco otravná dcera dává vyniknout svým změnám nálad. Nějaký ten SPOILER. Zrovna slaví šestnáctiny (od přítele dostane mimo jiné narozeninový step, soused zase ukáže, že umí na klavír i skvěle kreslí – brrr), svou matku Georgiu (tak nějak zničehonic) silně nenávidí, ta se jí naopak snaží uspořádat party snů. Připomeneme si další linii (Georgia krade městské prachy), aniž bychom nějak rozvinuly nebo ukončily jiné. Po celou dobu bylo patrné, že Georgia své dceři evidentně tají nějaké trauma z minulosti. A to se nyní dozví. ()

Odfajfkuj jednu, odfajfkuj druhou (2021) (S01E08)

Tak to sklouzlo přesně tam, kam jsem nechtěl. Víno neustále usrkávající, s rozkošným drdolem chodící a energií oplývající Georgia se dostala do pozadí, stejně jako její jízlivé poznámky na všechny strany, zatímco otravná dcera dává vyniknout svým změnám nálad. A tváří se, jak má se všemi komplikovaný vztah. SPOILERY: na scéně se objevuje její biologický otec (samozřejmě kořen a absolutní mudrc), zatímco vrcholí boj o nového starostu, kdy kandidátka Cynthia vytahuje nestandardní zbraně, které by ovšem v komunální politice sotva obstály. A pak scénáristé zoufale poleví a nejprve (díky školní eseji, se kterou vyhraje Hunter) uměle rozpojí jeden vztah a vzápětí (v rámci volební kampaně) ohrozí druhý vztah. Leccos tající Georgia totiž mnohé své problémy „schovává“ do krabic od bot a teď jeden vyplul na povrch. ()

City jsou náročný (2021) (S01E09)

Oměj šalamounek coby prudce jedovatá rostlina, která může vést až k zástavě srdce, bude přeci jenom hrát roli. Soudce povolil exhumovat manželovo tělo k další toxikologii. Jenže pozdě. Georgia je zase o krok napřed, což se jí ovšem v případě dopisů pro Austina nepovedlo. A kdo ví, jak to dopadne s výběrem městských peněz (sakra, to je náhodička). Ginny se postupně rozpadá její parta, nepříjemnost s prvním vztahem potkává Maxine. Zion pochopí, kde je jeho role. Jak jsem z toho měl na začátku příjemný pocit, vše nyní doklouzalo do naprosto průměrných vod. Zatímco dospělácká linka je velmi fajn a zajímavá, středoškolská klouže po nezáživném povrchu. Stále více otravná Ginny přišla do Wellsbury (údajně) coby děvče bez sebevědomí s tím, že neví, kam patří. Jenže za pár dní/týdnů jí zatraceně narostlo sebevědomí. Když se v jejím světě začne hrát na vážnější notu, hrozně se topíme v klišovitých vodách. ()

Nejhorší zrada od dob Jordyn a Kylie (2021) (S01E10)

Tvůrci se rozhodli, že do posledního dílu (samozřejmě se otevírá mnohé pro druhou sérii) nacpou všechna možná témata. Jsme v polovině epizody, a nevypadá to, že by to doklopýtalo do nějakého uspokojivého finále. Starosta má plnou hlavu voleb, zatímco Georgia je obviněná z pronevěry městských peněz. Max vypustí emoce nejen na divadelním jevišti, ale i směrem k Ginny, které už neumí důvěřovat. Z té se stala ostrá holka, která vydírá profesora, vyslechne si obvinění soukromého očka (z jeho strany hodně podivný krok) a pak nasedne na motorku a vyrazí za lepším příštím. Když se v jejím světě začne hrát na vážnější notu, hrozně se topíme v klišovitých vodách. Celé to začalo slibně, do poslední epizody to ale doklouzalo hodně krkolomně. ()