Blackpink: Light Up the Sky

Dokumentárny / Hudobný
USA, 2020, 79 min

Réžia:

Caroline Suh

Jennie Kim, Jisoo, Lisa, Rosé, PSY (a.z.), Emma Stone (a.z.)

Za jejich raketovým vzestupem stojí léta dřiny, velké sny i spousta překážek, které společně musely překonat. Příběh korejské dívčí skupiny BLACKPINK. (Netflix)

Arsenal83

Tak sme sa dozvedeli, že aj v Korey majú umelé pop hviezdy, ktoré keď počujete v štúdiu pišťať, tak vám puká na monitore obrazovka a čudujete sa, ako to dokážu spracovať do solídnej tanečnej pesničky. Inak sú to naozaj dosť často afektované kravy, ktoré ako by nemali pokoj v duši. Celé to je len o predvádzaní. Skutočný talent či umenie tu nie je žiadne. ()

fixaman

Hodně dobře zpracovaný dokument a zároveň jedna velká depka od začátku skoro až do konce. Ze všech čtyř holek je hodně cítit, jak jsou v tom, co dělají, nešťastné... Daleko od rodiny, dřina každý den od rána do večera, přitom vlastně ani samy neví, kdo jsou a co chtějí dělat za hudbu, jen vydavatelství z nich ždíme, co se dá. V dokumentu už se schválně moc do podrobna nemluví o tom, jak přísná pravidla mají a co všechno nesmí, včetně toho, že mají zakázané randění, řízení auta atp, zkrátka nesmí mít žádný osobní život ani svobodu, jinak poruší kontrakt nahradí je někdo jiný. Celé je to vlastně spíš taková reklama na YG pro další korejská děcka... Pojď se nechat sedřít z kůže a když to vydržíš dost let a nezblázníš se z toho, třeba dostaneš svých 15 minut slávy. ()

mas0n

Nakonec to není tak špatný, jak jsem myslel. Těžko říct, jak by dokument vypadal, kdyby měl nad YG stále kontrolu original boss Yang Hyun Suk. Pravděpodobně by děvčata nemohla prozradit ani to málo, co jsme se dozvěděli. Takhle to ale dopadlo dobře. Fanoušek BP (nebo K-Popu obecně) tam nic nového nenajde, ale pro ty, jejichž znalosti o korejské idolové scéně končí tím, že do ní dokážou zařadit Gangnam Style, může jít o zajímavý pohled do zákulisí jedné z továren na dokonalý pop. Škoda, ze nemohl jít víc do hloubky. Zmínit se o tom, že po třech letech, v době konání světového turné, měly na kontě asi jen deset písní, včetně všech b-sides. Takže aby utáhly koncert, musely zaznít všechny songy, a ještě spousta cover verzí., což bylo trochu úsměvné. Ostatně když teď vyšlo předlouho slibované LP, je to nakonec spíše EP... Mohlo také zaznít, že členky vlastně nemají absolutně žádný vliv na proces tvorby songů (údajně trochu spolupracovaly na The Album, ale i to beru s rezervou), takže když mluví o svojí hudbě, je to vlastně hudba Teddyho Parka. To se asi příliš měnit nebude, a až do rozpadu pojedou ve stejném režimu. Není se čemu divit, hype kolem nich, a vlastně celé idolové scény, je momentálně až neuvěřitelný. Kdo se ale nechce jen koukat na čtveřici dívek, byť velmi krásných, a zajímá ho spíše hudební stránka, musí se poohlédnout jinde. Naštěstí Jižní Korea má i v tomto směru co nabídnout. Jako lákadlo do světa K-Popu ovšem Blackpink (i tento dokument) posloužit může. ()

Newman68

Dokument na příkladu skupiny Blackpink demonstruje, co je to K-pop. Ač mi je tento žánr více než cizí, rozhodl jsem se rozšířit si obzory. Člověk ani nemusí umět číst mezi řádky, aby pochopil, jak tento svět funguje. Ohromný tlak vydavatelství, agentů a jiných hledačů talentů vede až k drezuře velké skupiny dětí, které jsou odtržené od svých rodin a domovů. Vše směřuje k postupné krystalizaci těch nejlepších, kteří vydrží a překonají všechny zkoušky a bolesti. A co je jejich cílem? Posuďte sami. Cokoliv to je, tak je po projití cesty minimálně zasloužené. ()

Maximilianus

Milý dokument, vďaka ktorému som sa dozvedel, prečo členky (alebo aspoň väčšina) skupiny Blackpink vie tak dobre po anglicky, aj čo sa týka prízvuku. Taktiež sa mi potvrdilo to, čo som predpokladal, že na východe tieto popové hviezdy cielene vytvárajú. Okrem toho, nakoľko skupina existuje možno 4 roky, sa toho ani veľa dozvedieť nedalo. 7/10. ()