Zlatý Slavík 1989

(koncert)

Koncert vítězů populární ankety uvádějí J. ValaR. Lipčík z pražské Sportovní haly. V roce 1989 zvítězili v anketě Zlatý slavík Karel Gott a Petra Janů, ze skupin ohodnotili čtenáři nejlépe Team... Zlatý slavík byla anketa popularity československých zpěváků, zpěvaček a skupin organizovaná v letech 1962–1991 časopisem Mladý svět. Anketu vymyslel redaktor Mladého světa Ladislav Smoljak a nazval ji podle dětské hračky. Od roku 1969 do pádu komunismu byly jeho výsledky z politických důvodů falšovány. Například v roce 1970 nejvíce hlasů v kategorii zpěvaček získala Marta Kubišová, ovšem výsledky nesměly být publikovány. V roce 1996 byla tato anketa obnovena pod novým názvem Český slavík. (Česká televize)

slunicko2

V nové době Slavík zpívá postaru. Co s tím? Moderátoři to nějak okecají. 1) Koncert se konal v únoru 1990. Občasné dobově snad vítané improvizace dnes působí dost neprofeionálně._____ 2) Během poněkud chaotického uvádění jsem chvílemi měl až nehezký pocit, že si moderátoři vyřizují nějaké osobní účty s interprety či s kým._____ 3) Zaujalo mě (negativně) vágusovské oblečení 32letého Romana Lipčíka. ()

zeyer

Dva odlišné moderátorské styly - Jan Vala a Roman Lipčík. Druhý jmenovaný se chtěl zjevně od "starého/komunistického slavíka" distancovat; nástrojem k tomu mu bylo buranské chování, jízlivé komentáře a bezdomovecký outfit. Kultivovanější Jan Vala (moderoval už slavíka 1979 nebo pak TKM) se tomu nějak snaží sekundovat a nedaří se mu to ... Pokud v roce 2023 kritizujeme moderátory slavíků, je dobré mrknout na toto komentátorské fiasko - kritika nepřítomného Dalibora Jandy s úšklebkem, že se mu rozpadla kapela + pískání publika (jako by neúčast na koncertu slavíků až hraničila s trestným činem), motání politiky do hudby, servilní zmínka o Michaelu Kocábovi, který je i "NAŠÍM" poslancem ve Federálním shromáždění... Celý koncert by vyzněl lépe, kdyby jenom vystoupili interpreti, obdrželi ceny a divák by byl ušetřen trapných komentářů (výčet názvů kapel s jedním hlasem, narážky na falšování výsledků a hlasování pána s nemocnou prostatou).  Stříbrná i zlatá slavice - obě jinak mé oblíbenkyně - působí jak z jiného světa. Posmutnělá Iveta Bartošová se soustředí na své taneční kreace, aniž by navázala kontakt s publikem, Petra Janů se křečovitě usmívá a svou vizáží navzdory skvělému zpěvu připomíná skanzen. Ve výsledku jsou vítězi koncertu na přelomu "staré a nové doby" ti, kdo se vykašlali na to, co se děje ve společnosti, a poctivě si odvedli své řemeslo - energická Tanja (1990 si bronz zopakovala, aby následně zapadla), nadčasový Team a profesionální Gott, který pět let před tímto slavičím koncertem prohlásil, že přenechává účast v soutěži mladším (Marta Kubišová zde použila obdobnou větu), a najednou - poté, co 1988 nebyl ani ve trojce (Dalibor Janda - Michal David - Petr Kotvald), jak Fénix vstává z popela a zjevně si to užívá v kotli mezi fanynkami. Je zajímavé, jak velkého prostoru se mu v koncertu dostalo, zatímco v dřívějších ročnících se dbalo na určitou rovnoměrnost. Jako dokument doby a určitý bizár je to pro mne za čtyři hvězdičky, připomenutí dvou měsíců po Listopadové revoluci, etapy nadějí a návratů do reality. ()