Barbaři

Nemecko, (2020–2022), 9 h 28 min (Minutáž: 42–55 min)

Gaetano Aronica, Jeanne Goursaud, Jeremy Miliker, Laurence Rupp, David Schütter, Bernhard Schütz, Eva Verena Müller, Sergej Onopko, Florian Schmidtke (viac)

Osudy tří postav se propojují v bitvě v Teutoburském lese, kde germánští válečníci v roce 9. n. l. zastavili rozpínání Římské říše. (Netflix)

verbal

Téma, které by si zasloužilo špinavý Rydlyho velkofilm nebo aspoň pořádně temnou Maršálovu řezničinu, kapku homoztelenovelizované Bundesrundfunkem. A taxe vymydlení, naleštění Římané a Lorealem nagelovaní Germáni, právě se navrátivší z báden-bádenského kosmetického dobrovství, zmítají mezi Rozervanými srdci a tojtoburkskou Ulicí, až se správňácké Tleskačovo bratrstvo vlčího zubu konečně pořádně rozhořčí nad civilizačním příkořím Regnum Romanum a pustí impériu žilou v digidokreslované anemické mejkapované uprostřed značně prořídlého a exhalacemi zdevastovaného lesíku poblíž továrny IG Farben. Ale jak praví staré germánské přísloví – „ᛒᛖᛋᛋᛖᚱ ᚱᛟᛗᛖᚱ ᛁᛗ ᚺᚨᚾᛞ ᚨᛚᛋ ᚷᛚᚨᛞᛁᚢᛋ ᛁᛗ ᚨᚱᛋᚲᚺ“ (cenzurováno potírači runových vulgarismů), což ve volném překladu znamená něco jako „Lepší Říman v hrsti než gladius v prdeli“, tak k tloustnutí u televize s kočkou v klíně a pomalu schnoucím lakem na nehty vcelku snesitelné, přičemž mongolsky modulované „svdkvlaty rystvpije“ okupantů a pouliční novogermanština okupovaných jsou i sympatickou komediální vložkou. ()

Fr

„TŘI ŘÍMSKÉ LEGIE POSTUPUJÍ GERMÁNIÍ. NEJVĚTŠÍ ARMÁDA SVĚTA SE SETKÁ S MNOHA ROZZUŘENÝMI KMENY. ŘÍMANÉ JE NAZÝVAJÍ BARBARY. JEJICH STŘET NAVŽDY ZMĚNÍ CHOD DĚJIN...“ /// Barbarům jsem nějak nemohl přijít na chuť. Jakoby nebylo co vypravovat. Moc se neserou s vykreslováním charakterů postav. Jde o to, ukázat Římany jako ty zlý, nebát se krve (ovšem nečekejte žádný orgie) a překvapit zvratem… (kterej se vlastně očekával). Tak snad to všechno vyváží závěrečná slibovaná bitva…(si říkám…), kvůli který je tohle všechno okolo. Nijak mě neoslovil ani casting. Až teda na tu blondcku – její role je fajn! Taky mě sere, že hlavní roli nehraje odvaha (no trochu jo, ale…), nýbrž zrada. Bitva má asi dvacet minut a tak nějak zapadá do tohodle průměru. Barbaři nejsou ani řežbou, ani špinavým návratem do středověku. Vidět se dají…a to je asi tak všechno. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Slyšel jsem, jak císař řval „Vare, Vare, rede mihi legiones meas!“. 3.) Miluju zrady, nesnáším zrádce. 4.) Thx za titule „Kateřina Gabrielová“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

EvilPhoEniX

Netflix servíruje historickou řežbu v Teutoburském lese, kde germáni zaútočí na 3 římanské Legie a je to dle očekávání výborné a vlastně i lepší než poslední 2 řady Vikings. Nejsem historik, takže posuzování historických faktů přenechám jiným lidem, ale já si seriál užil a fakt, že má jen 6 dílů, tak se řítí kupředu velmi rychle a scény, kde by jinde zabraly 20 minut, zde zaberou 3 minuty a to se mi líbilo. Jsou zde líbivé postavy, především Arminius je výborně napsaná postava, kterou si divák oblíbí už od začátku. Musím pochválit skvělé kostýmy, brnění a masky, solidní vizuální stránku, skvělé tempo, poutavý a napínavý příběh, ostré zvraty v každém díle a především finální velkolepý battle, který splňuje nejpřísnější kritéria. Příběh****, Akce****, Humor>Ne, Násilí***, Zábavnost*****, Hudba***, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí****. 8/10. ()

TeeAge

Miestami instantné, inokedy bez hĺbky či nápadu. Scenár kombinuje všetko, čo sme už v okolitých lesoch videli, či už u Vikingov, alebo u Gladiátora. To spôsobuje u sledovania divný pocit predvídateľnosti a prázdnoty, keď dokážete odhadnúť ešte aj ďalší záber kamery, ako keby ste režírovali svôj amatérsky vysnený projekt o rímanoch a barbaroch. Kôli názvu som to musel vidieť, ale silne dúfam, že to téma niekto spracuje adekvátne kvalitne svojím možnostiam. --- Po dlhých rokoch pozerania filmov a seriálov v originálnom znení je nadabingovaná angličtina k nezneseniu. Dalo sa to prepnúť na nemčinu? ()

3DD!3

V dnešní době je hodně odvážné natočit seriál o imigrantovi, který využije vzdělání civilizované říše k jejímu zničení. Z německých seriálů jde rozhodně o jeden z nejlepších. Určitě kvalitativně překonává Doktora z hor i Komisaře Rexe. Barbaři jsou nesympatická směska s výbornými maskami a makeupem, Římani zase machrují v latině. Působí to důvěryhodně. Rupp hraje zrádného Římana velice dobře. A Goursaudová si ukradla druhou nejlepší scénu (její oběť Wotanovi!). Tou první je skvěle provedený přepad v Teutoburském lese. S hořícími Římany (Obelix se raduje) a hlavami napíchnutými na kopí. Vadou na kráse jsou velké časové skoky, zejména v posledních dvou dílech a otevřený konec, který záměrně neuzavírá vstahové linie. Přesto dobrá práce. Danke. ()

Spiker01

Historické filmy z kin v posledních letech takřka vymizely, takže jsem rád za ty seriály, ač jsou na nich občas znát kompromisy související s rozpočtem; například římské zbroje si pamatuji z jiných filmů trošku jinak, ale tady je to možná akurátnější. Což souvisí i s jazykem, kterým obě soupeřící strany hovoří, Germáni ještě nepoznali hochdeutsch a pochopitelně převážně italští herci, kteří hrají Římany si prý museli celkem pracně nacvičovat latinu. O to víc zamrzí, že ačkoliv se jedná o další spolupráci Netflixu s evropskými filmaři, tentokrát německými, mi přišla většina příběhových zvratů až příliš hollywoodsky dramatických. Honba za šokujícími cliffhangery je asi má největší až potažmo jediná výtka Barbarů, výprava, kostýmy a bitvy jsem si moc užil a už teď se těším na již potvrzenou a doufejme ještě dražší druhou řadu (ačkoliv jsem původně z nějakého důvodu předpokládal, že jde o minisérii). A Laurence Rupp je neskutečně cool a velké překvapení...8/10 ()

misterz

Netflix opäť raz pozitívne prekvapil zaujímavým historickým seriálom. Najviac bavila samozrejme dejová linka vnútorne rozpolteného Arminia, len škoda, že sa tu nešlo do jeho trpkého konca. Ale chápem, jednalo sa len o tú bitku. Nuž, nič nie je horšie ako spupnosť a absencia zdravého sedliackeho rozumu. A to neplatí iba vo vojenskej stratégii. Silný nadpriemer. 85/100 ()

Vavča

Ok, tak si to shrňme, lapálie v jednom lese, která vedla k přežití němčiny jako jazyka, to Římanům mimo jiných věcí neodpustím, už proto si zasloužili prohrát... Teď vážně, v kterém historickém seriále byly taky hezky udělány jazyky?! V žádném, němčina, latina sem dokonale sedí. Mohu jako vojenský historik namítat, proč nebyla více vymazlena finální bitva, třeba přepad germánské jízdy na římské vojáky, atd. Ale zase seriál má svoji historickou atmosféru, dokáže divákovi dění přiblížit, postavy mají svůj dramatický rozměr, nejsou šablonovité. Dějově je problém, že v šesti epizodách občas děj řídne a působí až moc při zemi, obyčejně, negrandiózně. Navíc bych fakt musel důkladně nastudovat danou dobu, zda zobrazení Germánie sedí, ono to tam zase tak chudě nevypadalo, cosi pamatuji na nejnovější archeologické vykopávky velkých měst a hradišť. Škoda, že závěrečná bitva je vlastně nejslabší bod seriálu svým způsobem. Přesto Netflix ukazuje, že stále svojí činností posouvá hranice a konkurenci ukazuje záda, v kvalitě předstihuje ostatní, historické vybavení legionářů ok, germánští bojovníci cajk. Škoda, že mě to neumělo více strhnout, herci byli vybráni dobře a bavili mě, jen ten scénář by to chtělo trochu napínavější a grandióznější. ()

AppleCore

Tvůrci si schovali všechna esa na poslední epizodu! Ta je příběhově strhující, vizuálně úchvatná, každá postava tu plně vynikne a všechny předchozí epizody, byť po všech stránkách o třídu níž, nabydou smyslu. Perfektní finále tak vyneslo Barbary o hvězdu výš. ()

Kothy

Netflix nám přinesl nový historický německý seriál. Odehrává se v roce 9 a zaměřuje se na povstání Barbarů v Římany okupovaném území dnešního Německa. Římani jsou zde zobrazeni jako utlačovatelé a Barbaři si to nechtějí nechat líbit. Rozhodnou se tedy pro odpor, a to nese své následky. Celé to dost stojí na postavě Ariho a jeho vnitřním rozporu. Byl totiž jako malý poslán z Germánie na převýchovu do Říma. Teď je pro něj těžké si vybrat stranu. Je to plné intrik a celé se to schyluje k jedné velké bitvě. Ta nakonec přijde a je fakt parádní. Postavy jsou celkem, zajímavé. Budu se těšit na další sérii. Na německé poměry je to slušné. "Vezmeme jim orla." ()

VSlunecnice

Nadprůměrný seriál, který zajímavě a po svém zpracovává historii... Palec nahoru za kostýmy a doporučuju sledovat v originále! Hvězdička dolů za někdy zbytečné natahování děje (jindy zase unáhlené časové skoky) a rádoby dramatické vztahy mezi postavami. 75% ()

DwayneJohnson

Barbaři se řadí k celé řadě podobných seriálů, které nalákají na obstojný trailer, žel bohu zbytek už tak přesvědčivý není. Hlavním problémem je kromě scénáře a naprosto nelogického chování některých postav výprava, která se zde jeví jako skoro klíčová a je tím rozhodujícím faktorem mého, dnešního hodnocení. Vůbec jsem si nepřipadal, jako v roce 9 nl, spíše mi to celé přišlo, jako trošku lepší bitevní pokus, který by se možná hodil do nějakého TV filmu v odpoledním, vysílacím čase. Tady mě Netflix maličko zklamal, protože jsem byl u něj po zhlédnutí např. Psance krále zvyklý na trošku jinou kvalitu. Tohle to byl jen takový polovičatý pokus. ()

Happens

Střet barbarů a Římanů. Hrstku barbarských kmenů sjednotí tři kamarádi z dětství. Neskutečná bloncka, náctiletá parodie na Ragnara z Vikingů a barbarsko - římský klučík. Sebere se po lesích pár kmenů s až moc dlouhou a místy telenovelu připomínající zápletkou tak, abychom s napětím očekávali jasný konec rádo by kolosální bitvy. ()

Chrustyn

Až překvapivě komorní historická minisérie, která nehraje na velkolepé bitvy ani velké intriky, ale malý souboj germánské vesnice s nenasytnými Římany. ()

Arsenal83

Dobrý seriál s lepším finišom než začiatkom. Myslím, že dokázal divákom priniesť dávne historické obdobie v zrozumiteľnej forme, takže aj úplnému laikovi je jasné, o čo ide. Bitke v Teutoburskom lese by však lepšie svedčalo veľkolepé filmové spracovanie než seriálové, ktoré tak nevyhnutne obsahuje aj vatu, ktorú divák vidieť nepotrebuje. Už ten magický dátum, že 9.9. roku 9 láka na prezentovanie niečoho väčšieho. Barbarov niektorí porovnávajú s Vikingami, no tí sú spracovaní lepšie a hlavne sú o 800 rokov napred. Divím sa však, že niektorým už po stýkrát vadí, že sú v historickom filme herci pekní, čistí, umytí, dokonca so zubami. V čom je však problém? To by fakt niekomu vyhovovalo pozerať sa na bezzubých, páchnucich, začmudených ľudí len aby sme boli vernejší realite? Niektorí tiež fanúšikovia by si mali uvedomiť rozdiel medzi dokumentom a klasickým filmom. ()

TheEvilTwin

Netflix nám přinesl odsípavý šestidílný seriál, který končí tím, na co jsme všichni už od traileru čekali - obrovskou bitvou v Teutoburském lese. Barbarům jen těžko něco vytknout, protože nejen, že bitva byla skvělá, ale daleko více se mi líbilo všechno okolo. Úvod do děje, zobrazení obou stran - jak barbarských germánů, tak krutých římanů a možnost diváka vybrat si, komu bude sám fandit. Postavy byly zajímavé, hlavní trojice na plátně doslova zářila v čele s krásnou Jeanne Goursaud a nejlepší na celém seriálu byla výprava a kostýmy šamanů, vlčí přehozy, zbroje a podobně. Samotná bitva byla drsná, krvavá a dost živočišná, paradoxně mi ale nepřišla až tak velkolepá, jak bychom původně očekávali, a právě proto nedám plnou 5ku. Jinak z každého hlediska perfektní, poutavý a historicky věrný seriál. ()

Necrotongue

Seriál ve mně vyvolal rozporuplné pocity. Mezi klady řadím to, že se mi na jednotlivé epizody docela dobře dívalo, nenudil jsem se a vcelku slušně jsem se bavil. Naopak mi vadilo, že se tu až příliš dbalo na hygienu, o mastný vlas by se tu jeden neotřel a dění v germánské vesnici se mi zdálo být dost odbyté. Měl jsem za to, že se veškeré usilí tvůrců soustřeďuje na samotnou bitvu, ale právě tady přišlo největší zklamání. Několikadenní masakr se vešel do pár minut, v nichž bojoval s bídou jeden manipul a ne tři legie v plné síle. Nevím, zda Němce limitoval čas nebo peníze, ale kdybych si měl tipnout, řekl bych, že obojí. Ve výsledku si myslím, že seriál stojí za shlédnutí, ale divák toho nesmí očekávat příliš mnoho. ()

Morholt

Po většinu času jsem neměl problém. De facto tu bylo všechno, co od historického filmu či seriálu očekávám. Bavila mě linka rozpolceného Arminia, ve kterém se svářilo volání krve se vztahem k člověku, který ho vychoval, celkem solidně byla nastíněná situace mezi germánskými kmeny s jejich rozdílným přístupem k Římanům a nevadil ani neodmyslitelný romantický nádech. Motiv silné ženy, bez které by to dnes nejspíš ani nešlo, mi také nepřišel nějak rušivý a to i proto, že jsem představitelku Thusneldy bezvýhradně žral. Navrch se se seriál může chlubit slušnou výpravou, výbornými kostýmy a plusem je i užívání latiny, byť v podání některých herců působí poněkud těžkopádně. Samozřejmě dalo bz se ledacos vytknout některými účesy počínaje a umístěním římského tábora konče, ale to jsou podle mě jenom marginálie. Větší problém přišel až se samotnou bitvou, jejíž první fáze proběhla v pořádku a třeba samotný nástup legií do lesa působil efektně. Nicméně pak Germáni rezignovali na vše, na čem se domluvili a nad taktikou, která nakonec slavila úspěch, člověk může jen kroutit hlavou. Na druhou stranu samotná řež měla drajv a působila dostatečným jatečním dojmem, takže něco se dalo odpustit, ale nahořklá pachuť zůstala. Na druhou řadu se ale rád podívám a doufám, že se Netflix pustí i do dalších barbarsko-římských mlátiček. Zejména keltští velikáni jako Brennus, Vercingetorix nebo Boudicca stále čekají na důstojný projekt. 80% ()

agentmiky

Musím zde s většinou uživatelů nesouhlasit......Totiž na seriálu je vidět jednoznačně vyšší rozpočet v každém jednotlivém záběru, ať už se jedná o kostýmy, výpravu, masky atd. Za sebe jsem očekával daleko větší řezničinu, duel Římanů s Barbary mě v trailerech navnadil na skoro nonstop akci, která skončí až titulkami v závěrečném dílu. To jsem nedostal, ale i ty různé intriky a pletichaření měly ve výsledku něco do sebe. Vyloženě mě potěšila jedna věc, tím mám na mysli dabing. Římani mluvící latinou, Germáni němčinou...to člověk v dnešní tvorbě moc často nevídá, za to palec nahoru. Charakterově se seriál věnuje zejména vývoji Arminiovy postavy, tam si divák ten jeho přerod na konci prostě a jednoduše vychutná plnými doušky. A závěrečný díl je pastva pro oči, zde vygraduje celý příběh v onu nejslavnější bitvu v Teutoburském lese. Dalo by se zde vylepšit pár věcí, ať už zařadit do seriálu větší množství různých adrenalinovějších sekvencí či vyladit menší neduhy ve scénáři. Pokud bude druhá série a autoři se těchto kosmetických chybek vyvarují, tak se dost těším. První série za mě 7/10 ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů