Al morir la Matinee

• USA The Last Matinee

Příběh filmu se odehrává v kině, kde si pár lidí zašlo na projekci hororového filmu „Frankenstein“ a v tom tam začne řádit vrah v pláštěnce a s nožem, s oblibou vydloubávání lidských očí. Začíná tak boj o život. (J*E*A*N*N*E)

EvilPhoEniX

Exotická a poctivá pocta 80tkám a giallu z Urugaye a dost možná neoficiální remake výborné Angustie z 80.let. Takhle čistokrevný slasher tu nebyl snad 2 roky, takže Red Screening si vyžaduje u příznivců subžánru velkou pozornost. Příběh se odehrává v kině, kde se zrovna promítá klasika Frankensteina a v tom tam začne řádit psychopat v černé pláštěnce a nožem s oblibou vytrhávání lidských očí. Po vlažné půl hodince film nabere poměrně slušný spád, vynikající je soundtrack, dojde i na Argentové rudé filtry a gore je solidní, ikdyž menší výtky mám k vražedné zbrani ( ten kapesní nůž, který vrah používá bych okamžitě vyměnil buď za kuchyňský nůž, hák, či sekeru, ale to je detail) Trošku zamrzí absence nahoty a humoru, které jsou pro žánr typické, ale jinak funguje vše od vizuálu, napětí, hudbu a násilí. Fanouškovsky vděčná záležitost. Příběh***, Akce***, Humor*, Násilí****, Zábavnost****, Hudba****, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí***. 7.5/10. ()

J*A*S*M

Slashery jsou můj asi nejméně oblíbený hororový subžánr, ale pokud je to zrealizované takhle, tak nemám problém! Moc pěkně a stylově natočené retro o jednom psychopatovi, který se kdoví proč rozhodne zmasakrovat diváky v kině, na představení Frankensteina. Lidí se na ten film teda zrovna moc podívat nepřišlo, takže to není úplný masakr, spíš taková postupná atmosférická vyvražďovačka. Od děje nečekejte žádné twisty, je to jednoduchá žánrovka která míří z bodu A do bodu B. ()

LIVINGDEAD

A zase jsem na ČSFD skočil na vysoké hodnocení filmu. Tenhle film byl doslova utrpení. Rok 1993, ale vše vypadalo jako z 80-tých let. Prvních 45 minut se nic nedělo. Herecké výkony tragické. Tu, co promítala filmy, zřejmě vzali jako nějaký záskok z komparsu. Ta mne doslova vytáčela. Nelogické chování napadených. A vrah s kapesním nožíkem, to už bylo opravdu k smíchu. Vice jsem sledoval promítaného Frankensteina, než tu sračku v sále.🤮🤮🤮 ()

ricci.s

Malé predvianočné prekvapenie z Uruguaja. Film sa odohráva v 90. rokoch, kedy sa skupinka ľudí rozhodne, že si pozrú v nočnom kine starého dobrého Frankensteina. Pripletie sa k nim aj sériový vrah, ktorému sa očividne nepáči, že ľudia pozerajú takéto škaredé filmy, namiesto aby šli radšej do kostola, a tak začne zábava s vyrezávaním očičiek. Samozrejme, hlavní hrdinovia sa koncentrujú na flirtovanie či iné erotičnosti (len málokto na film), a tak si ani nevšimnú, že už je trištvrtina ľudí vyvraždená, v každom prípade naháňačky a boj o život nebudú chýbať. Hororík je nakrútený skôr v zastaralom giallo kabátiku, ale musím uznať, že má atmosféru - veď čo môže byť lepšie ako sem tam sledovať jeden starý horor v kine a jeden nový na obrazovke. Postavy sú sympatické, gore parádne a krvi je dosť. Nečakal som, že niekedy vyslovím slovné spojenie "kvalitný slaher", lebo kto má pozná vie, že slashery fakt nemusím a pokladám ich za jeden z najsuchších hororových subžánrov, ale... je to fakt kvalitný slasher, nepomôžem si. ()

Asia_Power

Já tomu filmu nechci nějak přehnaně lichotit a vynášet ho až do nebes...ale to byla fakt strašná kundovina. Je tu mocný killer - Pepa Vočko, co nemytejma rukama žere olivy z, cca, třílitrový sklenice, aby do ní pak mohl házet oči svých obětí. Oběti tvoří banda neherců, co mají několik společných vlastností a) jsou extrémně dementní b) jsou extrémně nesympatičtí c) je vám extrémně u prdele co se s nima stane d) tu smrt jim přejete. Extrémně. Takže ano, film je jeden velký extrém, kde nechybí vůbec nic kromě napětí, logiky, hereckých výronů, děje a alespoň náznaku hraní. Kromě těchto drobností má film vše jako třeba nulovou atmosféru, debilní holky, co killera můžou zabít a místo toho se nad ním vykecávaj, malýho fakana, žraní vočí ze sklenice, trapáka hlídače, trapáka "co randí", vymaštěnýho vraha, co je maximálně k smíchu atd. Ale co sem taky mohla čekat jinýho, od hororu z Uruguaye, než kolosální hovno. Ale jednu hvězdu dát musím. Tím, že se to odehrává v kině, kde tahle tlupa idiotů kouká na debilní horor a lamentuju jaká to je píčovina, tvůrci názorně ukázali, jaké bude mít divák reakce na jejich "horor". I ten počet lidí v kině by seděl. Takže postava, co tam zahlásila "Tenhle film je hrozná sračka" měla naprostou pravdu. ()

George Stobbart

Lahôdkový giallo slasher ako zo starej dobrej talianskej školy, avšak v modernom, profesionálnom kabáte. Porovnanie so spriazneným, osemdesiatkovým "Stage Fright" sa priam pýta; tam izolácia osadenstva v divadle, tu v kine, v oboch prípadoch vonku zúri búrka a vnútri vyčíňa vraždiaci maniak. Dej je naivne jednoduchý, dôraz sa tu kladie na precíznu audio-vizuálnu estetiku a krvavé mordy. Atmosféra funguje tiež, prostredie kina je pekne využité a killer solídny psychoš. Najlepší tohtoročný slasher, ktorý si určite ešte zopakujem. ()

Eliott

I přes mé hodnocení, které zdánlivě ukazuje opak, jsem byl s filmem spokojený a dostal jsem přesně co jsem očekával. Ale prostě nemohu dát něčemu tak jednotvárnému a předvídatelnému více hvězd. Jak už to tak u filmů z jížní Ameriky bývá, film je založený čistě na barvité brutálnosti vražd a tak nás čeká jen pozvolná vybíjená s podivným motivem padoucha. Film je předvídatelný natolik, že ihned uhodnete kdo přežije a kdo nikoliv. Dal bych 50% kdyby to bylo možné, ale vidím to na lepší 2*. 49-50% ()

Radko

Montevideo, hlavné mesto Uruguaja. Známe i vďaka bohatému kultúrnemu životu a množstvu umeleckých akcií. Jedno kino predstavenie, prostredníctvom filmu Al morir la Matinee (Keď predstavenie umrie), máme možnosť navštíviť, aby sme sa oboznámili, ako uruguajská kultúra vyzerá v praxi. Odohráva sa počas daždivého dňa, v starobylej a rozľahlej sále kina Opera. Málo divákov. Veková štruktúra: od decka po starca. Rôzne motivácie vstupu do kina. Hoci je dej dej datovaný do roku 1993, v kine sa premieta treťotriedny hororový krvák Frankenstein: Day of the Beast (F: deň beštie, r. Ricardo Islas) z roku 2011. Tento časový rozpor patrí k nevysvetlenej záhade filmu. Inak ide o klasickú vyvražďovačku. Zameranú na paralely krváku na plátne a pred ním. Priaznivcov žánru osloví kvalita spracovania a pocta ikonickým predchodcom. Zaujalo, že vrah nebol bezúčelne mordujúci psychopat, kilujúci pre potechu z aktu zabíjania. Mal konkrétny, praktický dôvod svojho konania. Pozn.: Film nahráva tým, ktorí v kine radi nerušene sledujú predstavenie. Vyrušenie ich rozhodí tak, že z kina odídu. Jeden z pietnych sledovačov filmu si totiž, vďaka predčasnému naštvanému odchodu z kina, spasí život. ()

*CARNIFEX*

Uruguajská vyvraždovačka, postavená na jednoduchých základoch. Žiadny duchaplný príbeh, zvrat v ňom, či prekvapivo inteligentné postavy so záverom. Koniec koncov, o to tu ani nejde, nemá ísť, lebo to, o čo tu ide a má ísť, je jednoducho poňatá story o mordovačke, kde jednému prejebe, a ostatní postupne otŕčajú kopytá. Herecké výkony a casting s tým spojený je taký aký je, teda akceptovateľný, tu divák mimoriadne zaľúbenie nenájde. Čo by však snímok z pohľadu očakávania mal splniť, je násilie, gore či originalita v podobe mordovačiek. Z tohto hľadiska by si fanúšik slasher žánru, mohol prísť na svoje. Ono sa síce nejedná o žiadnu originalitou posiatu delikatesu s hektolitrami krvi, no pravdou je, že atribúty tohto druhu “Al morir la Matinee” plnohodnotne spĺňa. Je to teda taká, dobrá žánrovka so všetkým klišé čo k tomu patrí. Ani na Oscara, ani nižšie, ako priemerné hodnotenie. K snímku som sa prekopal cez nejakú mexickú stránku, stál ma 7€ a niekoľko vírusov. Možno som si mohol stiahnuť nejaké dobre porno s milfkami, či poprosiť pani Verešovú, aby mi poslala nejaké pekné short videjko, za pomoci ktorého by som si mohol pravidelne pripomínať, aká je to dofetovaná handra, čo sa posledných 20 rokov hrala na tu najväčšiu “Pannu Orleánsku”, nuž ale keď to všetci chválili, no čo som mal robiť? :) p.s.: hrá tu popiči hudba (!), proste “najtýs ejdž”. ()

darkrobyk

Italské giallo je zde opravdu jen v náznaku - Argentovy barvy a Fulciho vydloubaná očička. Úvodní třetina, no, snad skoro polovina se neúměrně táhne. Kecy znuděných diváků v kině jsou hotovou torturou. Až od prvního podříznutí (efektní s cigaretovým kouřem) se s menšími přestávkami začne příběh pomalu rozjíždět. Smrtící polibek fajn, nožík legrační, umlácení víkem promítačky vtipné. A jak zastavit zabijáka? Spratek Tomas, co byl na filmu tajně, ví - stačí jedno kopnutí do kolene. No, tak tím se z toho začala stávat fraška. Takže dítě a dvě holky zneškodní šíleného vraha? Fakt? Ale tohle není Vřískot, že... Skvělá hudba, výborná kamera a pár solidních scén. Jinak ale nic překvapivého ani šokujícího. Vlastně je to obyčejný slasher, který je o něco horší, než nejlepší kousky z 80. let. Na jedno podívání ucházející. ()

pornogrind

Zdejší hororový experti hodnotí tenhle film vesměs pozitivně. Já s nimi ale tentokrát souhlasit nemůžu. Spíš částečně souhlasím s komentářem uživatele Asia_Power. Postavy jsou opravdu extrémně nesympatický a proto vám je fu(c)k kdo přežije. Killer je taky celkem marnej(neporadí si s malým klukem). Alespoň že ty vraždy se celkem povedly. Vizuál sice taky není nejhorší ale jako celek mě to prostě nebavilo. Určitě mi pár povedených scén v paměti utkví (za všechny zmíním třeba koštovačku bulvy) ale film už víckrát vidět nepotřebuju. PS. Už to zmiňoval ve svým komentáři EvilPhoEniX a já to musím zmínit taky. Pokud si někdo potrpí na oční bulvy ať raděj zkusí snímek Angustie z roku  1987. ()

Kudly4

Já třeba sbírám parfémy, někdo zase mince, plechovky, použité cizí kalhotky a někdo třeba oční bulvy. Al morir la Matinee má tři velké plusy - výbornou hudbu, povedenou 80tkovou atmosféru a poctivé Gore. Postavy jsou ale dost nezajímavé, chování vraha bylo hlavně v závěru dost komický a to i u ostatních postav. Chybí nahota, dětí tu pobíhá na můj vkus až moc a zabiják s nožíkem, už taky není nic originálního, jak píše EvilPhoEniX, mohl mít určitě něco zajímavějšího k zabíjení. No naštěstí nejsou mordy furt stejné - zabití páru při líbaní, je zde asi Top scénou + scénka na záchodě, ta se mi taky dost líbila. Čekal jsem lepší podívanou, ale zklamaný vyloženě nejsem, na Uruguay dost solidní, mám slabost pro tyhle exotické Horory. Lepší trojka. (60. hodnocení) ()

Marze

Určitý typ dívek má tento typ děsivého, krutého hororu rádo. Film je zábavný, vzrušující . Zápletka jednoduchá co jste viděli už dříve. Šílený zabiják se ztratí v kině. ()

Arsenal83

Sériový vrah v kine, všetko podstatné sa začne odohrávať až v druhej polovici. Potom to chytí určitý rauš, ale naozaj niektoré zábery sú fakt hororové, alebo skôr hnusom. Mňa teda filmy, kde si niekto vyberie očnú buľvu a odreže ju alebo oko dokonca zožerie nejako nevzrušujú. Čiže v sumáre ide o vyvražďovačku, ktorá ma jeden jediný účel, priniesť čo najviac krvi, ostrých predmetov v tele a odstránených častí tela, príbehová línia je vlastne len bočná, aj tak vám je jedno, kto zhebne. Niekoho to baviť bude, mňa nie. ()

rollman1

Solidní pocta starým italským kouskům. Jednoduchá žánrovka, která si plní vše jak má a dělá to dobře. Hra na vybíjenou v kině je brutální, rychlá a hezky natočená. Film jede rychlým tempem do uspokojivého konce a já vlastně k němu nemám žádných výtek. Krev ano, minimálně jedna pěkná ženská ano, hnusnej psychopat ano a zábavný film ano. ()

Morholt

Jedno kino, pár návštěvníků plus personál a vrahoun se zálibou v očích. Giallo nikdy nebylo úplně mým šálkem kávy, ale jednou za čas se mu nebráním. Po trochu suchopárné seznamovací půhodince na to zabiják vlítnul a i když co se mordů týče není žádná bedna, dalo se na jeho počínání v pohodě dívat. Audiovizuální stránka věci splnila přesně to, co jsem od ní očekával a navrch jsem dostal překvapivě slušné obsazení. Na jedno podívání oukej. 60% ()

Ten Druhy

Také uruguajské tapas, iným slovom vcelku vydarená jednohubka, teda remeselne zvládnutá "vyvražďovačka" s dobrou temnou atmosférou, efektívnym gore a uveriteľnými postavičkami. Skupinka divákov sa zíde v kine, niektorí nie preto, aby si pozreli Frankesteina, ktorého práve hrajú, ale aby sa ukryli pred dažďom alebo sa oddávali erotickým radovánkam. Je tu partička tínedžerov, mladý párik, jedna opustená slečna, asi 11 ročný chlapec, čo tajne pozerá tento neprístupný film, aj zanedbaný starec, ktorý nemá kam ísť... Film premieta mladá dcéra nemocného premietača a v hľadisku je vraždiaci psychopat (Come Ojos = Požierač očí). Medzi filmom na plátne a dianím v hľadisku je vždy nejaká súvislosť. Skrátka, je to film vo filme s množstvom odkazov, taká pocta talianskemu giallu a jeho pokračovateľovi: americkému slasheru. A dážď vonku zvýrazňuje nostalgiu. ()

Gorehound

Srdce tvorcov je na správnom mieste- praktické gore FX, killer v pláštenke a rukaviciach, plagát Argentovej Opery na stene, občas nasvietenie alá Argento, solídne technické spracovanie. Ale... Postavy sú strašné, iritovalo ma aj strašne "zabordelované" kino(papiere, pukance), čím sa mi vzdialila fajn atmoška alá Demons alebo Stagefright. No a hlavné postavy... Fajn, snažili sa, ale neviem... Pripadali mi až príliš detské, nevedeli napätie a "scares" až tak predať. Celkovo sa dlho nič moc nedialo, a iritujúce postavy(hlavne ten, čo kino kontroloval, žena s cigaretami) ma... iritovali. Škoda. Kazilo mi to celkový zážitok. Ale... Tvorcovia na staré pecky ešte nedorástli, je super, že sa nimi inšpirujú, a raz...Raz sa dočkáme filmu, ktorý sa im priblíži. Dúfam. Potenciál, tu trošku premárnený, tu je. ()

raimi odpad!

Zpočátku nadějně vypadající, ale velice brzy na to nemastný a neslaný výplod bez koulí a atmosféry. Tvůrci se totiž identifikovali jako aktivistické vagíny a žádné koule jim ani nikdy nenarostly. Co se filmařiny týče- pěkný barvičky, odpudivý gore (v špatným slova smyslu, prostě nechutnej humus), debilita a nuda. Veškerý postavy jsou absolutně nesympatický, a to tak, že fest. Všechny ženský jsou tady štětky, krávy, arogantní pindy nebo přehnaně strarostlivý aktivistky, ale pokaždý naprosto "sebevědomé silné ženy". A chlapi vůkol jsou jen kreténi, nýmandi, bezdomovci, looseři a pochcávající se srabi. A tak musí zakročit statečné ženy a vysekat se z trablů samy. Další z ponižofilmů, kde ženský jsou nesnesitelný a chlapi sráči. ()