Všechny velké a malé bytosti

• Veľká Británia All Creatures Great and Small (viac)
Veľká Británia, (2020–2023), 21 h 38 min (Minutáž: 45–53 min)

Predloha:

James Herriot (kniha)

Anna Madeley, Samuel West, Rachel Shenton, Callum Woodhouse, Nigel Betts, Matthew Lewis, Melanie Kilburn, Diana Rigg, Nigel Havers, Maimie McCoy, Tony Pitts (viac)

James Herriot, čerstvý absolvent oboru veterinářství na univerzitě v Glasgow, jde za svým snem stát se veterinářem v úchvatném Yorkshire Dales, ale brzy zjistí, že léčit zvířata znamená především léčit jejich majitele – a že farmáři z Dalesu jsou drsní lidé, které těžko o něco prosit. Ve Skeldale House se James seznamuje se svou novou, dysfunkční rodinou – se svým chaotickým a chybujícím šéfem Siegfriedem Farnonem, jeho umíněným bratrem Tristanem a mazanou paní Hallovou, která chce neustále vše řídit. Když Jamese zaujme místní kráska Helen Alderson, má další důvod v Dalesu zůstat. (Viasat)

slunicko2

Dobrý seriál podle geniálních knih. 1)  Herriotovo dílo řadím k tomu nejlepšímu v literatuře, co znám. Důvodem je fascinující zobrazení životní pohody, lásky k profesi, rodině i poctivému životu. Knížky jsem četl mnohokrát a budu v tom i nadále pokračovat._____ 2)  Ovšem zatímco knihy jsou doslova geniální, seriál je jenom výborný._____  3)  Velkou výhradu mám vůči castingu. Nikdo z herců mi do role nepasuje. Jakž takž jsem skousl představitele Jamese a Heleny, ale to je vše. Bratry Farnony si představuji zcela jinak, paní Hallovou či Pumphreyovou rovněž a stejný pocit mám u všech postav v seriálu. Zvířata naproti tomu se zhostila svých hereckých partů k mé plné spokojenosti._____ 4)  Druhou velkou výhradu mám ke scénáři. Proboha, co těch šest (!) scenáristů dělalo? Některé postavy si na rozdíl od knih vymysleli (Jamesova matka, syn paní Hallové), jiným velmi přidali na důležitosti (Helenin nápadník lord Hulton), zatímco další zcela pominuli (akurátní účetní). Děj přepsali podle svého (Siegfried jako vdovec se zlomeným srdcem, to mě podržte), dopsali situace, které v knihách nejsou a mnoho použitelných příhod z knih prostě pominuli. Asi by to nevadilo, kdyby nahradili kvalitu kvalitou. Ale oni nahradili geniální dílo dílem toliko dobrým._____ 5)  Připouštím, že některé změny či rozšíření respektují atmosféru knih. Rovněž skvěle vybrané lokace (Yorkshire Dales) vypadají jako z pohádky, na čemž se samozřejmě podepsaly i nové záznamové technologie. Nakonec jsem si zvykl i na ten nepřípadný casting a děj. Holt ne vždy je všechno podle přání diváka._____ 6)  Veterinář James Wight se k systematickému psaní knih dostal až ve svých padesáti letech. Jeho knížky jsou částečně, prý méně než z poloviny, autobiografické. Postavy vycházejí ze skutečných zážitků a ze zvěrolékařova okolí. Ovšem pointování příhod a jejich zařazení do kontextu realitu přesně neobráží._____ Jeden příklad za všechny: Siegried Farnon (ve skutečnosti Donald Sinclair) přijal Jamese proto, že se přihlásil do RAF a brzy měl odletět na výcvik. Přenechal mu celý výnos ordinace s tím, že o ni bude James pečovat během Donaldovy nepřítomnosti. Jeho bratr Brian (v knize Tristan) zatím ještě studoval. O čtyři měsíce později byl Donald z leteckých sil propuštěn. James zůstal jako zaměstnanec a od roku 1949 i jako partner firmy._____  7)  Podrobné info o Wightovi uvádí anglická Wiki._____  8)  29letý Skot Nicholas Ralph (James) dělá, co umí. 25letý Callum Woodhouse (Tristan) je pěkný kluk._____ 9)  Mají následovat další dvě řady. Jedna se již natáčí, tak uvidíme._____ 10)  Pokud vím, existuje film z roku 1975 a jeho pokračování z téhož roku a potom dva seriály. 88 dílů má ten z let 1978 - 1990, 14 (zatím) má tento, k němuž píši komentář. Velký seriál jsem dosud neviděl._____ 11)  Psáno po druhé řadě._____ 12)  5.6.2023 - Třetí řada pokračuje ve šlépějích předchozích dvou, ale působí obyčejněji, všedněji, tak na dobré tři hvězdičky. ()

sportovec

Ve světě, který je rozbouřen hodnotovým mlžením, je tento starosvětsky (ve smyslu XX. století) založený seriál vysloveně osvěžujícím pohlazením po duši. Slušnosti, dobroty a radosti ze života není nikdy dost. A ač to zní téměř kýčovitě, takoví lidé a takové životy opravdu existují. Jen se umět dívat. ()

Aky

Herriot je můj mimořádně oblíbený autor. Mám pocit, že scénárista, režisér ani herci mu v nejmenším neublížili. ()

DwayneJohnson

Perfektní casting, výborní herci, dokonalý dabing. Prostě a jednoduše výborný seriál, který si mě tak trošku omotal kolem prstu. Jak se blížil konec, začal jsem mít velmi neochvějný pocit, že je potřeba provětrat mojí seriálovou topku. Myslím, že už byl vážně nejvyšší čas. ()

rikitiki

Seriál je hřejivý a konejšivý jako ty krásné pletené kousky, které v něm protagonisté nosí (smekám před pletařkami – vzory, barvy i provedení jsou na nejvyšší úrovni). Ačkoli je v seriálu válka za dveřmi, lidé umírají, zvířata se trápí – vše je podané milým starosvětským způsobem. Lidé se o sebe starají a často si pomáhají. Vědí, jak se chovat správně a většinou se tak i chovají. Mají k sobě vzájemně úctu a sami dodržují pevné zásady. Je to hezký, nikdy neexistující svět. Nikdy lidé k sobě nebyli tak zdvořilí a nikdy tak upravení, zvlášť, když jdou ze chlíva. Ale je hezké ponořit se do tohoto pohádkového světa a příjemně se do něj zachumlat. SHRNUTÍ: Stará dobrá venkovská Anglie ze snu. ()

McClane

Selanka. Nejde to jinak napsat. Všechny hlavní postavy jsou šablonovité a předvídavé a hlavní hrdina má většinu času v zadku nějakýho zvířete. Navíc jsou všichni hodní a největší "zloduchové" jsou rodiče Jamese. Ale funguje to vše díky skvělému castingu. ()

ibeh

Nemohu hodnotit, protože sleduji tak zhruba půlku sérií občas o víkendu, když si udělám čas na anglickou klasickou pohodu. Jemný vtip, sympatické osoby, 30. léta na anglickém venkově, prostě relax ;) Jako mladá jsem ráda četla Herriotovy knihy, ale už je to dávno...... ()

angel74

„Zvířata vítáme, lidi tolerujeme.” - Toť vskutku velmi příhodný nápis na dveřích domu veterinární chirurgie tří ústředních hrdinů Siegfrieda Farnona, jeho mladšího bratra Tristana a Jamese Herriota, který krásně vystihuje jejich veterinární praxi. Seriál Všechny velké a malé bytosti mi v mnohém připomíná Panství Downton, i když se věnuje úplně jinému tématu a chybí v něm záporné postavy. Idylická krajina anglického venkova, v níž se děj odehrává, mě naprosto okouzlila. Celkově to je takové milé pohlazení po duši v té dnešní uspěchané a přetechnizované době. (80%) ()

filmmovier

Krásný seriál z nádherného anglického venkova s příjemnými zápletkami (úžasně zábavnými i zatraceně dojemnými) a s navýsost sympatickým obsazením. Moje nová seriálová láska. Prostě další britská feel-good pohodovka a ještě navíc dobovka. Čerstvým prodloužením pro další dvě série jsem ohromně potěšen. Doporučuji. 8,5/10 (po první sérii). ()

hanagi

Pokud si dobře pamatuju, tak Herriotovy knihy byly o dost drsnější, vtipnější a hlavní hrdina zdaleka nebyl až takový moula. Seriál jde trochu jinou cestou, předkládá nám sluncem zalité, hřejivé retro, plné laskavých lidských bytostí a roztomilých zvířátek. Ale příjemně se na to kouká a tak to beru, občas asi každý potřebuje trošku toho pohlazení po srsti. ()

Zagros

Zvěrolékaře od Jamese Herriota jsem v mládí četl, sice si jej už přesně nepamatuji, ale vím, že se mi knihy líbily. Také proto jsem si seriál Všechny velké a malé bytosti pustil. Jen dodám, že první verzi seriálu z let 1978 až 1990 jsem neviděl a nejsem zatížený srovnáváním. Současný seriál je takové milé a naivní pohlazení po duši v tom nejlepším slova smyslu. V poslední době se na člověka toho negativního valí opravdu hodně. Někdy je potřeba vypnout a pustit si podobný seriál. Nejnapínavější je to, když utečou slepice, přetočená děloha klisny při porodu a přežraný a rozmazlený pes. :-) Zkrátka dílo, u kterého lze krásně zrelaxovat a nenervovat se z každého dalšího záběru, či dějového zvratu. Navíc jsou velmi dobře napsany postavy. Je jich sice pomálu, ale postupně jsem začal mít rád všechny. Jejich jemné popichování mě hodně bavilo. Rád seriál všem doporučím, i když nemusí být přeci jen pro každého. Každopádně fanouškům Jamese Herriota se líbit bude. ()

kolemjdouc

Všechno precizní.Výběr herců,kamera která famozně zachytila tamní odlehlý ,drsný kraj.Ale jedna hodinová epizoda za týden?To na začátku léta zapomenu co dělo v příběhu v uplynulé zimě a na začátku jara.Tak tohle se ČT nepovedlo no ale co taky čekat. ()

Disease

Někdy ve dvanácti mi mamá podstrčila Herriota a já se bavil. Dneska už by mi to nejspíš moc neřeklo, ale tenhle seriál stál za oprášení vzpomínek. Parádní atmosféra a krajina. Většina postav super obsazená, jen paní Hallovou jsem si představoval starši a takovou rustikálně mateřskou. Nicméně to by nešlo rozjet ty romantické linie, kterými se seriál od knih liší. Jako adaptace to ovšem ducha původních knih vystihuje parádně. ()

Pawlisman

Ano, je to milé a poměrně slušně udělané, ač mi to přijde, že to je seriál 10 let starý. Ale je to celkově dost? Není lepší zůstat u té milé knížky co si budu luštit v klidu postele a lampičky? Nějak na dnešní dobu a na nabitost dnešních seriálů - po pár epizodách dávám ruce pryč.. ()

Brtniik

My tedy na Heriotovi rovněž ulítáváme. Jak psáno, báječná předloha, báječné obsazení i naprosto špičkový dabing. Velmi nás potěšilo, že tvůrci pozměnili roli paní Hallové ze staré hospodyně na empatickou, chápající a k tomu krásnou dámu, která otupuje hrany soužití třech kohoutů jelikož sama má trápení a "minulost". Fascinuje mě, že jí Viasat označil jako mazanou. Průser je, že ve třetí řadě (nejen) jí pro Epik nadabovala jiná dáma! Postava je tak zcela nesympatická a vůbec ne naše milá paní Hallová. Doufám, že ČT o5 angažuje Danu Černou a ostatní ať to stojí co stojí, jinak seroš bude totálně zkažený. Doufám, že to někoho v ČT napadne a chápe to jako (dovolím si předjímat) my. Seroš máme na flešce a je možné to vidět kdykoli. ()

lemonova

Veľmi pekný a vydarený seriál.. niekto by povedal, že pre staršiu generáciu. Asi by mal pravdu: je príliš láskavý, pomalý, pokojný, bez zlých hrdinov, bez jediného vulgarizmu za celú stopáž. Ale nie je ani banálny ani povrchný. Navyše inšpirovaný skutočným životom. Ak si chcete oddýchnuť z kategórie "duchaplný relax", tak odporúčam. ()

kluzo

James Herriot je jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Série není tak skvělá jako jeho knihy, ale stejně je to takové pohlazení na duši, kterého, zvláště v dnešní konfliktní vyhraněné době, není nikdy dost. ()