Marilyn Monroe v Koreji, 1954

(TV film)
  • Francúzsko Mystères d'archives : 1954. Marilyn Monroe en Corée (viac)
Dokumentárny / Historický / Krátkometrážny
Francúzsko, 2009, 26 min

Réžia:

Serge Viallet

Marilyn Monroe (a.z.)

Podivné líbánky filmové divy a slavného baseballového hráče... Pro osmadvacetiletou platinovou blondýnku to byl už druhý sňatek a neměl dlouhého trvání, ale svatební cesta nebo spíš to, co za ni považovala média, jen tak zapomenout nešlo. V lednu 1954, pouhých pár dnů po svatbě, odlétl hvězdný pár do Koreje. Lépe řečeno, DiMaggio letěl jako trenér do Japonska, zatímco jeho žena směřovala do Koreje, aby svými písněmi podpořila morálku tamních amerických posádek. Nutno říci, že Marilyniny podmínky byly podstatně horší než ty, v nichž si hověl její manžel. Povzbuzení vojáků se přece nemohlo obejít bez toho, aby spatřili Marilyn v jejích typických svůdných šatech. A ona je nechtěla a ani nesměla zklamat, což ji málem stálo život. (Česká televize)

andrii

Múza snů s úsměvem. Uprostřed roje zelené, reje uniforem. Hollywoodské šampaňské, které rozehřeje i mrazivé asijské nebe. ()

rikitiki

Záměr tvůrců je mi záhadou. Dokument působí, jako by byl mediálním rozborem její korejské cesty. Ulpívá však na detailech, které pak okamžitě opouští a už se k nim nevrací, nevysvětlí, zda byly důležité – takže to vypadá jako blábolení na zaplácnutí času. Jediné, co jsem si z dokumentu odnesla, je, že Marilyn byla těžká profesionálka, která se dokázala rozesmátě promenovat v negližé uprostřed korejské zimy, kde i vojáci v teplých bundách podupávali a hřáli si dlaně poklepáváním. ()

topi

Z historického hlediska je dokument přínosný nejen návštěvou Marilyn Monroe v Koreji, ale také válkou mezi Severní a Jižní Koreou. ()