Dvě studentky Adachi a Shimamura se pravidelně scházejí ve druhém patře tělocvičny, kde tráví svůj čas místo chození na hodiny. Obě sem začaly v prváku chodit z různých důvodů, ovšem brzy se spřátelily. Stalo se to místem, kde mohly dívky probírat své oblíbené televizní seriály, bavit se o škole i dalších obyčejných věcech a občas si zahrát ping pong. Zde se mohlo rozvíjet jejich přátelství, něž si Adachi uvědomila, že to je vše mnohem podivnější. Jeden sen, ve kterém se s Shimamurou políbily, změnil její pohled na věc a dovedl jí k zjištění, že to, co cítí, je mnohem silnější. Vždyť si přeci jen přála, aby byla pro Shimamuru na prvním místě, aby si vždy všímala hlavně jí, aby byly pořád spolu... A co se honí v hlavě druhé z dívek? Jak ona vnímá jejich přátelství? Aby toho nebylo málo, tak se po městě začalo pohybovat podivné děvče ve skafandru a tvrdí o sobě, že je mimozemšťan z budoucnosti a z nějakého důvodu neustále dívky vyrušuje v těch pro obě nejdůležitějších momentech! (Jeoffrey)

cesmine

Lehčí fetišizaci lesbických vztahů se tady úplně nevyhneme, což mě mrzí (a to nemyslím ani tak fantazie Adachi, kde se to dá pochopit). Trochu jsem doufala, že seriál z roku 2020 mě v tomto ohledu třeba překvapí. Přece jenom (ne)romantické vztahy patnáctiletých děvčat neexistují proto, aby se na ně dobře koukalo heterosexuálním mužům. V anime jsou ale ty detailní záběry na dívčí stehna nakonec naprosto běžnou záležitostí, tak si říkám, že už bych si na to měla zvyknout a asi to mohlo být i horší. Není to žádné péčko a dostane se nám i nějaké hloubky a to oceňuji. Hlavně se tedy dovídáme o zmatených pocitech Adachi, jejich popírání, studu a postupném přijetí. Přišlo mi, že Shimamuřině nitru se seriál věnuje mnohem míň a moc jsem jí proto nerozuměla a občas jsem měla pocit, že Sakuru akorát trápí. Celé je to hrozně stydlivé a trošku nepřirozeně přecpané ženskými postavami (reálně myslím, že tam snad žádný kluk nebyl, kromě nějakého křoví vzadu), z nichž některé nemají absolutně žádnou funkci a jen se s nimi zabíjí čas (například kosmonautka a matka Adachi). Hlavní hrdinky jsou taaak nudné - jedna trošku necitlivá a hodně oblivious, druhá extrémně shy, žárlivá, nejistá a zmatená z vlastních pocitů. Žádné silné, zapamatovatelné osobnosti. Moc mě to prostě nepohltilo, i když jsem holkám hodně fandila. Asi jsem čekala víc, tak jsem si sama způsobila zklamání, ale na druhou stranu, těch dvanáct dílů fakt uteče, tak to nebyla vyloženě pain, a byla jsem i dost zvědavá, jak se vztah hlavních protagonistek vyvine. O ničem jiném to nakonec není, děj se někde po cestě ztratil a celé je to jenom o tom pěstování hrozně křehoučkého vztahu, který ve výsledku není až tak silný, aby to celé utáhl a seriál se bez děje obešel. Pozadí vyplňují samá klišé, Valentýn a vánoční rande se spolu drží za ručičku, a všudypřítomná cuteness to za mě bohužel nezachraňuje, i když se na ni příjemně kouká. Nejvíc se mi líbilo, když Adachi na začátku v některém ze svých niterných monologů řekla, že cítí lásku a vděčnost ke svému minulému já, protože udělalo těch tisíc malých rozhodnutí, která třeba nebyla vždycky správná, ale dovedla ji až k okamžiku, kdy se potkala s Shimamurou. To byla myšlenka, která sice byla velmi jednoduchá a ne nějak moc originální, ale mě zahřála u srdce, asi to zrovna bylo něco, co jsem potřebovala slyšet. ()

Jeoffrey

Kdyby mi někdo v září tvrdil, že největší překvapení a jedno z nejlepších anime této sezóny bude cokoli, co má na anime databázích tag yuri, tak bych jen nevěřícně kroutil hlavou, ale stalo se! Nemám nic proti tématu dívčí lásky v anime, spíš mám zásadní problém s formou, jakou je v anime prezentovaná. Buď jde jen o obyčejný fap servis (a ne, nemyslím tím yuri hentai, s tím se tam tak nějak počítá, ale klasické přístupné seriály) bez nějakého zajímavějšího příběhu. Nebo jde o díla, kde se hrdinky hned v prvním díle políbí a pak se perou s následky, k čemuž se přidávají další klišé romantická dramata, třeba s nějakými těmi rivaly a celý seriál se věnuje všemu jinému, než budování nějaké hloubky vztahu mezi protagonistkami. Pak tu máme anime, kde je dívčí romance okrajovým tématem, bez nějakého významu a nakonec seriály, kde spolu dívky jen přihlouple laškují a já si říkám, jestli v tom mám nějakou lásku vůbec hledat, nebo je to jen obyčejné kamarádství. Zkrátka yuri anime, kde je v hlavní roli nějaká normální, obyčejná, uvěřitelná, kvalitně popsaná dívčí romantika za mě až do nedávna neexistovalo, nebo spíš jsem na něj asi nikdy nenarazil a byl jsem přesvědčený, že mé ideální představě o dívčí romanci se asi nejvíc blíží vztah hlavních hrdinek v Hibike! Euphonium a to tam tohle téma k mému zklamání nakonec vlastně není (až tak dobrá chemie mezi dívkami tam byla). A pak se objevila Adachi a Shimamura! Ze začátku to na nic pro mě nového a překvapivého nevypadalo a prvních pár dílu jsem si dokázal představit, podle které z výše uvedených šablon tohle anime pojede, ale časem to začalo být mnohem zajímavější, procítěnější, hlubší. Zkrátka stala se z toho velmi dobrá romantika, kde jsou v hlavní roli dvě docela odlišné mladé dívky, které mají každá nějaký svůj problém, díky kterému se sešly a díky kterému si dokážu hravě představit, proč spolu asi časem logicky skončí (kromě toho, že to tak chtěl autor). Navíc rozvoj tohoto vztahu je pozvolný, příjemný a sympatický. Každá z dívek na něj nahlíží jinak, přesto naprosto uvěřitelně (a úměrně věku postav). Dokonce se tu přesvědčíme o těch nejzákladnějších pravdách, jako že zamilovaný člověk myslí na objekt svého zájmu nepříjemně často a vzpomene si na něj i v těch nejpodivnějších situacích. Připomeneme si, že láska je sobecká, toužíme po blízkosti milované osoby a ideálně jí chceme mít jen pro sebe. Láska může přijít náhle s uvědoměním si, že se na někoho až nezdravě fixujeme, nebo pomalu, když zjistíme, že nám na druhém vlastně záleží mnohem víc, než jsme si celou dobu mysleli. Láska nás mění, dává nám odvahu... Tohle vše a mnohem víc skvěle zpracované, díky vnitřním monologům hrdinek i dostatečně hluboké a procítěné! O tomhle by mělo být romantické anime a vše okolo je podružné... A tak mi nevadí ani podivná mimozemšťanka, nad jejímž významem přemýšlím doteď a říkám si, zda bude mít pro budoucí vývoj nějakou zásadní roli, nebo je tam jen jako odkaz na autorovo předchozí anime (já si říkal, že je mi ten skafandr povědomý...). Na ničem jiném nezáleží, protože já našel něco vážně povedeného - anime o dívčí lásce, které u mě funguje jako výborná a kvalitní romantika. Jistě, jsou tam lechtivější scény, ale mají svojí logiku, protože když někoho milujeme, tak o něm sníme, chceme se ho dotýkat - tohle je normální a dává to smysl! Zkrátka výborně popsaná, hluboká, pozvolná romance, kde jsou v hlavní roli dvě mladé dívky (což přeci není na škodu), která by obstála svou kvalitou, i kdyby tam dvě dívky nebyly a místo nich třeba holka a kluk, dva kluci... Takhle má za mě vypadat dobrá romantika a tahle je prostě dívčí! 9/10 () (menej) (viac)

Starletka

Tento kousek má postavy, které se už od prvního dílu mají rády, mají OBROVSKOU vzájemnou chemii a obrovský potenciál, ALE ... pak si celé už zase rozbije hubu na klasickém GL klišé ledě. Tedy protože neposkvrněné, čisté, panenské dívky musí zůstat za každou cenu dokonalými, nikdy se vlastně nikam neposuneme, neb to by diváci přece nerozdýchali, že? A mě to mrzí a mrzí mě to úplně strašně, protože potenciál byl obrovský a udělat ten jeden krok navíc, dát tam romantické vyznání v cca 3. epizodě, udělat z obou zajímavých a sympatických dívek skutečný romantický pár a začít se zabývat vším, co k tomu patří, klidně tomu dám 5* a budu to každému na potkání doporučovat, i přes všechny ostatní nedokonalosti (CGDCT, nula děje, neustálé zbytečné rádoby filozofické interní monology, to otravné, odporné loli zlo, fanservice - a tím teď nemyslím sny nebo fantazie Adachi, ale například tu spolužačku s obřími melouny nebo "vidím tvoje kalhotky" scény, etc). Takto to ale udělat fakt nemůžu. Sledovat Adachi jak se každý díl nemůže vykoktat totiž moc zábava (ani originální) není, natožpak její rostoucí žárlivost, kde už se ke konci Shimamura pomalu nemůže bavit ani s vlastní rodinou, aniž by zranila její city. Na druhou stranu jsem často viděla paralelu s mým vlastním prvním vztahem, kde jsem upřímně byla ještě blbější a víc slepá než Shimamura (a dneska se tomu musím smát), zatímco moje přítelkyně byla mnohem víc přímočařejší (a snad ještě žárlivější) než Adachi, takže aspoň to u mě získává plusové body, ale celý ten kult neposkvrněnosti je opravdu zlo a někdo by ho už měl konečně prolomit. Jinak animaci a soundtrack netřeba zmiňovat a stejně tak se mi moc líbilo s jakou lehkostí a přirozeností je tady homosexualita vyobrazena (především, že nikdo nemusí nikoho do ničeho nutit proti jeho vůli). Takže když to vezmu celkově kolem a kolem, uznávám, že toto anime je na poli GL zase krok dopředu, ale pořád to ještě není úplně to pravé ořechové. 7/10 ()

q66

Nakonec největší překvapení sezóny. Začátek mi nepřišel nijak výjímečný, spíš takové trochu nudné a ničím nevybočující základní yuri, ale zdání klame; Adachi to Shimamura má perfektně fungující charakterovou stránku do té míry, že se na ni může spolehnout kompletně a v podstatně vůbec nepotřebuje nic jiného, ale tam to nekončí, protože i tonálně je to víceméně bezchybné a ve výsledku nevadí ani ty typicky LN monology. Celý ten tón je takový trochu zvlášťní - je to pomalé a každý je v tomto tak trochu pod vlivem, jinak se to popsat nedá. Přemýšlel jsem o tom, co mi to připomíná - a není divu, je to stejný autor jak Denpa onna to seishun otoko, což bylo svého času taky překvapení, i když tady v daleko větší míře. Takže jediné co se dá vytknout je celkem průměrná animace (ale ono nic lepšího ani není potřeba, svůj účel plní stoprocentně). 7EP Slabší 5*. ********* 12EP update: 9+/10; nejhorší věc je asi absence endingu, ale to bylo už dávno celkem jasné. ()

DaweForeman

Z tohohle počinu jsem byl celkem rozčarován, protože průběh vypadal tak nadějně s tím, že jsem na konci očekával nějaké lepší vyvrcholení než jen určité uvědomění jedné z hrdinek. V první řadě tohle není Yuri, ale pure Shoujo-Ai. Uvádím schválně pure, protože se line jen v platonické rovině. Tohle je spíše oddechovka, takže drama zde nehledejte. Je to příběh o dvou holčinách, které se seznámili díky tomu, že zatahovaly obě školu. Rychle si padnou do noty a začnou postupně zjišťovat, že jejich společnost je vyvádí z jejich nudných šedých životů a začnou se pomalu měnit. Celkem je zajímavý ten kontrast jejich osobností, kdy jedna je trochu lhostejná dění kolem ní a druhá silným introvertem. Co jsem však vůbec nepochopil a přišlo mi úplně nadbytečné, byla ona postava mimozemšťana, kterou mohla nahrdit nějaká normálnější postava, protože byla spíše jen katalyzátorem pro některé názory. Po příběhové stránce je tu veliký potenciál, který bohužel není dotažen do konce a je to v tomto případě veliká škoda (možná pokud by se to dalo tohle brát jako intro, tak bych byl ochoten přidat ještě jednu hvězdu, ale celkem pochybuji, že bude pokračování). Animace se jim celkem povedla a po hudební stránce to bylo příjemné. ()

Katakimiku

I když jsem na to slyšela dost chvály, Adachi s Shimamurou rozhodně žádnou revoluci mezi GL anime nezpůsobují. Přitom to takhle průměrně dopadnout nemuselo. Hlavní zápletka je poměrně slušná a jasně odůvodňuje, proč spolu hrdinky začaly trávit společný čas. Postavy mají dobrou chemii i animačně a hudebně je to celé docela přijatelné. A kde nastala chyba? Za mě je to rozhodně fakt, že místo romantického seriálu sledujeme pouze platonickou lásku jedné z protagonistek, vymýšlí se náhodné zápletky na budování vztahu, sice je seriál více méně bez fan servisu, což je fajn, ale já chci taky vidět posun a hlavně důvod proč to sledovat. Původní materiál může být určitě mnohem lepší, ale anime adaptace je vyjma nalákání na mangu podle mě zcela zbytečná. 4.9/10 ()