Madžo no tabitabi

• Japonsko 魔女の旅々 (viac)
Japonsko, 2020, 4 h 48 min (Minutáž: 24 min)

Bylo jednou jedno malé děvčátko jménem Elaina, a to mělo strašně rádo knížky a příběhy. Nejraději však mělo dobrodružství čarodějky Nikeh. A tak se Elaina jednoho dne rozhodla, že se také stane čarodějkou a bude cestovat, stejně jako její oblíbená hrdinka. Nebyla to snadná cesta, ale dívka vše obětovala studiím a již ve čtrnácti letech dokončila školu pro mladé kouzelníky. Tím si získala v rodném městě velkou pozornost, ale také jí žádná starší čarodějka nechtěla vzít do učení. Naštěstí se v nedalekém lese ubytovala tajemná čarodějka Fran, která dívku nakonec přijala, dokončila její výcvik a přidala i pár cenných lekcí do života. Tak Elaině již nic nebránilo v tom vydat se na cesty, na kterých na ní čeká spousta různých lidí, království pouze pro čaroděje, obr zamilovaných do svých vlastních svalů a mnohá další kouzelná dobrodružství... (Jeoffrey)

DaweForeman

Oddechové dobrodružné fantasy? Částečně by se dalo říct, že tento počin je oddechovka, jenže bohužel se to nedá říct úplně, protože to obsahuje hodně sociologických otázek a několik psychologických otázek, nad kterými se člověk musí zamyslet. Přirovnal bych to tak spíše k trochu výše posazeným pohádkám s účelem poučit, které mají trochu zaměření na starší obecenstvo. Bohužel to není zpracováno tak napínavě, protože si člověk řiká v mnoha zajímavých situacích, že by to mohlo být lepší. Přesto se tu nějaká ta napínavost a akce objevuje. Prostředí je celkem příjemné a svět má svojí propracovanost. Hlavní hrdinka je čarodějka, která se vydává na cestu po světě za poznáním a dobrodružstvím. O jejím charakteru si člověk pomyslí nejednu hezkou věc, ale postupem dílů si na to nějak zvykne a už ho to tolik nevyvádí z míry. Postavy jako takové jsou velkým kamenem úrazu v tomto anime, protože jsou vyvedeny jednostranně do extrému, takže nepůsobí přílíš propracovaně a také se na to zrovna kvůli nim nekouká dobře (obzvláště postava Sayi). Po animační stránce je to dobré a po hudební je to příjemné, avšak nic úžasného. ()

q66

Tohle klidně mohlo být další Kino no Tabi, a jsem nakonec opravdu rád, že není. Se Scalpelexisem určitě nesouhlasím, mám totiž úplně opačný názor - narozdíl od KnT má Elaina obrovskou výhodu v tom, že funguje na charakterové úrovni, což u dříve zmíněného není vůbec možné, protože žádné charaktery nemá - a ten zbytek je v lepším případě takové trochu namyšlené nic (stará adaptace), v horším případě špatná fanfikce fanouška Ayn Randové (nová adaptace) - Elaina má spoustu sympatických postav a ví jak je využít, kromě toho narozdíl od KnT má nadhled a humor (a občas špetku drzosti), což nepotěší Seriózní Anime Lidi, ale pro zbytek z nás to přispívá k jednoduché stravitelnosti celého seriálu. Asi ta "nejhorší" věc tu ale je, že je to celé tonálně dost nekonzistentní, což spoustu lidí zas odradí, protože se nedá očekávat s čím se v dalším díle přijde - skáče se tu od charakterových epizod, lehkého slice of life a jednoduchých alegorií (až dost ve stylu KnT) k občas dost temným věcem, a zatím nejvíc "nepatřící" byla epizoda 9, která je až béčkově hororová. Nicméně samotné epizody (vyňaty ze série) jsou pozoruhodně konzistentní, podstatně víc než v naprosté většině anime; seriál je skoro kompletně epizodickou skoro antologií, takže to i celkem dává smysl, ale vidět to jde, a je potřeba to zmínit. Mně to osobně nevadí, takže to za negativum nepovažuju (nicméně já "divné" věci často rád...), ale dovedu si představit, že spoustě lidí bude - je k tomu prostě potřeba přistoupit bez jakéhokoliv očekávání co se příští týden bude dít. Jinak výborně je zvládnuté tempo jednotlivých epizod, zdají se podstatně kratší než jsou a dobře se na to dívá. Tomu pomáhají i vysoké produkční hodnoty, a OP/ED patří ke zdaleka tomu nejlepšímu celé sezóny. 10EP 4* ******** update: nakonec slabší 4*, nebo 7+/10 ()

Scalpelexis

[Shlédnuto 8 epizod, drop] Toto dobrodružství mě nakonec vůbec neočarovalo a nedokážu říct, že by koncept velmi plytkých cestovatelských příběhů jedné čarodějky fungoval v jediném aspektu. Nejdrsnější zklamání je syrové uvědomění, že autor předlohy měl námětem nekonečnou možnost výběru, kam to létající koště pošle. Nevybral si ani tu vážnou, nevybral si ani žádnou zrovna komediální, poselství moudré leda pro školkou povinné a nebyl využit ani prostor k tkaní důstojné podprahové hlavní linky či nějaké známce vývoje. Párkrát jsme museli přijmout 2 epizody v jednom díle, jako kdyby nebylo dost materiálu a hloubky. Neustálý střet protichůdných přístupů a charakterů jsem zažíval u hlavní průvodkyně, která by byla zvláštní případ pro elitní vědce z oboru multischizofrenie. Elaina se jednou dušuje, že je pouze cestující Hermiona a do ničeho zasahovat nebude, aby příští díl převrátila králoství naruby. Jednou matka Tereza, následující den ignorace utrpení nejnevinnějších, dokonáno trestem smrti za největší banalitu. Jednodušši pro mě bylo si nemyslet o místy protivně narcisistické hrdince nic, ale chladnýho mě to i tak nenechávalo. Relativně mladé studio C2C se totiž vytáhlo a animaci jsem si vskutku užíval. Jak bylo excelentně naloženo s akčníma sekvencema plný efektně zobrazené magie, tak naopak zamrzela jejich nizoučká četnost, díky čemuž se 1. a 4. díl víc než vyjímají oproti podprůměrnému zbytku. Na mnoha místech internetu uslyšíte připodobnění ke Kino no Tabi, ale nenechte se mýlit, tohle dílo je jeho prostince chudý sourozenec, který má oproti Kino pramálo k nabídnutí. A kdybych já byl Elainou, tak toto anime nechám sníst třeba masožravou zombie kytkou. Lepší 2* ()

Hees

Majo no Tabitabi ako anime má naozaj viac rôznych úskalí a postupne môže svojich divákov nudiť hlavne svojím veľmi ľahkovážnym rozprávaním a vlastne dá sa povedať skoro žiadnym vztýčením cieľom čo chce vlastne svojim divákom poskytnúť. Preto hľadať tú krásu v tomto anime je naozaj ťažký oriešok, ale ja sa to pokúsim tu nejako načrtnúť. Okrem už spomínaných neduhov tu máme svet, ktorý sa veľmi pomaličky a svojrázne rozširuje každým ďalším nezávislým príbehom na ceste našej obľúbenej hrdinky Elainy. Každý nezávislý diel predstavuje nejakú novú tehličku do už takto zaujímavého sveta čarodejníc. Anime sa, ale nesnaží byť ani zábavné svojim vtipom ani nejako extra vynikať naopak ono sa vlastne snaží nejako tak objať diváka, ktorý má pozerať občas sa nudiť a občas naozaj zabávať. Čo je pre mňa naozaj zarážajúce Elaina občas pôsobí ako Ginko z Mushishi, teda ako niekto kto len príde vidí a vlastne nezáleží mu na tom čo sa stane ďalej pokiaľ do toho nie je priamo zapracovaný osud hlavnej hrdinky, alebo pokiaľ práve ona nemá rada druhú postavu, ktorej sa niečo deje. Takto nejako sa chová skôr normálny človek a nie postava v anime a teda tu nemáme nejaký komplex toho, že treba všetkých zachraňovať. Ak pôjdeme ďalej uvidíme aj to, že niektoré diely sú tak povediac trocha nesúrodé a vôbec nezáleží na tom čo sa v nich stane absolútne to nemá neskôr žiadny vplyv na osobnosť hlavnej hrdinky, teda ak zabudneme na to čo sa hlavná hrdina naučí na začiatku. Ostatné postavy sú v týchto aspektoch na tom trocha lepšie ako hlavná hrdinka. Ono v tomto anime by sa toho dalo naozaj veľa urobiť trocha lepšie, ale ja mám dosť zlý pocit, že toto je proste zámer. Kvapnúť tam trocha Slice of Life a ani koniec nejakej akcie, kde zas hlavná hrdina pôsobí akože "who cares" nijako anime nepomáha. Treba povedať, že dvanásť dielov je akože akurát dosť, aby toto u mňa nekleslo o trocha nižšie inak by už tak epizodický dej musel priniesť niečo nové, ale čo sa mi najviac páčilo bol rozširujúci sa a dosť kvalitný svet tohto anime a aj jednotlivé vedľajšie postavy. Anime má jemný presah aj do poúčania svojich vlastných divákov, ale nerobí to vôbec okato a tak jednotlivé príbehy a niekedy aj sub príbehy (malé príbehy vo vnútri dielov) naozaj do istej miery moralizujú, alebo učia svojich divákov či ich priamo nútia sa zamyslieť nad vecami, ale Majo no Tabitabi to robí maximálne skryto, že si to zopár divákov ani nevšimne a preto ich anime potom už absolútne ani nebaví. ()

Jeoffrey

Tento seriál se mi nehodnotí zrovna jednoduše. Kdybych chtěl dát jen na své základní dojmy, tak napíšu třeba o tom, že to vše velmi dobře vypadá a že určitě nebylo nijak nepříjemné se na tohle anime dívat a že to bylo rozhodně často dost zajímavé. Mohl bych odejít s konstatováním, že jsem viděl něco docela dobrého, někdy i povedeného, dát nějakých 7/10 a jít se koukat na něco dalšího. Ale takhle jednoduché to pro mě není! Je to spousta drobných střípků a příběhů, které se snaží skládat dohromady obrázek, který z velké části vidím, ale mnohé si musím domýšlet. Některé příběhy mají svůj vlastní význam, přinášejí vlastní zajímavá témata a věci k zamyšlení a já jsem rád, že si naivně myslím, že jsme většinu z nich odhalil a věřím, že dokážu o některých z nich říct o čem nám chtěli vyprávět. Dokonce jsem šel tak daleko, že jsem tohle anime i hájil ve zdejší diskuzi (což běžně nedělám), která je tak plná spoilerů... Na druhou stranu jsou ale všechny ty střípky rozházené, předhazované divákovi bez jakéhokoli ladu a skladu a tak musím souhlasit chtě nechtě s tím, že mi tu hodně chybí nějaká ta návaznost. Proč se hlavní hrdinka chová pokaždé jinak? Proč přichází příběhy, které by mohli mít za následek nějakou výraznou změnu jejího charakteru či vývoj postavy, tak nečekaně, vražené mezi jiné díly, které by se daly označit třeba jen za běžné cestovatelské zážitky? A mají na postavu vlastně nějaký vliv? Za sebe bych asi byl radši, kdybych viděl nějakou přímou návaznost, abych ještě lépe chápal rozhodnutí hlavní hrdinky. Takhle si mnohé zase jen domýšlím a poslední episoda si s mým uvažováním o co by kdyby nestoudně a trefně pohrává, že v tom mám teď akorát ještě větší zmatek. Chcete po mě abych se zamýšlel, ale nijak mi to neusnadňujete! Bohužel musím i souhlasit s tím, že někdy autoři neumí moc pracovat s atmosférou a tak třeba mnohá setkání přichází moc brzy a tak nemají skoro žádný efekt (nostalgie se nekoná), jindy zase odhalí až příliš a tak třeba vím dost přesně kdo je ta slavná čarodějka Nikeh už po pár dílech a jestli z toho budou chtít v budoucnu udělat nějaké velké odhalení, tak to zase nezabere. Někdy je to zábavné, jindy dramatické, jednou se to i pokusí o nějaký ten horor, zkrátka nálady se tu mění jak v opravdovém životě. Jednou to dopadne dobře, jindy špatně, občas mnohoznačně - je to klad, nebo zápor? Pro mě spíš klad, protože nikdy nevím, co tentokrát dostanu (proč už zase myslím na bonboniéry...). Většina dílů má vždy nějakou pointu, chtějí něco říct, ale jsou zde i momenty, které mi neříkali nic, nebo jen působily hodně obyčejně. Svět je zajímavý, kouzelný a také zatím nevyužitý tak, jak by si dle mého zasloužil. Souboje jsou krásné, dynamické, barevné a je jich po čertech málo, protože tohle není shounen (což není výtka, jen zdůvodnění). Hlavní hrdinka mi je sympatická, není jednoduchá a má své výrazné povahové vady, o kterých autoři až moc dobře vědí a tak musím dávat do úvah o jejích rozhodnutích její sobectví, pýchu, sebevědomí a mnohé další vlastnosti, které se dají vypozorovat. Je fajn, že má hrdinka kromě všech svých kladů i nějaké ty zápory, ale pro diváka zvyklého převážně na šablony je to docela nálož (což není chyba seriálu, ale moje). Zkrátka tohle anime není rozhodně tak jednoduché jak jsem si na první pohled myslel, nebo spíš pro mě je složité (protože někdy asi o všem až moc přemýšlím), nebo zase jen vidím věci, které tam nejsou... Každopádně pokud vyjde další série, tak budu ve sledování pokračovat, dál namáhat svůj mozek a hledat odpovědi, symboliku a alegorie - všechno to, co tam možná je a možná ani není, ale já to tam vidím a proto pro mě tohle anime mělo smysl, zabavilo mě, zaujalo a do vln průměru (nebo níž) ho za sebe shodit rozhodně nedokážu. () (menej) (viac)