Traja kamaráti, Mireček (Matouš Ruml), Vilém (Janek Gregor) a Dužan (Duy Anh Tran), si privyrábajú pestovaním a predajom kvalitnej trávy. Až raz dostanú ponuku, ktorá sa neodmieta: predať kompletnú úrodu za jednu noc. Avšak keď uzavrú obchod s nebezpečným Bulharom (Predrag Bjelac) a jeho pravou rukou (Karel Dobrý), zisťujú, že im niekto ako naschvál vykradol skleník. Majú iba pár hodín na to, aby zachránili nielen kšeft roku, ale aj svoje malíčky. Dvaja policajti zo starej školy (Martin Hofmann a Leoš Noha) boli suspendovaní. Prvý z nich sa správa ako psychopat a druhý je totálne vyhorený, takže keď prídu so žiadosťou o návrat k polícii, sú svojimi nadriadenými rázne odmietnutí. Aby získali naspať svoju prácu a česť, rozhodnú sa na vlastnú päsť pátrať po kufríku plnom vzácneho materiálu a rozhodne pri tom neberú žiadne ohľady. André (Marek Lambora) je rocker, ale má problém. Podpísal zmluvu, v ktorej sa zaväzuje k natočeniu troch popových albumov pre teenagerov. André sa na verejnosti tvári ako suverénna hviezda, ale vnútri sa ide zblázniť. Celý svoj byt, auto aj slávu by vymenil za jednu naozajstnú rockerskú noc. A presne to sa mu splní, keď si na letisku omylom vezme cudzí kufor. (CinemArt SK)

filmfanouch

Ubal a zmiz je režijním debutem scenáristy a režiséra Adama Hobzika. Jde o tvůrce seriálu Pizza Boy, který měl rozhodně své silné momenty a dokázal, že by tento tvůrce mohl v celovečerním formátu s více penězi předvést zajímavé věci. S Pizza Boy pojí Ubal a zmiz též práce hlavního hrdiny, prim tu ovšem rozhodně nehraje pizza. Hobzik totiž přiznaně těží z britských gangsterek Guye Ritchieho a vytvořil jednoduše něco neskutečně svěžího v rámci aktuální české tvorby. Dle samotných producentů a Hobzika je shánění peněz na žánrový film v Čechách ještě výrazně těžší a i kvůli zápletce, která se točí kolem drog to se samotnými sponzory též nebylo lehké. Jenže Ubal a zmiz má naštěstí srdíčko. Skutečně působí jako film natočený s láskou k filmovému řemeslu, je poznat, že má jeho tvůrce nakoukáno a přesně ví, co chce dodat. A to i samotnou stylizací, která sice velmi těží ze stylu Guye Ritchieho a spousta lidí nejspíš Hobzika odsoudí jako prostého imitátora, jde ovšem naštěstí spíše o inspiraci než vyložené kopírování. Hobzik sám moc přesně ví, co tenhle žánr snese. Dle jeho vlastních slov mu přijde žánr gangsterek nejhravější. Můžou dle něj být absurdní, vtipné, akční i stylizované. Sám navíc prohlásil, že se chtěl u  svého prvního celovečerního filmu především pobavit a pořádně se vyřádit. Je to na Ubal a zmiz strašně poznat a je strašně sympatické.   Ubal a zmiz má sice vzhled těžící z inspirace v zahraničí, v zárodku je ovšem jednoduše českým filmem a to i samotným českým humorem. Jenže Hobzik ukazuje, že u nás může vzniknout zajímavý film z kriminálního podsvětí. Jen se místo Bronxu brykule dějí na pražském Žižkově a místo černošských gangů jsou za největší drsňáky ve finále Vietnamci. V tomhle ohledu se skutečně daří udržet rovnováhu mezi těžením inspirace u Ritchieho a zároveň dodat něco specifického. Ubal a zmiz především ukazuje českým komediím, že se na to musí nějak takto. Humor, který nenutí diváka cítit se za samotné tvůrce trapně. Humor, který je v mnoha momentech skutečně vtipný. Humor, který těží ze samotných hereckých výkonů. Je prostě neskutečně příjemné vidět českou komedii, která je reálně vtipná. Po vzoru právě oněch britských gangsterek se příběh Ubal a zmiz točí kolem tři různých příběhů, které dohromady dávají mozaiku. Přesně po vzoru Sbal prachy a vypadni nebo Podfu(c)k tak sledujeme velké množství postav, přičemž všechny dohromady tvoří jednu velkou mozaiku. U Ritchieho gangsterek se přitom většinou dařilo ty postavy představit, každou předvést v nějakém výrazném světle a ve finále tak ani nevadilo, že se tolik nebral důraz na nějaký vývoj postav. Na toho Ritchieho gangsterky nikdy dvakrát zřetel nebrali. Hobzik se přitom o něco takového snaží, přesto mu ovšem nohy v tomhle ohledu podráží čas. A i díky němu se mezi jednotlivými příběhy přeskakuje tak trochu moc a některé postavy se díky tomu dostávají o poznání méně prostoru a ve finále působí i tak trochu navíc. Většina postav přitom v podstatě dopadne stejně jako v Ritchieho gangsterkách a nikam se neposunou. U Ubal a zmiz ovšem platí výjimka především u hlavního hrdiny v podání Matouše Rumla. Hobzik nastíní, že byl kdysi populární, přičemž aktuálně je v dosti mizivé situaci. Právě jeho hrdina zažije za jednu divokou noc spoustu zážitků včetně zamilování, které ho pořádně nakopnou k zamyšlení se nad svým životem a jeho budoucností. A vlastně to do jisté míry funguje. Jen je to pořád gangsterka a kvůli kulometnému tempu na tohle budování vývoje zas tolik času není. I díky tomu to ve finále působí tak trochu urychleně. Přesto je i ovšem zde zajímavé vnímat, že se o kopírku Ritchieho 50:50 skutečně nejde.   Nebylo skutečně snadné sehnat na Ubal a zmiz peníze. Dává to naprostý smysl. Přesto tvůrci dělají v rámci možností tu nejlepší práci. Velmi snadno se dá rýpat do toho, že s větším rozpočtem by nějaká scéna vypadala přeci jen více efektivněji a že s větším rozpočtem by to celé bylo ještě o poznání stylovější. Jenže i přes produkční limity jde jednoduše o tu nejlepší profesionální českou komedii od dob Okresního přeboru: Posledního zápasu Pepíka Hnátka. Kde chybí více peněz, tam se Hobzikovi alespoň podaří přijít s nějakým kreativním nápadem. Je vidět, že menší rozpočet dorovnávají právě ty nápady a i díky tomu se musí Ubal a zmiz do jisté míry sklonit poklona. I díky tomu vizuálu prostě působí jako výrazná odchylka od většiny aktuální české tvorby. Dost slušný je i soundtrack Petra Wajsara. Ten již dlouho nemá problém s přeskakováním mezi různými žánry hudby a jeho soundtrack k Ubal a zmiz k tomu filmu jednoduše sedí. Dost často se možná příliš dokola opakuje a díky tomu se do jisté míry ohraje, přesto je to jako hudební doprovod pořád fajn.   "České Sbal prachy a vypadni" Ubal a zmiz je příjemný svěží vítr, který dokazuje, že u nás to jde. Inspirace a zároveň vlastní iniciativa, netrapný a vyloženě vtipný humor, výtečné zvolené obsazení a především skutečně kreativní záležitost. Dá se snadno rýpat do scénáře a dramaturgie, sem tam do nějakého toho tvůrčího rozhodnutí a celkového zpracování některých scén, spíše než výtek by se mělo ovšem Ubal a zmiz dočkat uznání. Hobzika se určitě vyplatí sledovat, protože tohle je trefa. Není to dokonalé, přesto velmi zábavné. Neříkám, aby se tímto směrem ihned ubírala celá česká tvorba, přeci jen Ubal a zmiz ukazuje, že to jde. A snad více tvůrců v nadcházejících letech dostane podobnou šanci se vyřádit ve své první štaci. Režijní debut přece člověk točí jen jednou za život... () (menej) (viac)

Tosim

Chápu, že podobné filmy se u nás moc netočí, ale celkem jsem nechápal, kdy se dívám na poctu podobným americkým snímkům a kdy to má být naše, české, kdy je ten trapný humor schválně a kdy je nezáměrný. Navíc všechna ta nepravděpodobná protknutí dějových linek mě dost štvala. 50%. ()

MrHlad

Dva kšeftaři s trávou dostali šanci prodat celou svou úrodu během jedné jediné noci. Jenže jim ji někdo ukradl. Na Žižkově navíc začínají řádit pološílení poldové, zoufalí muzikanti, svůdné striptérky i bulharská a vietnamská mafie. Tohle bude dlouhá noc. A někdo během ní možná přijde k úrazu… Ubal a zmiz je variace na gangsterky Guye Ritchieho a i když má svoje mouchy a ne všechny dějové linky fungují ideálně, je v ní dost nápadů, humoru a sympatických postav na to, aby si ji člověk v kině celkem užil. Na debut nečekaně fajn. A taky důkaz, že s trochou snahy tu můžou vznikat i jiné filmy, než na jaké jsme od domácích tvůrců zvyklí. ()

Fr

„HULENÍ V TAHU, GOLFÍK V TAHU, KARAVAN V TAHU, PRACHY V TAHU… “ Takovej pokus o ritchiovsky-týnejdžerskou gangsterku. Po česku. Není to úplně debilní, možná jen trochu pitomý, ale asi bude záležet na věku. Třeba mně tam nesedí ten Ruml, ale jinak to obsazení celkem ujde. Problém je, že mě nebral ani ten humor. Takovej film pro televizi Nova… /// -------------- POD ČAROU: ------------------------------------------------ 1.) Svůj celovečerní debut Adam Hobzik připravoval pět let. 2.) Režisér se netajil touhou natočit film v ritchiovským stylu. ///                         PŘÍBĚH  ***  HUMOR  *  AKCE  ne  NAPĚTÍ  ne ()

JFL

Je to okoukané od Guye Ritchieho a taky je to celé znatelně lacinější, respektive to postrádá stylovou ambicióznost i sevřenost Ritchieho debutu, který nápadité a na svou dobu progresivní formální zpracování záměrně využil k tomu, aby odvedl pozornost od svého nuzného původu. Ale současně se "Ubal a zmiz" opírá o fajnový scénář s výtečně načrtnutými postavami, které pak skvěle dokresluje casting. Od Ritchieho a jeho dalších pokračovatelů se Hobzík se svým sympatickým debutem odlišuje především tím, jak pracuje s geniem loci Žižkova, který tolik vybízí právě pro podobně nadsazené a karikaturně přetočené žánrové hříčky. ()

Djoker

Natočit Sbal prachy a vypadni po česku jako svoji prvotinu byla velká výzva. Hobzik měl samozřejmě i český rozpočet, takže se s tím popasoval překvapivě slušně. Nechybí jeho oblíbené prvky v podobě pizzerie, huličů, mafiánů a vietnamské komunity, které vložil do kulis posraného Žižkova, kde by už v dnešní době nechtěli žít ani bezdomovci. Mihne se tam mnoho zábavných postaviček a bohužel ne všechny mají dostatek prostoru. Nad všechny ční policejní duo Hofmann a Noha, které by si zasloužilo vlastní sequel. ()

sud

...aneb jak si jeden fanoušek filmů Guye Ritchie splnil svůj sen a natočil vlastní ritchieovku. A docela mu to vyšlo. Není to, pravda, žádné veledílo (ani nemělo být), ale všechno (nebo alespoň většina) funguje jak má a film celkově patří k tomu lepšímu, co u nás za poslední léta vzniklo. 60%. ()

pepo

Pokus o cesku ritchiovku dopadol velmi prijemne. Je to bohuzial prilis lacne a dlhe, no aj tak uplne v pohode zabava. Takto som kedysi dufal, ze by mohol dopadnut Ro(c)k podvrataku. 6/10 ()

Xmilden

Příjemný bonus pro českou tvorbu. Člověk si tady jaksi zvykl, že zde pořád dokola jak na běžícím pásu vznikají romantické komedie nevalné kvality. Takže jsem rozhodně uvítal, když se našel někdo kdo se rozhodl inspirovat u velikána britské gangsterky Guye Ritchieho. Musím uznat, že NAŠI si nepočínali úplně nejhůř a bylo příjemné sledovat vyšinutého policajta Hoffmana, jeho apatického koleho Leoše Nohu, charismatického Karla Dobrého nebo snad ústřední kamarádské trio. Scénář navíc není úplně blbý a potěší i hudba. Zkrátka taková mírně přestřelená záležitost, kterou sice člověk nemůže brát zcela vážně, ale u které se rozhodně nenudí a herci připomenou skutečnost slušného českého řemesla. 65% ()

Big Bear

Hoši, já pamatuji jinej Žižkov.... Ale na to je moc korektní doba aby to někdo hodil na stříbrné plátno - tedy do jedniček a nul! Oproti tomu drogy jsou dneska v poho, berou je všechny rasy a pohlaví, tak proč o nich netočit komedie. Jako ty jo, zamysleme se nad tím a pochopíte, že tahle doba je fakt mimo. To Trainspotting alespoň měl ambice ukázat co je to za sajrajt. Ale tráva, to je dneska něco tak běžného jako když si člověk vycucá mentolku když ho škrábe v krku. Snaha natočit náš malý Pulp fiction z podsvětí  Žižkova  byla zřejmá a místy stačilo málo aby se na příběhovou kostru daly nabalit i nějaké solidnější zápletky. Bohužel těch pevnějších kousků co drží pohromadě je žalostně málo byť se celá příběhová linie na konci propojí. Třeba ta dvojka takzvaných dopraváků byla místy dokonalá a kluci si role evidentně užívali. Jenže Hofmann a Noha by udělali diváckej zážitek i z loupání brambor.  Ta jejich noční jízda bavila asi nejvíc. Být to celé v téhle kvalitě, pak by film byl pecka. Predrag Bjelac má tu smůlu, že je z něj vizuálně cejtit Balkán a tak se ze svých rolí mafošů a nájemných zabijáků asi už nikdy nevymaní podobně jako Čenský svého času z rolí princů slaďošů. Přiznávám, že mně osobně už v těchto rolích ale nebaví. Buď už jsem starej, nebo zase holt musím uznat, že žánr česká komedie je jedna velká slabota... Navíc se mi to zdálo fakt dlouhé. Dávám tedy jen za dvě banánovky hulení. * * ()

Vančura

Když si vzpomenu, jak na ten film lákala v létě Ha Thanh Špetlíková na svém Instagramu, musím se pousmát. Dle ní česká kinematografie něco tak svěžího dlouho potřebovala a ten film je geniální v tom, že je úplně pro všechny, pro chytrý, pro blbý, pro mladý, pro starý, a budete se u něj tak smát, že se udusíte popcornem a nečekejte až tahle pecka bude na internetu, tohle musíte vidět v kině. Myslím, že se opět potvrdilo, že lidi z branže jsou odtržený od reality a nedokážou se na film dívat očima průměrného českého diváka (místní nevalné hodnocení filmu budiž toho důkazem, byť respektuji potenciální výtku, že hodnotitelé na ČSFD nemusí reprezentovat většinové publikum). Osobně mi ten film na rozdíl od zmíněné herečky přišel spíš debilní než svěží (na kopírování stylu Guye Ritchieho jaksi nic invenčního nevidím), jestli je i pro starý bych se dost divil, a na projekci v kině zrovna v tomto případě žádnou přidanou hodnotu nevidím, ten film dokonale zafunguje i doma, pokud od toho tedy člověk nemá přehnaná očekávání a přijde mu vtipné, když jsou policajti ve filmu vykresleni jako kreténi. Občas jsem se u toho zasmál, ale jinak mi to přišlo veskrze jako podobná sračka, jako třeba stařičký Brak, čili jako film s krajně nepravděpodobným dějem a brutálně nesympatickými postavami, u něhož vlastně nechápu, proč bych ho měl chtít vidět. ()

kingik

Konec drogových dealerů, alespoň v českých filmech, aneb jak utopit kameramana Davida Ployhara, za jeho přebujelé obrazové filtry, scenáristu Adama Hobzika, za jeho upocenou vtipnost, nesvlečenou Sharlotu, znásilněnou filmografii Guy Ritchieho a Lamboru v kožichu, a režiséra, opětně Adama Hobzika, za jeho režijní nedostatky a četné nedodělky v oblasti naprosto nekvalitně zvládnutého filmového řemesla. Ve výsledku se jedná o film o NIČEM. A ani není tolik jasné, na jaký žánr film cílí. Ode všeho je v něm trochu, komedie, akce, drama, romantika, dokonce i sci-fi zastoupení nechybí. A ne, nepřijde mně to jako nadsázka. Na pražském Žižkově bují drogy, taxikáři se sem bojí jezdit, v místních knajpách se zdržují výhradně pochybné existence. Takže celkem nerealistický a zkreslený pohled, pardon, rádoby šíleně špinavě ztvárnění čtvrti. Do toho má mizerný den rozvozce pizzy a tak trochu životní outsider Mireček (v sympatickém podání Matouše Rumla), neboť mu jeho máti (ztvárnila ji Lucie Benešová, od Rumla ji dělí jedenáctiletý věkový rozdíl) před svým odjezdem na regenerační dovolenou do péče svěřila mluvícího papouška korelu v kleci (i na jeho zásadní "svědectví" ohledně vykradeného bytu ve filmu dojde, a je myšleno vážně!). Mireček ke svým rozvozům dává přidanou hodnotu v podobě sáčků s marihuanou, vkládaných pod koláč pizzy. Se svým kamarádem Vilémem (rádoby vtipný, ale postupem času otravně působící Janek Gregor), jenž má domácí pěstírnu, si takto přivydělává do dne, kdy je uspán v bytě, kam vezl objednávku, následně je mu zcizeno jeho raritní staré auto Golf, kdosi šlohne kamarádovu sklizen fetu a poklidná rutinní doba rozvozů začne povážlivě nabírat na vzruchu. Když se v českém filmu vyskytne drogový boss, mafián a jiný zlověstný upravený muž v drahém ohozu, okamžitě se angažuje Predrag Bjelac. A co by to bylo za českou komedii, kdyby se v ní nevyskytovali policisté (z oddělení narkotik). Tady celkem vtipnou dvojici utvořili osvědčený Martin Hofmann a Leoš Noha, kteří trpí syndromem vyhoření, mají od svého šéfa ultimátum, načež po noční Praze pasou po úlovku v podobě drogových neřádů, přičemž příležitostně v kufru svého policejního vozu svezou své dopadené oběti. A nesmím opomenout Marka Lamboru v roli slavného zpěváka s hvězdnými a excentrickými manýry, který do matičky Prahy zavítal kvůli interview v rádiu. Mohlo se jednat o jeho dost dobrou roli, kdyby jeho linie nebyla pojata naprosto nadbytečně. A všemu nasazuje korunu výskyt vietnamských spoluobčanů, kteří mohutně kšeftují s drogami, přičemž jejich sofistikované obchodování zajišťuje komplex večerek propojených podzemními tunely. Nebyl by to nápad k zahození, jenže vše se smrsklo na jedinou bezvýznamnou sekvenci, tudíž se jedná o nápad zcela nevyužitý. Filmový debut Adama Hobzika považuji za krajně nepovedený. Pizzu už svého času rozvážel s Vladimírem Škultétym ve svém online seriálu, taktéž dramaturgicky značně nevyváženém. Škultétymu v tomto filmu symbolicky věnoval roličku muže spoutaného v kufru auta. Zvažoval jsem udělení průměrného hodnocení, jenže mám k filmu hodně výhrad. Ruml a spol. neměl na skladu dost dobrou zapamatovatelnou hlášku, vtipnost ve filmu nefunguje takřka v žádném směru. Ani jednou jsem se nezasmál. Pokusy rozpohybovat film akčně jsou strašlivě bídně a lacině natočené, navíc se jedná o zanedbatelné množství, do toho strašlivá kamera a úplný rozpad filmu před koncem. Ano, film je se spějícím závěrem vysloveně hrozný, upachtěný, úplně jsem si přál, aby ta všudypřítomná vyvěraná trapnost rychle vzala za své. Adame Hobziku, tenhle matroš je dobrá sračka. Po tomhle propadáku už podobný film v českých podmínkách nevznikne. Díky za to. 2/10 () (menej) (viac)

InJo

Překvapivě povedené. Z Ritchieho stylu a poetiky to čerpá příjemně decentně, rozhodně se nejedná jen o hloupou a lacinou nápodobu. Velký hit z toho asi nebude, jako žánrová jednohubka to však funguje bez větších problémů. A taky oceňuju, že tu někdo měl ambici natočit pro mainstreamového diváka i něco jiného než jen další romantickou komedii s Jiřím Langmajerem a Petrou Hřebíčkovou. 65 % ()

Anderton

Tak ťažko povedať, ľahko nadhodnotíme, ale v skutočnosti len kvôli tomu sympatickému pokusu o gangsterský cool mindfuck v štýle veď viete koho. Ono to ale cool, mindfuck ani gangsterka v skutočnosti nie je, skôr len neustály boj so scenárom na pľaci, kedy máte dojem, že riadky na papieri začali chápať tvorcovia až v priebehu nakrúcania a potom radšej na záver všetko rýchlo nejako ukončili, aby bol už chvalabohu koniec a nejako, ako - tak, povedzme, to do seba zapadlo. Dobrý je dobrý, zvyšok len tak - tak a sem - tam wuot dze fak. 50% ()

Kudly4

Po delší době, mě přepadla chuť si pustit český film a jsem rád, že jsem  trefil na něco, co mě celkem bavilo. Sbal prachy a vypadni, po česku ? Proč ne. Čtvrtá hvězda za policejní duo Hofmann a Noha. ()

Dzeyna

Tohle je tak nedotažené a popravdě docela rychlokvaška. Je na tom strašně vidět, jak to to odfláknuté. Škoda, herci i nápad super. ()

dopitak

Bjelag a jeho Preparátor, to byla klasika. Tenhle film postrádá nejen smyslný scénář a vtip, dokonce i v žánru zvaném bláznivá komedie kde se obvykle ztratí cokoliv, nestačí ani na dvě hvězdy. Matouš je docela fajn, ale když už mu jako femme fatale vybrali potetovanou pizdu co neumí česky, měli mezi postavy přihodit víc než Nohu s Hofmannem, jež jako jediní za něco málo stojí. Opravdu má démonický Karel Dobrý zapotřebí zabíjet čas takovými štěky? Parodie na Leoše Mareše? WTF ()

SeBig odpad!

Z toho filmu jsem měl pocit asi jako z 60 letýho dědka točící videa na tiktok. Jde vidět že FAMU z tebe režiséra neudělá. ()

Marze

Pobavil mě potenciální rasista třídící lahve na barevné a průhledné. Žánr ztřeštěné gangsterky baví. Zápletka ale není moc originální, úvod je moc dlouhý a vyprávění se postupně rozkližuje a neudrží pozornost. Pobavily mě hlášky, který v tomto žánru sedí, jako "drž hubu, nebo ti sežeru psa", "Jak se máš? Jako za mlada. Život je mejdan". ()

Finále Plzeň až k jádru českého filmu

Finále Plzeň až k jádru českého filmu

10.09.2021

34. ročník filmového festivalu Finále Plzeň se letos opět uskuteční na podzim. České filmové žně začnou 24. a skončí 29. září. Do kin od léta míří řada nových snímků a Finále je nabídne pohromadě… (viac)