V Drag Race Holland musí deset kandidátů prokázat, že jsou tou nejkrásnější, nejlepší, nejoriginálnější a nejkreativnější drag queen v Nizozemsku. Vítěz obdrží žezlo, korunu a náhrdelník od společnosti Fierce Drag Jewels, fotografii na titulní straně a desetistránkový článek v časopise Cosmopolitan a ručně vyrobené šaty od nizozemského designéra Claese Iversena v hodnotě 18 000 €. (Gaytitulky.info)

jiri.twist

První holandská verze drag race byla velice fajn, originální, i když se držela "pravidel" americké licence, zajímavá, pestrá. Dávám určitě doporučuji, ale pouze s podmínkou pro ty, kteří mohou muže převlékající se za ženy a ani já ještě před lety jsem tento "obor" vůbec nevyhledával a nechával mě chladným. K tomu všemu ještě reality show a soutěž v jednom a potvrdilo se i to, že Holandsko je multi-kulti (7 Holanďanů, po jednom z Belgie, Brazílie, Peru - ale už všichni usazení v Holandsku) Na rozdíl od kanadské verze měla ta holandská "jen" deset soutěžících mezi kterými byl dost velký kvalitativní rozdíl a po právu v prvních kolech vypadli ti méně schopní. Ceny pro vítěze sice nebyly tak ohromující, jako u původní americké verze, chyběla mi tam i divácká kulisa, ale jinak moc fajn. FRED VAN LEER - zhostil se moderátorství a rozhodujícího porotce se ctí a patří mu dík, sympoš. ROEM - hned v prvním kole prokázal, že je ze všech nejslabší. Nešťastně volené kamaše odhalily jeho nohy do X, zvýrazněné nevkusnými vysokými kopyty, podpořené zezadu nedobře "namodelovaným" ženským pozadím, které vypadalo spíše jako povislá inkontinentní zadnice vycpaná plínkami. V závěrečném díle, kdy nastoupili u finále i všichni vyřazení, mě ale mile překvapil svou "image", kdy se zřejmě poučil. Krásné šaty zakryly jeho křivé nohy a namaskováním skryl jeho širokou dolní čelist (takzv. ryba na suchu). PATY PAM-PAM - příjemný a skromný soutěžící, který vypadl jako druhý a dle mě jeden ze dvou, kteří daleko lépe vypadají v převlecích, jako v "mužském civilu". MEGAN SCHOONBROOD - vypadl jako třetí a byl v civilu pro mě sympošem a přííjemnou bytostí. MADAME MADNESS - mladý soutěžící, který chtěl být originální v tom, že představoval muže i ženu v jednom, paradoxně vypadl v kole, kdy své vousy poprvé (a zřejmě naposled) oholil. SEDERGINNE - mužný Belgičan žijící v Holandsku, shodil několik desítek kilogramů, vypadal o deset let starší, dle mě si ne moc dobře maloval rty, kdy vypadal ještě přísněji, nepřístupně. Přitom mě okouzlil svým přístupem k druhým, srdečností, invencí a zřejmě i největší komediálností v rámci soutěže. CHELSEABOY - krásná bytost, nápaditá, jeho futuristické převleky sice někdy moc nekorespondivaly se ženskostí, ale i tu měl. Jeho dívka ve větru mě uhranula, skromný, své vypadnutí těsně před branami semifinále pouze okomentoval slovy: "ChelseaBoy Out", klidně mohl být ve finálové trojce ... MA´MA QUEEN - v převlecích byl zajímavý, nedostatkem, se kterým se dost dobře vypořádal, byla jeho obrovská výška s dlouhými končetinami, druhý, který mnohem lépe vypadal v převleku jako v civilu (kráska a zvíře), nevadilo by mi, kdyby jeho místo ve finále zaujal ChelseaBoy. ABBY OMG - enfant terrible celé soutěže, mladý Brazilec s hezkou vizáží, zpočátku vztahovačný, vznětlivý, třikrát byl porotou poslán do rozstřelu, kdy vždy zvítězil a poslal domů někoho jiného. Nakonec dokázal, že do finále patří, velký obrat, výborný cit pro hudbu, tanečnost, dravost, sexy a trošku "dirty" ... JANEY JACKÉ - po předposledním díle Maxima-The Rusical, který byl vynikající, jsem se domníval, že ve finále celou soutěž vyhraje nejen proto, že by měl vyhrát Holanďan, vypadal nejvíce žensky, stylově. Na finále ale zvolil postarší outfit a skončil na druhém místě. ENVY PERU - tento Peruánec po celou dobu soutěže předváděl vysoký standard, nikde neměl velké zakolísání, zúročil zkušenosti (ve finále nejstarší) a nakonec se stal první holandskou Drag Race Superstar. Jak bych jej nejlépe vystihl? Blyštivá elegance ... 910108 () (menej) (viac)

Sinner.

Zatímco v Americe probíhá volba nového prezidenta, v Hollandsku byla zvolena první královna s titulem Dutch Drag Race Superstar. Nejnovější evropská franšíza veleúspěšné show RuPaul's Drag Race se opravdu povedla. Dokázala si udržet plnohodnotný formát své americké předlohy, správně vsadila na jediného moderátora, použila ty divácky nejvděčnější challenge a především nabídla výborný mix účinkujících reprezentující ty nejlepší místní Drag Queens. Za mě velká spokojenost. (1.série 90 %, 2.série 70 %) ()

Deleatur

Taky mě soutěžící vposledku tolik neohromili, jenže porotci byli ještě horší než v kanadské verzi. Nikkie Plessenová byla milá, ale ničím výrazná, a van Leer mě vyloženě štval. Působil arogantně, což vyniklo asi v polovině soutěže, když si vymyslel zbytečně necitlivou obměnu ikonického "sashay away". K tomu naprosto nehorázná tlačenka hraběnky, která uměla jen tancovat a v civilu to byl karamelovej cukroušek. To nestačí, i poslední britská "playbacková zabijačka" si finále zasloužila víc, jakkoli měla obecnou pravdu i její holandská kolegyně: "Pokud jste čtyřikrát mezi nejhoršíma, finále si nezasloužíte." 55% ()