Jeden z divácky nejúspěšnějších a „nejmexičtějších“ filmů počátku 90. let minulého století. María Novar se již řadu let věnuje otázce, co to znamená být ženou v machistické mexické společnosti. I Danzón na pozadí jednoduchého příběhu rozkrývá toto téma s humorem a nadhledem. Čtyřicetiletá Julia pracuje jako telefonní spojovatelka. Každou středu chodí tancovat svůj oblíbený tanec danzón. Na těchto čajových dýcháncích potká Carmela. Ten však jednoho dne zmizí a Julia se rozhodne poprvé opustit hlavní město Mexiko a vydat se ho hledat do Veracruzu. Danzón v sobě spojuje lidovou zábavu mexického filmu 30. a 40. let, erotický nádech horkého podnebí a velmi střízlivý průnik do obyčejného života jedné ženy. (oficiálny text distribútora)

Heraldika

Tak budu trochu polemizovat s info, nejedná se ani tak o průnik do obyčejného dne jedné mexické ženy, jako spíše o její soukromou vzpouru proti všem - práci kterou nenávidí, kolegyním, kamarádkám i vlastní dceři. Julia je nádherná, ale trochu nevyrovnaná žena, která se vydává hledat kohosi, aby pak našla někoho úplně jiného a ve finále sebe sama - zní to sice jako příšerné klišé, ale je to film přesně o tom :-). Hodně jsem se s ostatními diváky Febiofestu nasmála, ale tak nějak mile a vůbec to není myšleno ironicky. Ve filmu je spousta silných míst, a kamera se příjemně mění z rychlé a temperamentní v pomalou až snovou. Chvíle zachycující pár starých lidí v pomalém rytmu danzónu...oproti tomu travesti představení jako vystřižené z okresní sobotní disko-párty. A pro mě nejvtipnější moment - hledání řecké lodi :-) ()