Americká vražda: Rodina od vedle

• USA American Murder: The Family Next Door

Autentické a bezprostřední záběry dokumentují zmizení Shanann Wattsové a jejích dětí, a taky hrozivé události, které následovaly. (Netflix)

vyfuk

Hodně zajímavý článek v letošním roce. Spíše asi z toho principu, že je až zvláštně nijaký. Z masovými nebo psychopatickými vrahy se poslední dobou v celku roztrhl pytel, což bych ani nebral jako extrémní nevýhodu nebo faktor negativa, ale spíše člověka už to ani ne tolik šokuje a nebo mu zrovna tento případ nepřijde tolik zvláštní, drsný a nebo signifikantní. A je to škoda. Protože tento případ docela dost takový je. Spíše je to lehce nešťastné v rámci filmového zpracování. Trochu se totiž plácáme v "bezemočních screenech" z mobilu, vyprávěním skrze displej, což je poslední roky v celku trendy, ale málokdo to dokáže udělat způsobem napínavým nebo zajímavým. Poutavým. A je to velká škoda, protože i když je to příběh, který se sice odehrává na sítích, věřím, že šel udělat lépe. ()

Morholt

Bude to znít necitlivě, ale když se člověk podívá na podstatu dokumentu, tak se nejedná o nic zvláštního. Podobných či stejných zločinů, bylo, je a bude habaděj. Bohužel. A stejně tak se na podobné téma najde řada filmových projektů. Nicméně dnešní doba je o exhibování na sociálních sítí, což dává dokumentaristům netušené možnosti a Popplewell se je podařilo takřka bezezbytku využít. Shanann Watts zveřejňovala prakticky každý aspekt svého života a situaci svého manželství probírala dopodrobna se svou kamarádkou, díky čemuž se podařilo takřka do detailu zmapovat osud její i jejích dětí. Zároveň se ale jedná o dvousečnou zbraň, protože jak hlavní hrdinka tak její manžel nejsou zrovna sympaťáci a díky tomu výsledný efekt nevyvolá tolik emocí. V tomto ohledu to "zachraňují" děti a já pevně doufám, že dotyčný dostane sodu nejen v pekelných plamenech, ale že mu ještě větší inferno připraví souputníci v kriminále. 70% ()

campix

Samozřejmě události jsou to naprosto šílené a Netflix podobné věci umí naprosto na výbornou. Co mi přišlo ještě více šílené je, kolik záběrů ze všech možných zdrojů dali tvůrci dohromady. Takhle zdokumentovaný příběh jsem ještě neviděl, všechno na originálních záběrech od a až do z. Události naprosto odstrašující a forma ucházející. Nijak natahované a docela svižné. Stejně nemůžu hodnotit jinak než průměrem. ()

*CARNIFEX*

Dokument je vyskladaný čisto z autentických záberov. Rodinných videí, osobných kamier policajtov, z vyšetrovania, z miestnosti na vypočúvanie a podobne. Spočiatku akoby nebudil žiadny dojem, dokonca som mal miestami pocit, že ma ho ani nebaví sledovať. V určitom bode, ma však premohol akýsi zvláštny pocit, ktorý sa postupne k záveru čoraz viac vyprofiloval k emócii absolútneho opovrhovania voči ľudskej bytosti. Nebola to šťastná voľba pred spaním .. ()

Djoker

Netflix svoje dokumenty často zbytečně natahuje, aby mohly vzniknout minisérie. Tady překvapivě padla volba na celovečerní formát a hned to má větší spád. Šokující je případ sám o sobě, takže nebylo potřeba vymýšlet žádné dějové kličky a končit umělými cliffhangery. Sociální sítě mají na lidstvo blahodárný vliv. ()