Joe Harper je nezaměstnaný herec, který se chce pokusit získat peníze na uvedení vánočního představení Shakespearova Hamleta. Nakonec se mu podaří najít šest herců, s kterými začne slavnou hru zkoušet. (oficiálny text distribútora)

Amaranta

Ze začátku trochu táhlé, i když slibné - a bylo! Asi od půlky, kdy se situace vyhrotily, jsem hercům visela na rtech, najednou se jim zlepšila mimika, vyhranili se osobnostně a ráda jsem jim uvěřila, že takové momenty se při zkouškách (natáčení) skutečně dějí (a to nejsem zastánkyně úzu "čím více podle skutečnosti, tím lépe"). Branaghovy filmy produkují neuvěřitelnou chuť skákat, nerytmicky sebou potřásat a vykřikovat nesmysly, a tím je, myslím, realita napodobena nejlépe... ()

F.man

Taškařice s několika dobrými nápady, která však dojíždí na napsotou plytkou plochost svého výsledku. Jednou vás zajímavé (čti docela divné) dialogy bavit budou, po druhé by to však mohlo být horší... I'd always wanted to live my life in an old movie, sort of a fairytale, you know. Mind you, I suppose, if you think that most fairytales turn out to be nightmare and a lot of old movies are crap, then that's what I did. ()

genetique

Bez výčitiek môžem mávnuť rukou nad prípustnou dávkou klišé, ktorá je už od začiatku po malých kúskoch vlievaná do príbehu, pretože po väčších porciách boli pridávané hodnotnejšie faktory filmu ako humor, originalita a nesporne veľká snaha herecká. Je pekné, ako Branagh dokáže Shakespearovim hrám vzdať hold, ale na druhej strane si ich vie vziať aj ako prostriedok vtipnej komédie, v ktorej sa zameriava na všemožné odtiene ľudských charakterov s najrozmanitejšími vlastnosťami. Prakticky som sa nenudil a keby bola toto vyslovene moja filmová parketa, tak film piata hviezdička neminie. 80%. ()

Willy Kufalt

Na tomhle Branaghově filmu se mi líbil ústřední nápad příběhu jednoho nezávislého divadelního představení a také nejedna konkrétní scéna či někdy i delší pasáž – úvodní sestřih z konkursních pohovorů, cesta divadelníků lesem na hrad, některé situace a vyvstanuvší problémy během zkoušky (místy i s menším přesahem do dramatu mezi samotnými protagonisty) i celá skvělá sekvence z již probíhajícího představení (i zákulisí)... a také písňové vložky. Na druhou stranu jsem neměl pocit, že by to po celou dobu opravdu tak žilo, jak by na divadelním jevišti a současně v zákulisí během takových zkoušek žít mohlo a já se mezi vším skvělým a zajímavým občas i ošíval nudou, humor se nevyhl pár trapnějším momentům a místy mi celkový styl i ústřední postava režiséra mírně lezli na nervy. Naštěstí u mě Za zimního slunovratu neskočilo úplně jako další z těch filmů, v nichž se skupina lidí sejde na jednom místě, ale nefunguje tam napětí, děj se táhne natolik, až má člověk pocit, že se nic neděje a celkově mi už po pár minutách nemá nic co dalšího nabídnout (a že jsem letos měl víckrát na takové „zážitky“ „štěstí“), i když pár scén jako z takového filmu na mě žel působilo i zde. Ač značně osobitá záležitost, nakonec u mě i trochu průměrná. [60%] ()