Betonový kovboj

• Veľká Británia Concrete Cowboy

Vzpurný teenager má strávit léto s otcem, o kterém už dlouho nic moc neví. Mezi černošskými kovboji z Filadelfie ale najde velkou rodinu, co vždycky drží při sobě. (Netflix)

silentname

"Concrete Cowboy" vnímam ako malú, no príjemnú drámu. Možno na niektorých miestach je trošku nalinajkovaná a má svoje menej zaujímavé momentky, no nemohol by som povedať, že by ma tu niečo vyslovene nebavilo. Možno by som mohol povedať, že som trošku čakal, že Idris Elba tu bude mať trošku väčšiu rolu, no pravdou je, že toto nie je Harpov, ale Coleov príbeh. A niektoré jeho časti sú pre mňa skvelé na pozeranie. Ako napríklad keď ho Paris naučí správne čistiť stajne. A mnohé dialógy medzi nimi sú napísané veľmi dobre. Okrem toho je super vidieť, že Ricky Staub sa rozhodol poňať film trošku autentickejšie, a tak niektoré z postáv nehrajú herci ale skutoční kovboji z Filadelfie, ktorí tak mohli ponúknuť aj svoje skúsenosti a takisto to dalo filmu možnosť povedať tento príbeh tak, ako ho asi bolo treba povedať. Je mi jasné, že mnohí chudobní černosi v Amerike nemajú veľa možností na to, ako zarobiť peniaze a mať svoj život na poriadku. A potom sa často deti dostanú k rôznym formám nelegálnych obchodov. Drogy, výpalníctvo a podobne. A v tomto kontexte tu máme Smushov príbeh, ktorého vychovala ulica a naučil sa prežiť. Vyvážené je to síce celkom dobre, no myslím si, že práve Smushova časť príbehu je to, kde ma film trošku strácal. Nemyslím si, že je to zlé a dokonca je zaujímavé vedieť, že kedysi bol sám jazdcom. No život na ulici sme už mali spracovaný viackrát a tento film dokopy niečo nové alebo inovatívne neponúka. Ale nejako výrazne mi to nevadí. Pretože tie zaujímavé časti sú dostatočne silné na to, aby som povedal, že za jedno pozretie mi to stačilo. Hodnotenie: B ()

M.i.k.e

pomalu plynoucí drama od kterého sem nic nečekal,ale ve finále mi skvěle sedlo.Primárně by to sice asi mělo být o tom jak problémový teenager hledá jednak sám sebe a pak i svůj do té doby neexistující vztah s otcem - a to tam oboje je - nicméně mnohem zajímavější,než tohle ohrané a průhledné klišé je prostředí "betonových kovbojů".Což je partička lidí,kteří si hrají na kovboje a chovají koně přímo ve Filadelfii Jakkoliv mi nejdou úplně dohromady černoši a chování koní,je to zajímavé a neokoukané prostředí a bavilo mě je sledovat.Na konci sem pak byl navíc překvapen tím,že je vše postavené na reálném základu a tahle partička opravdu existuje...70% ()

xxmurphyxx

Ďalší skvost určený hlavne čiernemu publiku z Netflixu. Takže možno očakávať primitívny dej, ak sa to dejom dá nazvať o bande negrov z predmestia, ktorí celé dni len sedia pri ohni, chlastajú, húlia, vyprávajú si rasistické vtipy a prekrúcajú históriu a miesto Cadillacov sa vozia na koňoch. Do tohto prostredia príde malý neposlušný nigga na prevýchovu, zapletie sa s nejakým zápalkárom z detstva, ktorý si myslí, že preští svojho šéfa a skoro dopadne s dierou v makovici ako on. Našťastie ho zachráni láska ku koňom. Keďže negri tak moc radi poukazujú, ako málo čiernych je v iných filmoch, ja rád poukážem ako málo bielych je napríklad v tomto výplachu. Odhadom asi traja až piati ku koncu filmu a ako inak sú to zas a znova za totálnych bezcitných kokotov, ktorí prišli zničiť život ťažko pracujúcej menšine. Nebyť tých jebnutých kecov na adresu bielych a podsúvania falošných informácií a prekrúcania histórie v prospech čiernych by som možno dal dve hviezdy, ale za tie kecy to bolo na odpad. Ale snažím sa byť objektívny tak tomuto nudnému výplach bez nejakých emočne vypätých alebo aspoň humorných či akčných pasáží dám jednu. ()

rublik05

Je jasné, že tohle drama cílí především na černošské obyvatelstvo, potažmo na tamní filadelfskou komunitu, která ho zároveň ocení asi ze všech nejvíc. Z mého pohledu se jedná o docela zajímavý projekt, který širší veřejnosti přibližuje život jedné komunity, která si žije svým vlastním stylem, bylo zajímavé sledovat určité momenty, díky nimž se divák může přiblížit a svým způsobem vklouznout do života moderních kovbojů, sledovat jejich chování a jednání. Překvapil mě Idris Elba, který působil neuvěřitelně přirozeně, ostatně stejně jako většina zúčastněných herců či neherců. V tomto ohledu se filmu nedá moc co vyčíst. Horší je to však s příběhem, kterému zoufale chybí trochu svižnější tempo, jednoznačně trpí přespříliš dlouhou stopáží a v neposlední řadě také jistou dějovou prázdnotou. Trochu mě zamrzelo, že i ty nejvypjatější scény nedokáží v divákovi vzbudit nějaké emoce nebo je na diváka alespoň částečně přenést. V tomto ohledu film docela selhává, nicméně celkově se nejedná o žádnou hrůzu, snímek má několik fakt pěkných momentů a lepší průměr si zaslouží. 6/10. ()

VanTom

Do malé přežívající komunity černošských kovbojů z filadelfského ghetta jsem rád nakoukl, jenže s tím svázaný příběh vyspění (a k otci cesty nalezení) mladého delikventa, přestože nesliboval žádnou originalitu, se ukázal opravdu k uzoufání schematický, úplně vše se dalo očekávat (šikmá plocha, zabavené stáje). Možná ta závěrečná dávka patosu byla o něco větší a Idris Elba zůstal poněkud nevyužit. 5/10 ()