Tieň v oblakoch

• Česko Stín v oblacích (viac)

Dôstojníčka letectva Maude Garrettová dostane v auguste 1943 za úlohu previezť prísne tajné dokumenty z Aucklandu na Novom Zélande na Samou. Na leteckej základni sa stane svedkom nevysvetliteľného zmiznutia pracovníka, ktorý odbavuje batožinu, keď sa jej zrazu záhadne stratí priamo pred očami. Posádka lietadla privíta novú pilotku posmešne a s nedôverou, veď žena v takej dôležitej funkcii bola v tom čase veľkou výnimkou. Maude si všimne záhadného tvora, ktorý sa drží na spodnej strane krídla bombardéra, čo väčšina posádky odmieta a neuverí tomu ani vo chvíli, keď ho tiež uvidí na vlastné oči. Po štarte musia piloti riešiť sériu nečakaných problémov, ktoré korunuje rádiová správa, podľa ktorej Maude Garretová v skutočnosti neexistuje. Maude sa prizná, že je vydatá a na palubu nastúpila pod svojím rodným menom. To však je len začiatok desivého príbehu. Z diaľky sa už blížia nepriateľské japonské stíhačky a na palube lietadla začína útočiť podivný tvor podobný kryse či gremlinovi. (TV JOJ)

Tom Hardy

Tři různé filmy v jednom. Buď člověk přistoupí na tu hru s otáčející se mincí a začne se tím bavit, nebo ho zvolený přístup otráví a autoři ho ztratí. V rámci přijatelnosti je zřejmě nejvděčnější první třetina, která si podává ruku s úspornými thrillery alá Telefonní budka a Pohřben zaživa. Pak film přešlápne směrem k Overlordu, ovšem za pomoci twistu, který se nedaří tak úplně hladce prodat. Není složité pochopit, proč ho scenáristé zvolili jako motivaci pro hlavní hrdinku, jen to zkrátka úplně správně nezaklapne. A pak přijde finální fight, který je něčím jako... Rambo pro moderní svobodné mámy? Wow. Na konci už film tak tlačí na pilu, že vlastně jen chybí, aby skřet sundal masku a pod ní se ukrýval Nicolas Cage. JENŽE já měl vždycky slabost pro akční osmdesátky a Shadow in the Cloud na mě působí jako jejich ozvěna v ženském uchopení. Vždyť to, jak si na konci utrhne hrdinka rukáv, než jde na věc, v případě takového Slye bychom kdysi řvali nadšením. Tak proč potlesk za pět minut akční slávy nedopřát i Chloë Grace Moretz, která je v hlavní roli výborná. Roseanne Liang se každopádně nepředvedla ve špatném světle. Scénář je diskutabilní, ale její režie je vážně hodně dobrá. Takhle nějak bych si představoval, že by se měla pumpovat energie do Wonder Woman. Ve výsledku určitě rozporuplný film, ale v jednotlivostech natolik našlapaný, že mu to rád odpustím. A soundtrack Mahuia Bridgman-Cooper nejlepší věc za hodně dlouhou dobu. ()

Strandmon

Absolutní podivnost. Záčátek byl celkem slibný.. záhadný balíček, komorní prostředí, slušné herecké obsazení i několik vtipných hlášek. Ovšem jakmile Chloe vyleze ze svého kokpitu, tak film sklouzne k naprostému žánrovému bordelu. Scénář je absolutně stupidní, každých 10 vteřin se porušují fyzikální zákony a tak se film občas dostavá až za hranice přijatelnosti. 2 hvězdičky za zábavnost, která tu je i díky pouhým 80ti minutám, ale jinak vůbec nechápu, co nám tvůrci chtěli tímto počinem sdělit. ()

Big Bear

Uhhh... :-) Tak to byl celkem nářez. Jako pocta WAAF to tedy úplně nevypadalo. Jako horor to fungovalo jen chvilku a jako válečný film to vyznělo také tak nějak povičatě. Samozřejmě mně potěšilo, že se to vlastně celou dobu odehrává na palubě Létající pevnosti - Boeingu B17G. Pravda v Tichomoří se užívaly spíše Liberátory B24 kvůli většímu doletu nad nekonečnými dálavami, ale to nechme být. On divák válečných poměrů znalý hned pozná, že jako ryze válečný kousek tenhle film není a že o to evidentně nešlo ani tvůrcům. Proto uniformy atd.. nebudu vůbec komentovat. Sama B17 si byla zevnitř celkem podobná, ale pár záběrů jasně ukazovalo, že se jedná o kulisy. Už jen ten ball turret, kde hrdinka tráví většinu času byl navzdory jejím drobným proporcím prostorný jak obývák. Ten hororový prvek mne zprvu překvapil a přiznávám, že mile. Bylo to zase něco jiné a ve spojitosti s úvodním instruktážním animákem (kdo zná reálie, ví, že Amíci rádi točili za války kreslené instruktážní filmečky na cokoliv) to pěkně hrálo do sebe. Moc mne bavily sexistické průpovídky osádky v interkomu netuše, že dáma na palubě skrze interkom také naslouchá :-). Ano v dnešní době je to odsouzeníhodný sexismus takto hovořit o ženě, ale tehdy byla jiná doba. Kluci mladý, nevybouřený, často bez sexuálních zkušeností a najednou na palubě taková kočanda... Tehdy halt Mee Too nebylo. Skvěle film fungoval i jen skrze zvuky ve sluchátkách hrdinky při domýšlení co se asi tak děje nad ní na palubě ... jenže v polovině došlo k otevření boxu a začalo to být vyloženě blbé. Konec už byl více než blbý, ale pochopil jsem. Kojení je základ ! (Odhaduji, že ve  druhém díle už bude dle kvót a aktuálních filmařských trendů  nejspíše kojit někdo z mužských čelnů osádky).  Nicméně musím uznat, že jsem se zájmem tenhle žánrový mišmaš dokoukal až do konce. Bylo to prostě zase něco jiného než na co jsme zvyklí. Kupodivu k celému filmu skvěle fungovala moderní elektronická hudba. Sečteno podtrženo, Kiwies nám naservírovali hodně zvláštní věc. Za tu B17 jdu o hvězdu nahoru. Dávám za 3 výstřely ze spodní věže. * * * ()

iXtr3m3

Tri hviezdy s odretými ušami. Výborný nápad s lietajúcou pevnosťou ale uzemnený nie hororom, ako sa píše v žánroch ani nie fantasy, ale doslova sci-fi a to nie kvôli príšerke, ale kvôli superhrdinským výkonom hlavnej postavy. Ale OK, bola to jednohubka, ktorá bez titulkov mala hodinku a štvrť, takže prečo nie. Ale inak totálne neambiciózny počin, ktorý síce na konci vzdáva hold ženám vo vojsku a hlavne v leteckých silách, ale inak to je flák, ktorý človek napriek dĺžke zhliadne raz a viackrát nemusí, lebo nie je čo objavovať, nie je čo užiť si naviac atď. ()

Flopik odpad!

Prvú pol hodinu možno aj viac sledujeme sexistické dialógy ktoré po čase idú neskutočne na nervy, potom sa ukáže čo Moretzka robí naozaj v lietadle a nasleduje jedna otrasnejšia scéna za druhou. Dámy a páni, keď vypadla Chloe z lietadla, pod ňou vybuchlo iné lietadlo a tlaková vlna ju cez mini poklop hodila naspak do lietadla... ako vtedy ma vykotilo. Prežil by som aj zlatého Gremlina ktorý vyzerá ako bezchlpá mačka s krídlami. No a pre mužské publikum , pripravte sa nato, že tá sprostá tupá režisérka, sa nesnaží celý film o nič iné len ukázať ako sú muži neschopné opice a ženy neskutočne úžasné.A ten posledný fight Chloe vs Gremlin.... ja nedávam odpady ale toto je asi najviac feministický a sprostý film aký som videl. A to mám Moretzovú naozaj rád... Prisahám že od tejto režisérky si nepozriem už nikdy nič. ()