Subjektiv

"Jednoho horkého letního dne jsem zemřela a pak jsem spatřila naši planetu, jak v budoucnosti stojí tváří v tvář smrti." Děj - Děj v Arjuně hraje IMHO roli mírně podružnou, podstatné jsou spíše myšlenky, které se seriál snaží sdělit. IMHO to vůbec nedělá šťastně, tomu se však budu věnovat později. O co tedy jde? Juna je středoškolačka, která má ráda svého chlapce jménem Tokio, snad i lukostřelbu a právě umřela. Tajemný Chris ji přivede ze "záhrobí" zpět, nic však není zadarmo a tak se Juna musí stát ochránkyní samotné planety Země a všeho života na ní. Nebude to sranda, neboť se všude (přesněji u znečišťovatelů životního prostředí) začínají zjevovat Raajové, obří a nebezpečné bytosti. Juna tak postupně navštíví různá místa hrozících či spíše už probíhajících ekologických havárií ba katastrof, ale i místo, kde se žije v souladu s přírodou. Postavy - Mimořádně nesympatické. Juna, Tokio a jejich kamarádka Sayuri, to by ještě šlo, neboť se ve většině případů chovají jako obyčejní středoškoláci. Ovšem Chris a jeho společnice (ne sexuální, nebojte) Cindy mi pili krev. Jsou zobrazováni jako děsně moudří, ale mně přišli úplně pitomí. Neustále na Junu pokřikují, jak nic nechápe, ale že by jí něco vysvětlili, to ani nápad. Juna sama měla chvilky, kdy mi byla mimořádně protivná. Občas do ní totiž taky zavane nějaká ta moudrost a ona pak mluví jako třetiřadý básník. Svého učitele matematiky se tedy nezeptá:"Chtěla bych vědět, jaký jste v osobním životě (či doopravdy)?" ale raději zvolí přání:"Chci slyšet váš skutečný hlas," ač se takhle normálně vyjadřovat neumí. Ostatní postavy moc za řeč nestojí, většinou to jsou prostě nebohé oběti technické civilizace či ti, co žijí v souladu s přírodou. Myšlenky - Arjuna je dílko, které klade důraz na jediné, a to je vliv člověka na životní prostředí. Samozřejmě ten negativní vliv. Tím hlásá, jak je důležitá ochrana přírody. Potud bych souhlasil. Člověk jistě vliv na životní prostředí má, leckdy velmi negativní a ochrana životního prostředí je důležitá. Ovšem Arjuna přehání, zavádí a kolikrát bych i řekl, že lže. A to lhaní mi vadí nejvíce. Když bych chtěl poselství Arjuny jednoduše shrnout, asi bych napsal toto:"Země umírá? Může za to zlá techniká civilizace. Umřela vám kamarádka? Může za to zlá technická civilizace. Měli jste včera průjem? Může za to zlá technická civilizace. Nevyvedlo se vám manželství? Může za to zlá technická civilizace. Nevděčná děcka, chcíplé ryby, že musíte mít brýle, že vás nikdo nemá rád, že se vedou války, lidé se vraždí, že máte rýmu..." Ovšem to bych zjednodušoval příliš. Arjuna není jen zelenou agitkou, je prorokem zeleného náboženství, které je dokonce opepřeno zeleným okultismem. Ano, okultismem - doteď nevím, jestli tyhle okultní prvky jsou jenom uměleckou licencí nebo zda jsou autoři o jejich reálnosti přesvědčeni, ale myslím si, že v mnoha případech jsou. Dozvíme se jednoduché "zelené pravdy" - jaderná energie je špatná, GMO jsou špatné, veškerá chemie je špatná, organické zemědělství nás spasí. Přičemž se v seriálu nenajde nikdo, kdo by měl po ruce ty nejlepší argumenty druhé strany. Zelené pravdy se totiž nesmějí zpochybňovat. Občas jsou některé rady a myšlenky rozumné, jako třebas výzva k nižší spotřebě. Co se snaží Arjuna v lidech oslovit? Je to jejich srdce, je to snaha vyvolat v lidech pocit viny, pocit hrůzy a lítosti nad vším tím ničením přírody. V pořádku, to by ještě tolik nevadilo. A pak si lidé položí otázku:"Co tedy máme dělat, proti čemu bojovat?" A tu už seriál přispěchá se svým balíkem odpovědí, které člověk, jenž má slzy na krajíčku přijme jistě lépe a snáze než kdyby měl mozek nažhavený na přemýšlení. Světlé okamžiky - Abych jen nehaněl, pár věcí se mi Arjuně vážně líbilo, např. snaha o zobrazení bohatosti života na rýžovém poli, srovnání žaludku a tohoto pole či ukázka krásy matematiky. Ne, že by se to vždy povedlo na výbornou, ale cením si i té snahy. Animace, hudba - Animace na rok 2001 a TV seriál velice solidní, hudba od Yoko Kanno, tudíž dobrá. Shrnutí - Ekologistická (slovo ekologismus existuje :)) agitka s nezajímavým dějem, nesympatickými postavami, používající nástrojů zelené propagandy, částečně až okultistická, ovšem pěkně udělaná, s příjemnou hudbou a sem tam i přijatelnou (i pro mě) myšlenkou. Chcete-li však ekologii a anime, raději se podívejte na Miyazakiho. Lepší **. P.S. - Jaderná elektrárna Dogasaki z prvních dvou dílů neexistuje (nepodařilo se mi ji najít), ovšem dle mapy jde o elektrárnu v prefektuře Fukui. Pokud k tomu přidáme fakt, že je o PWR a ne BWR, musí jít o jednu z elektráren provozovaných společností KEPCO (Kansai Electric Power Company)...Kéž by je zažalovali :) () (menej) (viac)

wipeout

Vinkajúci seriál, ktorý spája enviromentálnu tématiku , romancu a boj o záchranu zeme vo veľmi nezvyčajnom ale zato prekrásnom šate. Samotné lokácie sú vinikajúco zvládnuté, veď Tokio ponúka nespočetné množstvo úžasných príbehov a prostredí. Ľúbostný príbeh, ktorý sa vyvýja spletitými cestičkami dospevania spolu s dospievaním k zodpovednosti ku svojim činom a hlavne ku svojmu okoliu, je úžasne a napínavo rozvýjaný. Je ale veľká škoda, že snaha o prekomplikovanie konca ako aj prílišné moralizovanie a hlavne naiivita autorov mierne poškodzujú finálny efekt, ktorým v konečnom dôsledku mala byť edukatívna stránka. Ale i napriek všetkému sa jedná o jedinečné poňatie témy s ušľachtilými cielmi a neskrývanou krytikou toho čomu hovoríme civilizovaná spoločnosť. 4,5* ()

Mantis

Seriál motá dohromady, co se mu zrovna hodí, a tak se člověk setká s působivou ekologickou agitkou, mezilidskými vztahy, a aby toho nebylo málo přidává i filozofický pohled na svět. Jednotlivé prvky, s výjimkou ekologické agitky, jsou docela přijatelné, ale jako celek poněkud nesourodé. Na neštěstí se v seriálu objevují logické chyby, a tak ani poměrně zdařilá technická stránka nemohla vytáhnout hodnocení více jak na 2 hvězdy. ()