Medvědín

všetky plagáty
Švédsko, 2020, 4 h 37 min (Minutáž: 54–58 min)

Réžia:

Peter Grönlund

Predloha:

Fredrik Backman (kniha)

Kamera:

Petrus Sjövik

Hudba:

Johan Testad

Aliette Opheim, Miriam Ingrid, Ulf Stenberg, Tobias Zilliacus, Oliver Dufaker, Otto Fahlgren, Mustapha Aarab, Anna Azcárate, Jimmy Backman (viac)

Upadajúca obec Björnstad vkladá nádeje do svojho juniorského hokejového tímu a nového trénera Petra Anderssona, ktorý nedávno ukončil kariéru profesionálneho hráča a presťahoval sa do mesta, aby tu začal odznova. (SkyShowtime)

Nevka

Björnstad je typickým a pomalým severským sociálním dramatem, které valnou většinu běžných diváků nebude bavit. Ne proto, že by neměl kvality, ale protože se v něm toho na první pohled moc neděje. Já jsem si to však užíval. Navíc doporučuji, abyste si před zhlédnutím nečetli popisky nebo nepouštěli trailery. První dvě epizody se totiž vyvíjejí úplně jiným směrem, čímž posléze pořádně hnou žlučí každého, kdo si myslel cokoliv pozitivního. Všechno je to navíc zabalené v krásném švédském kabátku a pokud to člověku sedne, bude nadmíru spokojen. ()

Fr

„TOHLE JE MEDVĚDÍN. KEVINA VŠICHNI ZBOŽŇUJOU. TÁTA HO TAKY ZBOŽŇUJE…“ /// Švédskej prdelákov s fabrikou a hokejem. Tím juniorským, páč chlapi stojej za hovno. Zjišťujeme kdo je kdo, hlavních postav není moc, takže je dost prostoru k jejich představení a postrádá to rychlejší tempo. Vono to má bejt hlavně dramaticky drsný. Co taky chcete od znásilnění… Takže by jeden doufal, že pak jako to nabere tu pravou dramatičnost… Nenabírá… Toho zmrda bych křápl klackem do koulí… ale sledování utrápený mladý holky mi extázi nenavozuje. Všechno to má celkem odhadnutelnej (a asi i logickej) vývoj. Vono v týhle švédský prdeli je to stejný jako v kterýkoliv jiný prdeli. Pravda a láska často prohrává se lží a nenávistí, takže mám celkem strach z toho, co si taková případná budoucí oběť z tohodle má odnýst. Obsah válcuje všechno vostatní. Na seriál toho není moc co vyprávět. A ani se o to nesnažej. Třeba takovej (sice je trošku o něčem jiným…) Hon toho dokázal za mnohem míň času říct mnohem víc. Tady podobnou laťku nese jen poslední díl. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2016 napsal Fredrik Backman, neznám. 2.) Chystám se nahlásit znásilnění (svoje). 3.) Ten náš blbeček umí jen hokej. 4.) Thx za titule „Helena Rejžková“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ** ()

laik_60

tesil som sa na škandinávsku kriminálku. Škoda. Pozor toto neni kriminálka je to švédska dráma o morálke, správaní sa mladistvých a o spoločenských reakciách a náladách v malej komunite vidieckeho mestečka. Jedna pripomienka k scenáru. v Tatrách keď je v lese meter napadaného snehu medvede spia, ak to nebola vízia, tak vo Švédsku to asi neplatí. :) ()

Dudek

Filmový formát by tomu seděl asi o něco více, Medvědín totiž trpí klasickým neduhem hromady současných seriálů, je v něm příliš mnoho zbytečné omáčky. První epizody jsou spíše seznamovací, vytvářejí interakci mezi jednotlivými postavami a uvádějí do děje, vysvětlují jak celá ta seriálová komunita funguje a snaží se, aby se dokázal divák do postav vcítit. To je ale zbytečné, protože v případě Medvědína se o žádné rafinované charaktery nejedná a celé to pozadí je krystalicky čisté a přehledné. Zlepšení přichází v posledních dvou epizodách, kde konečně začne děj pohánět konflikt a už to tedy není tak mrtvolné. V konečném důsledku je však Medvědín seriálem, který je sice řemeslně naprosto v pořádku, z hlediska vyprávění a postav se však o žádný zázrak nejedná. ()

M.i.k.e

knížku jsem nečetl,ačkoliv mám Backmana v pořadníku,takže nemám srovnání,nicméně seriál pěkně ukazuje co se stane s lidmi pokud jim někdo sáhne na jejich modlu (v tomhle případě vlastně na to jediné k čemu se upínají) a jak moc to může ovlivnit dění na malém městě.Místy poměrně dost nepříjemné,protože přesně takhle by se to v reálu mohlo stát a pak z toho není cesta ven...70% ()

• Na přední části hokejového autobusu Björnstadu lze vidět i logo Minnesota Wild. Mezi spojitosti švédského klubu s tímto týmem NHL patří logo (medvěd) a také barvy, kterými je lesní zelená a červená. (Nevka)