Projekt Adam

• USA The Adam Project (viac)

Stíhací pilot Adam Reed, který cestuje v čase, musí nouzově přistát v roce 2022. Tam pak spojí síly se svým dvanáctiletým já, aby společně zachránili budoucnost lidstva. (Netflix)

kingik

Až se jednou Ryan Reynolds vydá časem na revizi své tvůrčí kariéry, tak může odepsat i tenhle (rodinný) film. Je totiž naprosto zbytečný. Scenáristicky nenabízí vůbec nic zajímavého a režijně i trikově je poměrně otřepaný a úžasně vyčpělý. Hrdina, kterého hraje, cestuje časem a omylem se dostane do fixního času jeho dětství. Setkává se tak se svým já ve věku dvanácti let (Walker Scobell). A coby dospělý muž z budoucnosti může ledasco napravit, třeba zabránit smrti svého otce (Mark Ruffalo) i svojí manželky (Zoe Saldana), jenže jde po něm záškodnice, která usiluje o jeho likvidaci. Vydává se tedy se svojí mladší verzí po časové ose, aby zjistil, že na (citové) nápravy ještě není tak pozdě. K dispozici byl jen ohraný scénář, který film dělá naprosto protivně předvídatelným. Spasit tu nelibost mohla režie. Shawn Levy ale nereagoval flexibilně a jen strojově rutinně plnil úkony nenáročného scénáře. Než film dojde ke svému konci, diváci dávno budou vědět, jak se to celé skončí. Film absolutně nemá snahu vyrukovat s něčím osvěžujícím a překvapivým. Vše zoufalé je korunováno obsazením Catherine Keener do hlavní záporné role. Nic horšího už jsem dlouho neviděl. Existují zástupy pěkných a svěžích mladých hereček a na diváky juká přes šedesát let stará hnusotina, která ani v mládí moc krásy nepobrala. Film po dějové stránce není vůbec ničím zajímavým. Předvedené triky opravdu nikterak oko diváka neuchvátí. Ač film nepůsobí produkčně zcela levně, má devízu jen ve svém kvalitním hereckém obsazení. Ryan Reynolds si film produkoval a těžko říct, co ho k tomu vedlo. Krátí si zřejmě přes tyhle okamžitě zapadlé projekty čas k dobrým filmům. A už by měl po tvůrčí stránce zabrat.  4/10 ()

verbal

Neškodná klišovitá časoturistická kokotinka na jedno použití s rutinně jednopolohovým Gájenem Gejnoldsem, odporně instáčově přebalzamovanou Saldanovic Zojou (fujtajxl) a prkennou nesympatickou slonoušaticí Jenovéfou Zahraníkovou, vybavená solidním množstvím vydařených tumorných bonbonmotů, ale i řádnou porcí dávivých rodinných hovnot. Tudíž se to tak nějak vzájemně vyneguje a výsledkem je taková neesteticky povislá trojka a okamžité zapomnění v hlubinách filmových análů. ()

Morholt

Instantní sci-fi akčňárna pro celou rodinu. Není tu nic, co by stálo za zapamatování a dost často budete mít pocit, že jste spoustu věcí už někde viděli. Reynolds hraje pořád to samé a pořád stejně a ani další známé obličeje se zrovna dvakrát nepřetrhly. Výjimku tvoří dvanáctileté já hlavního hrdiny. Zkrátka je to barevné a hýbě se to a podle Levyho by to nejspíš mělo stačit. Ale nestačí. 35% ()

Claw

Netfix se v poslední době profiluje kromě zaměření na cizojazyčnou produkci jako poskytovatel relativně nenáročných dobrodružně laděných podívaných. Po filmech jako „Red Notice“ anebo „Old Guard“, které rovněž kombinovaly více žánrů, se k podobnému receptu vrací v rodinném sci-fi „Projekt Adam“. S již zmíněnou komediální akcí „Red Notice“ kromě kladení důrazu na humor „Projekt Adam“ spojuje i účast Ryana Reynoldse v titulní roli, jednoho z největších filmových vtipálků posledních let (alespoň podívá-li se člověk na Reynoldsovy nejvýraznější nedávné role). Kdo by se těšil na nefalšovanou a propracovanou sci-fi, bude bohužel zklamán. Sci-fi prvky ve filmu navzdory využití oblíbeného motivu cestování časem hrají druhé housle. Druhý „Návrat do budoucnosti“, který také silně pracoval s humorem, se nekoná. „Projekt Adam“ místo toho spadá do kategorie neinvenční rodinné komedie okořeněné špetkou dramatu, v níž hlavní hrdina v obou verzích, té starší i mladší, nakonec řeší především své bolístky… a misi o záchranu světa podniká jen tak na okraj, aby se neřeklo. Film předkládá jeden vtip za druhým, některý vydařenější, jiný méně, ale i když se nad ním člověk najednou pousměje, neobsahuje žádnou scénu, která by utkvěla v paměti. Jen o něco málo lépe jsou na tom akční okamžiky, které vypadají jako vystřižené z jiných filmů stejného žánru. Jinými slovy, „Projekt Adam“ ani v komediálním ani v akčním rovině nenabízí nic nového, inovativního. Jde tak o solidní, ale průměrné řemeslo, které si s ústředním nápadem a vším z něj vyplývajícím mohlo pohrát více. Nejzajímavějším prvkem filmu je cestování v čase a motiv blízké budoucnosti, v níž se všechno pořádně pokazilo. Kdo by však čekal, že se do oné budoucnosti podíváme anebo se o ní aspoň dozvíme více, se zlou by se potázal. Ačkoliv by film bez cestování v čase nefungoval, využívá ho jako záminku k rozehrání bolestínské rodinné podívané okořeněné humorem. To potenciálně poutavé ignoruje a místo toho se soustředí na téma a vypravěčské kličky, které nedokážou oslovit. Díky střídání pomalejších a svižnějších scén „Projekt Adam“ sice na poprvé nenudí, ale již neobsahuje nic, co by povzbuzovalo k opětovnému zhlédnutí. Stálicí na poli sci-fi ani komedie či psychologického dramatu se nestane. Na to první je příliš povrchní, na to druhé neoriginální a na to třetí útrpný. Navíc předkládá záporáka, který působí z velké části jako karikatura. Jen díky hercům a příležitostným zábavným momentům s „Projekt Adam“ zaslouží průměrné hodnocení. Pokud však nezbožňujete některého ze zúčastněných herců, můžete se tomuto počinu od Netflixu vyhnout a zase o příliš mnoho nepřijdete. /50%/ ()

Shakers

Príjemná a nenáročná Reynoldsovka. Cestovanie v čase mám rád a tu okrem toho, že sa s toho robí sranda, je to celkom zaujímavé. No hlavne je to aj fajn akčné, sympatický obsadené, vtipne a vo finále aj príjemne dojímavé, by som povedal. Vtipne scény sú celkom dobre vybalansované s tými akčnými a nikdy to nespadne do úplnej komédie, no na lepší zážitok niečo tomu chýba, pretože herci a ich postavy dokážu zaujať, ale príbehom to nestrhne. 70% - 3* ()

• Catherine Keener (Maya Sorian) hraje své mladší i starší já pomocí technologie deepfake na rozdíl od CGI de-aging, která se obvykle používá ve velkorozpočtových filmech/seriálech. (BMW12)
  • Krabice s pizzou, kterou Adam (Ryan Reynolds) otevře, když poprvé vstoupí do domu, je od řetězce pizzerií Zeeks Pizza z oblasti Seattlu, jak je patrné z horní části krabice. (BMW12)
  • V čase 1:18:01, když Adam (Ryan Reynolds) a Louis Reed (Mark Ruffalo) nastupují do výtahu, říká Adam Louisovi, že ho vzal do práce po 44 letech, čímž odkazuje Ryan na svůj skutečný věk v době natáčení. Ve filmu se narodí v roce 2010 a do minulosti cestuje z roku 2050, takže by mu ve filmu bylo „jen“ 40 let. (SJS)

Jennifer Garner je zpátky jako Electra

Jennifer Garner je zpátky jako Electra

08.07.2023

Nestačily vám multiverzní hrátky ve snímcích Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a Flash? Pak se nemusíte obávat, Hollywood v tomhle směru rozhodně nehodlá zatím ubírat a tak nás už brzy čeká… (viac)

Seriálový Percy Jackson našel představitele

Seriálový Percy Jackson našel představitele

12.04.2022

Streamovací služba Disney+ našla svého Percyho Jacksona. V chystané seriálové adaptace populární knižní young adult série tak hlavní roli ztvární herec Walker Scobell, jenž má za sebou čerstvě… (viac)