O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi

• Československo O princezně Jasněnce a létajícím ševci
všetky plagáty
TV spot

Jedného rána nevyjde slnko, ale kráľovi (Lubor Tokoš) sa nechce vstávať a zaoberať sa problémom odloženého svitania. Vzápätí sa na hrad dostaví Slnečná pani (Venuše Humheyová) so sťažnosťou na čarodejnicu z Čiernych lesov, ktorá zabila a upiekla zlatého kohúta, ktorý ju budieval. Kráľ stále váha, ale po dlhom zvažovaní sa rozhodne v prospech Slnečnej pani. Kohút ožije, slnko vyjde, ale rozhnevaná čarodejnica (Helena Růžičková), ktorá navštívila zámok aj so svojou nepriateľskou dcérou Černavou (Yvetta Blanarovičová), predpovedá kráľovi, že princezná Jasněnka sa vydá za obyčajného šustra. Dievčine to vôbec neprekáža, ale pánovi kráľovi áno. Aby zabránil naplneniu klatby, dá ju zavrieť do vysokej zámockej veže. Čarodejnice v lese stretnú dvoch hádajúcich sa chasníkov. Tí sa nevedia dohodnúť, kto z nich je vo svojom obore lepší. Čarodejnice im ochotne pomôžu vyriešiť spor. Poskytnú im potrebné informácie a lehotu troch dní, v priebehu ktorých má každý z nich vyrobiť to najlepšie, čo dokáže. Zatiaľ čo kováčsky tovariš Ondra (Josef Vaidiš) vyrobí železnú sliepku, ktorá behá ako živá a znáša zlaté vajcia, šuster Jíra (Jan Potměšil) si zhotoví z jemnej kože lietajúce krídla. Keď sa dozvie o princeznej uväznenej vo veži, letí za ňou, aby ju videl na vlastné oči. Obaja sa do seba okamžite zamilujú a keď ich ďalšej noci pristihne kráľ, podarí sa im v poslednej chvíli odletieť na Jírových krídlach. Zúrivá Černava začne Jasněnke závidieť jej šťastie, a tak ju jej matka - čarodejnica unesie a uväzní vo svojom temnom hrade.  Mladého šustra Jíru čaka ešte posledná úloha - vymaniť princeznú z moci zlej čarodejnice a jej dcéry. (TV JOJ)

TV spot

Radek99

Pohádkový filmový důkaz z dob, kdy byl Zdeněk Troška ještě talentovaný a progresivní nadějný mladý režisér. Dříve, než úplně přičichl k pitvořící stylizaci a estetice pastelových barev (Princezna ze mlejna...), točil svébytné a osobité pohádky, jako je právě tato - O princezně Jasněnce a létajícím ševci... Krásný příběh, nezkalené herectví (i když pitvořící se čarodějnice už naznačují prognózu o neveselých uměleckých časech budoucích), lyrické pasáže a progresivní práce s leteckými záběry a zajímavými střihovými přechody (oko na klíčové dírce - několikrát na sebe nastřihaný záběr v rozsahu od celku po detail...). Jan Potměšil je ,,vesnicky" vitální a Michaela Kuklová ještě není parodií na sebe samu (jako třeba v pseudoromantické Andělské tváři)... Zdeněk Troška zkrátka točit uměl, škoda, že se jeho umělecký tvůrčí způsob utopil v preferování pouze hlediska masové sledovanosti a s ním souvisejícího komerčního úspěchu... ()

Ryuuhei

Do půlky jsem nevěděl, zda jsem na drogách já, nebo tato pohádka. Od půlky se na to i dalo dívat. Ale stejně. Tohle někdo považuje za vrchol Troškovy tvorby? Vždyť to bylo strašné! Hrozně hloupé a působilo to neuceleným dojmem, jako by se nevědělo, o čem má pohádka přesně být. Logika taky žádná. Jako pardon, ale takhle si kvalitní pohádku, navíc z let devadesátých, rozhodně nepředstavuju. 50% ()

Big Bear

Krásná pohádka. Ty Troška uměl a ještě trochu umí. Divák znalejší jeho pohádek zde najde skoro kompletní sestavu herců, kteří později hráli v Pricezně ze mlejna. A leckeré postavy i způsoby natáčení pak do Princezny i přenesl. Asi nejlepší paradoxně je rodinka čarodějnic a věřím, že se všichni při natáčení dost vyblbli. Slušné jsou i některé triky a závěrečné pyro efekty. Hrad Bouzov jsem samozřejmě poznal, ale zajímal by mne onen polorozpadlý zámek s věžičkou, kde oba chasníci plnili úkol a ze kterého hrdina posléze uletí se svými křídly. Tato pohádka zkrátka patří k sadě mých oblíbených a jsem si jist, že to není jen tou nostalgií a vzpomínkami na mládí, když ji člověk viděl poprvé... * * * * ()

Orlau32

Když jsem si dnes založila DVD (a dnes koupila) pohádku O princezně Jasněnce...., tak jsem si dělala nějaké plané naděje, že se pobavím a zasměju jako u jiných pohádek. Ale ne.....Víte proč jiné pohádky tuto pohádku zastínily? (Pyšná princezna, Princezna se zlatou hvězdou,Šíleně smutná princezna,Honza málem králem atd.) Jednoduchá odpověď : protože v nich není žádné násilí jenom vtip, něha a vynikající dialogy. U Jasněnky je tahání za vlasy, smýčení o zem, třískání hlavou o zeď a ohrožování bodnými zbraněmi, pálení ohněm... to je tolik násilí, že se musíme ptát, kde se to v těch dětech bere, že ? Navíc švec sice letí zachraňovat Jasněnku, ale když přijde na věc, tak uteče, vykašle se na princeznu a ta jako blbec šplhá z hradní věže po špagátě sama dolů, zatím co Jíra vykukuje zpoza křoví. V " bonusu" sice pan Troška přiznává, že si pohádku proti předloze sám trochu upravil dle svých představ a něco přidal, aby to bylo více napínavé, ale s těmi drsnými scénami to trochu přehnal (ohně a výbuchy ) a co dětská duše na to ? Nebyla jsem pohoršena, ale ani nijak zvlášť nadšena. Prostě průměrná pohádka. Proto má ode mě pouze 3*. ()

• Režisér Zdeněk Troška spomína, že, keď dostal 19.2.1990 výpoveď z Barrandova pre nadbytočnosť, dostal spolu s výpoveďou aj ocenenia za túto filmovú rozprávku z Ameriky a Belgicka a dodnes má všetky tieto tri listiny zarámované doma. (Raccoon.city)
  • Natáčení probíhalo 3 měsíce. (M.B)
  • Helena Růžičková v jednom z rozhovorů uvedla, že kvůli dlouhým nehtům a kostýmu její postavy si na toaletu mohla dojít buď před nebo po skončení natáčení. (fiLLthe3DD)