Last minute - za železnou oponu

• Taliansko Est (viac)

V roce 1989, jen několik týdnů před pádem Berlínské zdi, opouštějí tři mladí Italové Pago, Rice a Bibi své poklidné rodné město a vydávají se na životní dobrodružství: desetidenní dovolenou do východní Evropy ovládané Sověty. Cestou potkávají rumunského exulanta Emila, který uprchl před diktátorským režimem ve své vlasti. Emil je požádá o podezřelou laskavost: aby odvezli kufr jeho ženě a dceři do Bukurešti. Ze soucitu a v touze po vzrušení se trojice vydává na cestu, která dalece přesahuje jejich nejdivočejší představy. Ocitnou se v bizarních situacích, na útěku před tajnou policií a tváří v tvář nebezpečným lidem, kteří jim budou usilovat o život. (Cinemax)

Nach

Příjemná jemná komedie s dramatickou linkou, která skvěle šlape hlavně v první polovině. S výborným soundtrackem a obsazením. Druhá polovina kvalitu táhne dolů, ale i tak na jedno zhlédnutí doporučuji. 65% ()

slunicko2

Komedie pro mentálně zaostalé má své kouzlo nechtěného. 1)  Spoiler. Tři italští debilové z Ceseny jedou začátkem října na dovolenou do Maďarska. Spontaneita jejich rozhodnutí je podpořena nákupem podprsenek a dalšího zboží, aby měli s čím kšeftovat na maďarském černém trhu. Samozřejmě netuší, že už měsíc jsou maďarské hranice s Rakouskem otevřené a podprsenky (alespoň podle tvůrců filmu) tedy volně proudí sem a tam. A tak v Budapešti pokryté sněhem (!) zažívají první z mnoha zklamání._____ 2)  Spoiler. Z důvodů, které jsem mezitím zapomněl, se posléze, 8. října 1989, vydávají do Rumunska. Jen tak (!) se podívat. Vizum dostanou na počkání (!) na hranici. Od rumunského emigranta v Budapešti převezmou kufr (!), který slíbí předat v Bukurešti. Aniž si ověří, co je v něm (!), vyhodí ho (!) po cestě, aby ho pak složitě znovu naháněli (!) zpátky._____ 3)  A tak to jde celé dál a dál, akorát že už to není taková sranda. Film se totiž postupně transformuje do jakési baladické vzpomínky a silně ztrácí na tempu. ()

Enšpígl

Tak tohle bylo opravdu jako vrátit se do doby před rok 1989, velmi, velmi reálné. Vše viděno očima tří italských blumiček ze svobodnýho světa, kteří si tedy v tom totalitním počínali mimořádně naivně. Zábavný to nebylo spíš hořkosmutný, brr strašná doba, profízlovaný stát áá fuj. ()

tsgarp

Pro mě překvapeni. Jednoduše a zdanlivě levně natočený film, ze kterého dýchá duch té doby. Je to velmi přesvědčivé i diky hercům, kteří opravdu působi velmi naivně. Ve filmu jsou ( alespoň to tak vypadá) archivni záběry, které film dokreslují. Příběh je jednoduchý, ale celkové pojetí, na mé mělo silný dopad. ()