Dobrá rada pana Bartoše

(TV film)

Na chatě tráví spokojeně o samotě volné chvíle pan Bartoš (J. Skopeček). Týden mu však zpestří příchod dvou dívek, který ohlásí jeho syn Tomáš (J. Libíček). Paní Bartošová totiž slíbila své přítelkyni, paní Slavíkové (V. Fabianová), že mohou pobýt na jejich chatě. Jedna z dívek je prý problematická, a od pana Bartoše se očekává, že pomůže s její výchovou. Emilie Slavíková (A. Procházková) je klidná a udělá vždy to, co se od ní čeká, ta druhá, Šárka (B. Šimonová), je pravý živel. Příchod dívek změní klidný týden pana Bartoše dokonale… K objasnění děje je tu ještě mluvící sova, která komentuje dění hlasem Jiřiny Bohdalové. (Česká televize)

Pitryx odpad!

Já mám paní Bohdalovou celkem rád, ale skutečně na tom byla tak špatně, že musela brát kde jakou chujovinu? No s tou sovou to podělali na ultimo. Mele se to od ničeho k ničemu. Nemá děj a nikam to nespěje. takže nuda na druhou. Snad se dá dát jen desítečka za ty apartní plavky. ()

curil

Taková moralistická komedie o ničem. Ránu tomu navíc dává vycpaná sova, která komentuje průběh příběhu. Jan Libíček si pouze štěkne, Vlasta Fabiánová a Jan Skopeček ve svých laskavých rolích. Průšvih je Bibiana Šimonová, která neuvěřitelně přehrává; její projev se hodí snad do divadla. Zkazí dojem z celého i tak průměrného příběhu. ()

Amonasr

Vtipně a svižně podaná úsměvná moralita, kterou je dobré vnímat i v kontextu doby, kdy vznikla. To, že má "matka - carevna" obavy právě o tu z dcer, která má bystré kritické a nekonformní myšlení a hledá ve všem svoji vlastní pravdu, je nepochybně narážka na tehdejší poměry, kdy se samostatné myšlení nepodporovalo a lidé s ním mohli nepříjemně narazit. V polovině 60. let již ale pomalu začínalo v kultuře nesmělé "tání" směřující k Pražskému jaru a Zdeněk Jirotka (mj. autor slavného Saturnina) si tak mohl dovolit takovouto matčinu obavu o dceřino budoucí štěstí jako pointu celé hříčky formulovat. Nechápu jen, když je Jirotka uveden jako autor přímo v úvodních titulcích TV inscenace, že je zamlčen v popisce zde na ČSFD. A pokud jde o dnešní aktuálnost hříčky, nijak se myslím neumenšila - i dnes mediální mainstream propagandisticky masíruje občany tou "jedinou správnou pravdou" a samostatné kritické myšlení není právě v kurzu a je upozaďováno, byť se to dělá samozřejmě jinak než tehdy. Hříčka tak stojí za zamyšlení i dnes. ()

slunicko2

Ke sledování mě nalákalo jméno autora předlohy a scenáristy Zdeňka Jirotky. 1) Nevím, je-li to bezzubým scénářem 54letého Jirotky, unylou režií Václava Hudečka nebo něčím jiným, ale celkový dojem z filmu je prachmizerný._____ 2) A navíc ty holky tak strašně přehrávaly... ()