30 strieborných

• Česko 30 stříbrných (viac)

Vitajte v temnom, mystickom a zlom svete, kde nič nie je také, ako sa zdá, a nikomu sa nedá veriť. Exorcista, boxer a bývalý trestanec otec Vergara (Eduard Fernández) je cirkvou vyhnaný do odľahlého španielskeho mestečka, kde má slúžiť ako kňaz. Hoci túži zabudnúť a byť zabudnutý, jeho nepriatelia si ho čoskoro nájdu. Začnú sa diať čudné veci a ambiciózny starosta mestečka Paco (Miguel Ángel Silvestre) sa spolu s miestnou veterinárkou Elenou (Megan Montaner) pokúšajú odhaliť tajomstvá z Vergarovej minulosti. Všetci traja nakoniec spoja svoje sily a ocitnú sa v centre celosvetového sprisahania s cieľom získať späť tridsať strieborných, ktoré boli vyplatené Judášovi Iškariotskému za zradu Ježiša Nazaretského. Mince sú prekliate a majú nadprirodzenú moc... (HBO Max)

Tom_Lachtan

Je to horror? Určitě. Je to zároveň hrozně přepálená kravina, která koketuje s fantasy a buduje svět, ve kterém nechybí korupce vatikánských elit, kouzelné mince, divní fráteři, digitální monstra a totální španělský zapadákov? Ano. A je to sakra dobře. Tenhle koktejl vlastností mě po celou dobu bavil a to i kvůli tomu, že má perfektně vybudované postavy, které působí hrozně životným dojmem a to i ty postavy, které bych kdekoliv jinde nesnášel - třeba starosta, co je ukázkový hezounek a tak trochu blbeček, jenže zároveň se chová tak logicky a normálně, až jsem ho začal mít rád. Někde trošku selhává herecky představitel kněze Vergary, ale nemyslím si, že by to nezvládl, jen má prostě vous tak bujný, že přes něj jednoduše mimika občas vidět není. Jasně, sem tam je něco příliš klyšovité, nebo  se to dalo pojmout lépe, ale jako celek to na mě funguje výborně. A doufám, že další sezona se posune do takřka katolických akt x, když už byl v první řadě nastaven rámec světa a nebude se znovu opakovat podobný mustr.Mimochodem, něktré díly se právě případům Muldera a Sculyové docela podobají, ačkoliv hlavně námětem, nikoliv atmosférou (i když...). ()

L_O_U_S

Seriál má své horší i lepší momenty, ale celkově jsem spokojen. Z těch horších to určitě budou zbytečné digitální příšery a občasné nevyjasněné přesuny postav (spoiler – jak se sakra dostal Vergara ze Sýrie?). Klady naštěstí převažují – zajímavý příběh a téma, postavy, které jsou sice občas na pěst, ale povětšinou jsou sympatické, dobrá znělka. Při sledování prvního dílu mě zamrzelo, že se z okultního hororu à la Rosemary má děťátko vyklubala rozsekávačka, ale nelituju, že jsem u toho vydržel až do konce. Ty digitální exhibice naštěstí tvoří úplnou menšinu stopáže. Prostředí je taky sympatické, romantická španělská vesnice se stává místem střetu dobra a zla. Čekal jsem sice ukončený děj, ale druhé sérii dám určitě šanci. (1 339.) ()

warrenur

Blizsie som sa uz vyjadril v ramci jednotlivych epizod, ale aspon kratka "anketka" pre pripadneho divaka, ktory by sa nechal zlakat "cervenym hodnotenim". Pokial sa Ti pacil Casa de Papel, nevadi Ti afekt, ci tupota predhadzovana v telenovelach, ale chces vidiet neotrele vizualne halusky a doteraz si videl malo, alebo nic z europskej tvorby, smelo do toho a "pochutnas" si i tu. Spolu so zatuchnutym zavanom "spanielskej exotiky". Ak Ti vadi hocico zo spomenuteho, tu je toho na priehrstia. :) Za mna poriadne slapnutie priamo do ...... Okrem prvych dvoch casti som zvysne dal iba s castym pouzivanim "forward" funkcie a zo zvedavosti, ake absurdum tvorcovia prasknu divakovi do tvare. Neodporucam. ()

misterz

Miestami zbytočne prekombinované. Najviac ma bavila prvá polovica, posledné série už akoby išli len na zotrvačnosť. Aj keď tu boli drsnejšie scény a bolo tu viac napätia, tak to kvôli zaužívanej rutine zapadlo len do šedivého priemeru. Na prípadnú druhú sériu asi nebudem mať chuť, uvidíme. 65/100 ()

virus10

První tři díly jsou kvalitní, pointa ohledně boha, svobody, okultismu a božských předmětů je velice zajímavá. Důchodci s řetízkem i zrcadla super nápady. Bohužel u zbývajících dílů se najdou i slabší místa. Odbočky do Sýrie nebo Izraele jsou spíše zbytečné, chápu že se i tam něco stane a zároveň to zdůrazňuje problém celosvětově, ale já bych je tam mít vůbec nemusel. Možná by pak nekleslo tempo seriálu. 3-4*. Škoda. ()

• Název seriálu odkazuje na 30 stříbrných mincí zvaných statéry, které Jidáš Iškariotský obdržel za zradu Ježíše Krista. (HanzoBureshi)