Challenger: Poslední let

• USA Challenger: The Final Flight

Dokumentární seriál o přípravách startu raketoplánu Challenger a o tom, co následovalo po jeho explozi, ke které došlo 28. ledna 1986. (Netflix)

mm13

Emočný rozmer (osud posádky a ich blízkych či výčitky a smútok tých, ktorí sa majú prečo cítiť zodpovední), kritické podtóny (na sebe samom závislý a samého seba požierajúci systém... ktorý si, prezentovaný jeho niekdajšími predstaviteľmi, doteraz nevytýka absolútne nič) aj hlboké poklony (krajne nezávislá myseľ nobelistu Feynmana) tu vyplynuli z pracovitosti a poctivosti tvorcov, nie zo zámeru podávať veci takto a podriadenia sa tomuto zámeru. Proste etalón tohto typu dokumentárneho filmu, príklad (jediného) správneho prístupu. ()

jasanka

Povedený dokument, který není černobílý. Hvězdička dolů za to, že se zase soustředil především na učitelku a o některých členech posádky jsme se opět nedozvěděli prakticky nic. Při psaní tohoto komentáře mi taky došlo, že jsem si musela googlit věci ohledně smrti astronautů (téma, které se prakticky zametlo jednou větou), což přineslo jen dalsí otázky, o kterých se mohl dokument zmínit. ()

Maura

Intímny pohľad do zákulisia prípravy na štart neslávne známeho Challengeru. Každá epizóda bola zaujímavá, poučná a dojemná. Akurát si človek uvedomí, že to, čo v Amerike považovali v osemdesiatych rokoch za progresívne (ženy na palube), sa v Rusku dialo o dve desaťročia skôr. Skvelý dokument, ktorý treba vidieť. ()

Marze

To mě překvapilo, že členové posádky zemřeli pravděpodobně až při dopadu kabiny na mořskou hladinu. K hledání viníků za nevhodné těsnění a start za mrazivého počasí producent Zipper říká: "Nebyl tam nikdo, kdo by si byl plně vědom všech rizik, a přesto nařídil start raketoplánu s vědomím, že ohrožuje životy." Shlédl jsem jiný dokument , kde se mluvilo o teorii, že Američané v mrazu startovat chtěli, aby simulovali podmínky Ruska. Dokument ukazuje, jak je důležité v takovém případě dbát na transparentnost, stanovit, kdo nese zodpovědnost za učiněná rozhodnutí - a že v některých případech je lepší harmonogram nedodržet než se za každou cenu snažit stihnout termín. ()

M.i.k.e

tragédie Challangeru mi byla samozřejmě známá,ale nikdy jsem o ní neviděl žádný dokument,takže za tohle jsem opravdu rád.Tahle minisérie je opravdu hodně dobře zpracovaná a ukazuje onu tragédii v širších souvislostech včetně toho jak se mise rodila,mikropříběhů posádky a jejich rodin i následného vyšetřování.Pro "fanoušky" muset see,ale věřím že dokáže oslovit i ty co tahle tématika úplně míjí...80% ()