Sedmnáctiletá Zoe Hullová využívá svůj důvtip, schopnosti přežít a soucit, aby bojovala o život svůj i svých spolužáků proti skupině střelců, kteří v přímém přenosu stříleli ve škole. (Canal+ Action)

agentmiky

Vůbec jsem o filmu doposud nevěděl (náhodou na mě na YT vyskočil trailer). Po zhlédnutí mohu s čistým svědomím konstatovat, že se jedná o solidní podívanou. Jasně, logika místy opouští obrazovku, chvílemi to fakt bije do očí. Na druhou stranu, tempo to nabídne přímo skvělé, i na menší akčnější sekvence dojde. Postavy též většinou v pohodě (Isabel May jedním slovem excelentní), potěšila vedlejší role originální Punishera, tedy Thomase Janea! I závěr zajímavě vyřešený. Fajn jednohubka. Za mě 6/10 ()

Lacike

Prvá polovica je super. Parta magorov prepadne školu a začne zabíjať deti. Má to hutnú atmosféru, funguje aj dramatická stránka a kladné postavy sú dostatočne sympatické, aby som im fandil a bál sa o ich životy. Isabel May je nová Jennifer Lawrence. Minimálne v akčnej polohe v ktorej je dokonale uveriteľná. Celkovo je aj technická stránka dobre natočená. Pôsobí to všetko oldschoolovo s minimom hnusného CGI. A ak všetky tie výstrely a výbuchy neboli praktické efekty, tak pochvala za zvládnuté CGI. Bohužiaľ akonáhle sa v druhej polovici začne viac riešiť motivácia zloduchov, tak až príliš očividne začína vyliezať na povrch, že to je agitka konzervatívnych zástancov zbraní v USA. Ich konanie je neraz nezmyselné a na druhej ich predvídateľnosť všetkých opatrení od bezbrannej polície a slniečkárskych úradov tak dokonalá, že v tom nonstop cítiť neprirodzené vedenie od scenáristu a neustále našepkávanie divákovi, že so zbraňou v ruke a neľútostným odhodlaním by s tými zloduchmi zatočil každý ehm, študent. Druhá polovica to proste kazí, ale našťastie nie natoľko, aby som bol z toho znechutený. Chcel som napísať, že je veľká škoda, že nevymysleli nejakých normálnejších zloduchov, ktorí sa rozhodnú prepadnúť školu a vraždiť študentov, ale žiadni normálni záporáci, ktorí by to urobili ma nenapadajú.Možno by aspoň pomohlo, keby ich lídra hral nejaký charizmatickejší herec, ktorý by tú nezmyselnú postavu uhral, namiesto tej mladej kópie James Franca. Stále je to ale ako celok nadpriemerná školská variácia na Die Hard s hustou atmosférou a občasnou krvavou prestrelkou. 6/10. ()

JFL

Je možné hodnocení filmu odstřihnout od jeho tvůrců a jejich problematických stránek? Rozhodně ano, respektive je možné si jich vůbec nevšimnout, pokud se daní filmaři nesnaží stavět na odiv. Tvůrci "Run Hide Fight" si ale bohužel nemohli pomoct. Při tom po většinu stopáže servírují formálně solidní žánrovku, která s trochou pozastavení nedůvěry (suspension of disbelief), tedy s odhlédnutím od lapsů ve vnitřní logice v zájmu podívané, solidně šlape. Dokonce se to i chvílemi tváří sympaticky emancipačně a progresivně, přičemž provázání motivů sociální hierarchie ze středoškolských filmů s holčičí variací na "Smrtonosnou past" také vzájemně funguje (když mu chcete fandit). Pochopitelně se nekoná nic srovnatelného s Van Santovým "Slonem", Villeneuvovu "Polytechnikou", Johnsonovými "The Dirties", Poppeho "Utøya, 22. července" nebo ostatně s jakýmkoli filmem, který hlouběji pojednává třeba jen o dospívání ve školním kolektivu, ať už je to cokoli z početné skandinávské produkce na toto téma nebo třeba tvorba Johna Hughese. "Run Hide Fight" se spíše řadí k žánrovkám, které cílí na teenagery a dávají jim kombinaci (melo)dramatu s brakovým, ale právě proto také poutavým rámcem – ať už to jsou "Hunger Games", "Budoucnost nejistá", "Danny's Doomsday" nebo tuny teen niche obsahu na Netflixu. A v tomto rámci film funguje obstojně. Díky svižnému tempu i výtečné hlavní představitelce se mu daří zahánět nejen příliš okaté scenáristické nedopečnosti, ale i ono mírné zablikání kontrolek na straně diváka v několika scénách, které by mohly vyvolat otázky, o co vlastně tvůrcům jde ideologicky. _____ Jenže filmaři nechtěli zůstat jen u podprahových sdělení a sami vyložili karty na stůl tím nejstupidnějším způsobem – okázale pompézní agitační písní fláknutou přes závěrečné záběry. Potom už nijak nepřekvapí, že mezi producenty figuruje vedle ultrakonzervativního komentátora Bena Shapira také kontroverzní producent Dallas Sonnier, který nikterak neskrývá své pravicové postoje. Na začátku zmíněné povznesení tvorby nad osobní postoje není míněno jako volání po autocenzuře. Poukazuje pouze na to, že naopak pávě díky tomu si můžeme třeba bez problémů užít Polanského filmy, protože z nich nedělá pamflety za zproštění své viny. Ostatně i zevrubná obeznámenost se Sonnierovou problematickou osobností podobně nemůže poskvrnit kvality jeho nejznámějších produkcí, autorských projektů S. Craiga Zahlera. Jednak proto, že nejsou koncipované primárně ideologicky, a navíc svou komplexní a mnohoznačnou morálkou sveřepě podvracejí striktně konzervativní či jakkoli glorifikační čtení. _____ "Run Hide Fight" nehlásá žádné extrémní nebo ultrapravicové názory. "Pouze" divákům podsouvá alibistické postoje americké zbrojní lobby, která navzdory děsivému množství domácích teroristických a atentátnických ataků na školách nadále prosazuje laxní legislativu. Záporáci, ale i hlavní hrdinka jsou vykresleni přesně podle klasických argumentů konzervativních komentátorů v čele s osazenstvem Fox News. Ti vždy opakují, že střelci přece byli evidentně magoři, za jejichž činy nelze nikoho vinit, zatímco na druhé straně tuze rádi používají slogan, že ozbrojeného zlého člověka může zastavit jen ozbrojený dobrý člověk. Za těmito postoji se skrývá absolutní nezájem k jakémukoli systematickému řešení na úkor současného statu quo. "Run Hide Fight" vykazuje stejnou ignoranci k hledání cesty ven z krize násilí a vyloženě utvrzuje zmíněné názory. Proto má jeden ze zdejších mladistvých teroristů podobu až směšně karikaturního blázna, ale proto také ústřední záporák nikdy neřekne svůj záměr. Žádný totiž nemá, neboť se jím tvůrci nehodlají zabývat. Spokojí se pouze s výmluvou, že to je nabubřelý sociopat, který populárním členům školního kolektivu závidí jejich výsluní. Nejokatěji a nejobludněji se pak ideologie projevuje ve figuře teroristy-nerda. Ve scéně, kdy vyjevuje svou motivaci, a hlavně v reakci hrdinky cíleně tvůrci bagatelizují téma šikany, o němž se jako o systematickém problému a triggeru mluvilo kolem střelby na Columbine. Ostatně reference pouze k jednadvacet let starému masakru dále utvrzují, že tvůrci striktně odvracejí zrak od podhoubí současného násilí v ultrapravicových ideologiích a xenofobii. Chtělo by se odkázat na výše řečené vymezení "Run Hide Fight" vůči jiným filmům na podobné téma a obhajovat ho jako eskapistickou žánrovku, která si neklade za cíl o něčem vypovídat. Jenže tady si opět tvůrci sami podrážejí nohy, když režisér a scenárista v oficiálním prohlášení z programu benátského festivalu říká, že mu naopak šlo o diskusi na palčivé aktuální téma. Svou žánrovou fantazií zcela odstřihnutou od reality tvůrci otevírají leda otázky po zodpovědnosti, taktu a míře empatie na straně jich samotných. () (menej) (viac)

SHI-SHA

Nebylo to vůbec špatné, poměrně slušně jsem se bavil po celou délku stopáže. Víc než lepší tři hvězdy to za mě nebudou jen kvůli tomu, jak je to místy přitažené za vlasy - až příliš neschopná policie a vývoj hlavní postavy, která se během pár desítek minut změní z normální puberťačky na Ramba v sukni. SPOILER - nejvíc mě naštval úplný konec, kdy hlavní postava jen tak v klidu sebere z místa činu odstřelovací pušku a jde si to se záporákem vyřešit sama, místo aby řekla kterémukoliv z přítomných policistů. ()

oveckaoa

Zrovna minulý týden jsem na youtube řešily s kýmsi jak jsou lidi na csfd pokrytci a že nerozumí filmům a tohle je přesně ten případ. Na imdb to má 66 procent ze 100 údajně to mělo i 83 a tady žebráckých 56 z toho většina komentů má 2 a méně hvězd. Přitom se jedná o parádní film na téma školních střelců s reálným chováním líbil se mě třeba ten týpek s těma brýlemi, že si to pak uvědomil a bylo mu líto co dělal. Jediné mínusy to má v tom, že se nedozvíme proč to dělaly (až na toho s brýlemi) a zamrzel i konec. Jako nezlobte se na mě ale policajtů je tam jak nasraných, ale borka si vezme pušku a někoho odstřelí kde to jsme . Menší mínus i v tom proč tam nevběhl Swat a nebyl tam ani nikde policejní odstřelovač. 80 procent. ()

• Natáčanie filmu prebiehalo počas októbra a novembra 2019 v texaskom mestečku Red Oak. (MikaelSVK)