V roce 1961 ukradl 60letý taxikář Kempton Bunton Goyův portrét vévody z Wellingtonu z Národní galerie v Londýně. Byla to první (a zůstává jedinou) krádež v historii galerie. Kempton poslal požadavek na výkupné s tím, že obraz vrátí, ale pod podmínkou, že vláda investuje více do péče o seniory. To, co se stalo potom, je legendou. Po padesáti letech se objevil celý příběh – Kempton spřádal síť lží. Jedinou pravdou bylo, že to byl dobrý muž, odhodlaný změnit svět a zachránit své manželství – jak a proč k tomu použil vévodu, je úžasně povznášející příběh. (JOJ Cinema)

BOURQUE

Jednoducho spracovaný true-based príbeh, ktorý v sebe skrýva dve samostatné časti. Tá prvá je krádež, pardon „vypožičanie“ obrazu a za tým skrývajúce sociálne(-„filozofické“) ciele. Tá druhá je spracovanie tragédii, ktorá postihla Buntonovu rodinu (strata dievčatka). Najlepším momentom je výpoveď Kemptona Buntona  pred  súdom („Kde ste sa narodili?“ „V spálni, myslím.“). Pre duo Jim Broadbent  / Helen Mirren z hereckej stránky nie je čo vytknúť. P.S.: R.I.P. Roger Michell. Osobné hodnotenie: 76% (***) ()

Arsenal83

Základ na skutočnej udalosti pridáva na dojme. Inak je to typická britská komediálna dráma, od ksichtov, cez kulisy, interiéry a exteriéry a tiež štýl humoru, všetko dýcha Britániou, krajinou bezzubých ľudí. Zuby sú tam totiž drahé, odporúčam sa tam stretnúť s echt Anglánmi v dierach ako Stoke on Trent. Bolo však to takejto nenápadnej záležitosti nutné zaplatiť Helen Mirren? Inak ľahký film, ktorý prejde ako voda a skoro sa na neho zabudne. ()

Aljak

Zaujímavý film o výstrednom mužovi menom Kempton Bunton, ktorý sa do histórie zapísal ako "Únosca vojvodu z Wellingtonu". Tento príbeh vo filmovej podobe určite zaujme, akurát je tu taká dilema, že či s človekom ako Kempton sympatizovať alebo nie. Svojim spôsobom má pravdu, ale jeho štýl je zbytočne príliš provokantný. Ten súd bola strašná fraška, až sa čudujem, že takéto niečo sa nestalo precedensom pre akúkoľvek ďalšiu obhajobu krádeže. Ale odhliadnuc od toho bol film fajn, nič extra výnimočné, ale určite som sa nenudil. ()

sochoking

Príjemné, pohodové a úsmevné s typickým anglickým sarkastickým humorom. Starý šesťdesiatročný chlapík sa naserie a šlohne obraz od Goyu,  pričom polícia si myslí, že išlo o kvalitne zorganizovanú skupinu profesionálov. Nechcem spoilovať , čo bolo jeho dôvodom, samozrejme, ale hlavný hrdina menom Kempton Bunton si získa vaše sympatie. Výborná výprava, skvelé herecké výkony... Super pohodový retro film. ()

Malarkey

Mám pro podobné příběhy z ostrovního státu zalíbení. Vlastně by to mohl být naprosto lokální, nezajímavý příběh, ale Angláni tomu vždycky dají takovou tu správnou gentlemanskou váhu, že to prostě od začátku do konce musí bavit. Jim Broadbent v hlavní roli má sebevědomí na rozdávání a nebojí se ho použít. Takže si díky němu celý příběh krade pro sebe a svým absurdním přístupem k životu vytváří děj, který vymyslí opravdu jenom Angličan. Za mě dobrý a na závěr filmu malá ryzí filmová tečka, která musí potěšit každého fanouška Jamese Bonda. ()

• Film sa natáčal v Leedse, Bradforde a Londýne (Anglicko, Veľká Británia). (Arsenal83)