Světlo a stíny - Série 2

(séria)
USA, 2023, 7 h 59 min (Minutáž: 55–64 min)

Po střetu s Kiriganem se Alina a Mal snaží nepozorovaně vyhledat další umocňovače. Najdou sice nové spojence, ale čeká je bolestivé rozhodnutí. (Netflix)

MsUtahraptor odpad!

Když klaďáci zabíjí lidi, je to Cool™.  Když záporáci zabíjí lidi, je to ZLO!  Kdo je kdo poznáte podle toho, co říkají tvůrci v rozhovorech... Takhle to vypadá, když průměrnou předlohu dostanou do ruky neschopní scénáristé. Osm hodin akce a trapných proslovů, jež- dle mnoha reakcí úspěšně- odvádí pozornost od až psychopaticky jednorozměrných postav a primitivního děje, disponujícího naivitou prvního stupně základní školy. (Klaďáky poznáte podle toho, že se všichni znají navzájem a mají se strááášně rádi.) Zatímco byl worldbuilding v předešlé sezoně jen naťuknut, teď na něj jednoduše zvysoka serou. Veškeré potřebné informace se dozvíte pět minut před použitím, zpravidla šťastnou náhodou. Což ovšem nevadí, protože se od diváka neočekává, že si je bude pamatovat, či snad z nich vyvozovat vlastní závěry nepředžvýkané některou z "kladných" postav.  Knižní Grishaverse představil kastu čarodějů fyzicky závislých na svých schopnostech, celosvětově nenáviděných a pronásledovaných pro svou "nepřirozenost". Seriáloví tvůrci vypustili prakticky vše, co Griši odlišují od tuctových fantasy mágů, včetně socio-politické situace. Zbylo jim pár náhodných zmínek, zpravidla ze strany záporáka, který tak působí jakoby žil ve zcela odlišné realitě, než je ta, již vidí divák.  Pokud jsem se v knižním fandomu setkala s postřehem, že svět Griš je prezentován překvapivě proti-grišovsky, druhá série působí jako čistá propaganda vládnoucího režimu.  Jste odlišní? Tak odlišní být přestaňte... nebo chcípněte!  #aleksander was completely right  #the darkling was a general and acting like one  #the darkling for the main character movement ()

kiddo

*najde spoilery, sjede šestivranské scény na youtube* No tak já si asi možná radši znova přečtu těch Šest vran & Prohnilý město, protože z čeho ten zbastardizovanej spin-off teď chtěj látat, fakt netuším (když bezkontextově, předčasně vyzobeš ty nejšťavnatější momenty, a stejně ti to intenzitou ani na chvíli nepřekročí kvality fandovského traileru, smh). ()

liskam

Já mám prostě tuhle fantasy rád. Předem říkám, že neznám knižní předlohu. Ale sedí mi v podstatě všichni hlavní hrdinové a navíc to hrajou velmi dobře, efekty jsou ucházející a scénář jakbysmet. Za mě  4* a 82% ()

Jirka_Šč

Stejně jako není snadné říci, zda mít nebo nemít s Kiriganem soucit, není snadné odpovědět, zda je druhá série lepší, než první nebo jen stejně dobrá. Připadne mi, že možná ano. V línii Aliny už nesledujeme zrození hrdinky jako v první sérii, jde o pokračující konflikt, který celkem fajn eskaluje. Vrány jsou stále zajímavé a když tak nad nimi přemýšlím, Kaz Brekker je svými fóbiemi (hafefobií), kulháním, nočními můrami a rozpolceností k Inej vůbec nejvýraznějším charakterem seriálu. Druhá série Shadow and Bone tak má všechny klady první (pseudoruský svět rozdělený ničivou vrásou s příšerami) a ještě přidává trochu navíc. Koukatelné. ■ Pokud jsem nějakou postavu nepotřeboval, pak nového experta na výbušniny. Naopak, Nikolai Lantsov byl z nových charakterů nejpříjemnější. Nadále fandím Nine Zenik, která si drží sympatickou živočišnost. ■ P.S. Prošel sem obsahy knih a vypadá to, že pro další pokračování seriálu není příběh. Pokud tedy nechtějí vymyslet něco vlastního. ()

MoiJe

S Malom chémia proste nefunguje. Snažili sa teda prihodit tú fungujúcu s Kiriganom, lenže kedže do príbehu nijak nepasuje, pôsobí to hrozne nasilu a teda chémii prvej série to nesiaha ani po členky. S vranami je to tiež komplikované, z ničoho nič pretláčajú ich charakterovú backstory a nováčka do party, ktorý prehráva, aj keď má dookola 2 výrazy tváre. Celá story z väznice je úplne o hovienku, stačilo v pár sekundách ukázať, že týpek je tam a je stále rovnako natvrdlý, netreba to toľko rozmazávať. Tak aspoňže korzárske trio je záživné a krásne. ()

liquido26

Protože jsem první sérii viděl už před delší dobou, plno věcí mi zezačátku unikalo a nedávalo smysl, respektive jsem si vůbec nemohl vzpomenout na některé souvislosti. Nicméně nakonec jsem se do toho dostal a druhou sérii si taky užil. Škoda, že ten poslední díl byl spíš jen prodlouženou "upoutávkou" na případnou třetí sérii. ()

Helo

Chtělo by to víc prachů, protože "epický" scény, kde se nahání pár vojáků po Josefově (nebo co to je za pevnost) fakt epický nejsou. Jinak spokojenost. Postavy pořád sympatický. A konečně dějová gay linka, která tu působí zcela přirozeně a zajímavě, narozdíl od většiny jiných seriálů, kde je to na sílu namontovaný. ()

LND

Gang pouličních zlodějů usiluje o pomstu a obnovu své zašlé slávy, zatímco dvojice hlavních hrdinů se vydává na epickou výpravu za nalezením mořského biče a ptáka ohniváka. Mezitím temný pán Kaspián osnuje svůj triumfální návrat tentokráte za pomoci stínových přízraků, které (samo sebou) nelze zabít, jelikož jsou stínové! Stejně jako v první sérii obsahuje příběh několik zajímavých zvratů. Na to, jak je seriál celkově nenápadný, tak velký palec hore. ()

M.i.k.e

knížky stále neznám a bez opáčka první série mi chvilku trvalo než sem se rozkoukal a vzpomněl si kdo je kdo, ale i tak sem se bavil a v rámci young adult žánru je tohle solidní nadprůměr. Pořád to sice trpí snad všemi myslitelnými nedostatky podobných fantasy počínaje naivitou děje a hlavních hrdinů a konče patetickými proslovy a hluchými místy, kde by mělo dojít jakože na romantiku. V tomhle případě je to navíc umocněno tím, že druhá řada zpracovává hned dvě knížky najednou, díky čemuž se zběsile letí kupředu a na nějaké hlubší prokreslení postav, nebo snad dokonce lepší představení fungování světa ve kterém se to celé odehrává, nedojde. A to je škoda, protože ten svět na první dobrou působí zajímavě. ale divák neznalý předlohy se o něm vlastně vůbec nic nedozví...70% ()

Lenka.Vilka

Jak už to bývá u druhých sérií, všechno je mnohem epičtější, větší a rozmáchlehší. Přesto se tvůrcům podařilo příběh většinu času ukočírovat a esence dobrého z první série zůstala. Ať už je řeč o Alině, které by udělala cokoliv, aby pomohla lidem z Ravky. O Malovi, který by pro Alinu obětoval všechno, včetně svého života. Nebo Kazovi, který chce ochránit všechny své blízké za každou cenu, byť by to znamenalo riskovat, že je na konci ztratí. Bohužel finále se nepovedlo. Strašně provedé a divné  :( ()

VanTom

Přestože se 2. sezóna zjevně potýkala se zkrouhnutým rozpočtem, předvedený svět a postavy si obhájily právo na existenci. Vlastně mě bavily všechny, dobře obsazené a vykreslené – když jsem tedy připustil, jelikož jde o "young adult", že musí být všechny zaláskované a rozpárované, samozřejmě co možná nejvíc duhově. A přenesl se přes roztříštěnost zejména první poloviny, kdy se mezi jednotlivými partami přestřihávalo neustále a nepříliš citlivě. ()

Herzeleid

Oproti velice zajímavé první sérii je to nyní už jen nuda. Všechno jste už viděli, nyní doplněno o žánr telenovely či co, no prostě děj mě úplně přestal zajímat. ()

Anet21

⚪Priemerná fantasy pre dospievajúcich, čo sa potvrdilo v tento sérii, kedy scenáristi radšej spojili príbeh niekoľkých kníh do jednej, aby dej vôbec ako-tak dynamicky vystačil na 8 dielov. Áno, vystačil, ale keďže sa v úvode a v priebehu vytvorilo asi 6 rôznych vedľajších zápletiek, väčšinu času všetko pôsobí unáhlene, nielen rozhodnutia postáv, ale i ich nadväzovanie kontaktov, vzťahov atď.⚪Iba subjektívne - nesympatickejšieho muža ako herca v úlohe Mala by človek len ťažko pohľadal, ten výzor, tá nulová chémia s hlavnou hrdinkou, uff.⚪Za to scenáristi absolútne odignorovali veľmi silné odozvy publika po minulej sérii, kedy diváci na internete tlačili na tvorcov, aby scenár pozmenili a konečný pár vytvorili z Aliny a Darklinga, vďaka ich prirodzenej chémii a silnej charizme Bena Barnesa. Od Netflixu diváci dostali absolútny ignor, čiže aj veľkú premrhanú príležitosť. Prečo, mi je záhadou.⚪Inak, dejovo veľmi rozťahané, často opakujúce sa v nosných myšlienkach, cgi efekty občas fajn, občas horšie, niektoré nočné scény vo vráse vyzerajú ako z Hry o tróny, slabo nasvietené, nútiace diváka zvyšovať jas. Keďže i knižná predloha je skôr slabá fantasy romantika pre mládež, aj scenár trpí nešvarmi tohto žánru - postavy sú čiernobiele, vyslovený záporák je záporák bez toho, aby divák (či iné postavy v priebehu deju) plnohodnotne nazrel do jeho osobnosti a pochopil, že niektoré kroky robil za určitým účelom, chce zničiť svet len preto, že ,,on za tým vidí logiku," kladná postava je zas len kladná postava, svätá, ktorá prenáša hlboké monológy typu: ,,Nebudem taká ako ty" či ,,Zachránim sa sama."⚪Pre zažratých netflix divákov (nechýbajú klauzule snáď na všetko) a fanúšikov knihy asi fajn, pre nezaujatého diváka zbytočná, vraj epická fantasy, ktorá väčšinu času skôr nudí než baví.⚪ ()

andalin

Damn. Mě tenhle svět tak strašně baví. Temné, spletité postavy. Překvapivě kvalitní fight scény, předposlední epizodu jsem musela pozastavit, abych se nadechla. Je to ale krátký a tak dlouho se musí čekat na novou sezónu... Čas pustit se do knížek. 🐦‍⬛ "No mourners. No funerals." ()

psychoJoa

Jediné, co mohu vytknout, je zběsilé tempo, jakým tvůrci představovali jednu skvělou scénu z knih za druhou… až jsem si to nezvládla pořádně vychutnat. Moc se mi líbí, jaký směr celý příběh nabral. Nemůžu se dočkat na pokračování… bude to velké! ()

Daiker

Bohužel zklamání a nuda..... Stejný případ jako Zaklínač.... Masová fantasy je nemastná, neslaná. Postavy mě už nebavili a příběhově je to pořád dokola a vůbec mě to už nezajímalo. Vrása a monstra jsou stranou a jen se řeší vztahy, pomsta.... blablabla. ()

ER

V podstatě se jede ve vyjetých kolejích první série, ale přesto o něco hůře. Alina mnohdy vystupuje jako pouťová atrakce, banda Kaza tentokrát bojuje za ovládnutí svého teritoria a motivace postav je tentokrát hůře uchopena. Celkově utrpěla konzistence děje, který obsahuje dost méně podstatných scén, ale naštěstí zůstává napínavý střet Aliny a Alexandra v boji o zničení Vrásy.. ()

Petra321

Druhá kniha bola oproti prvej omnoho lepšia. To sa nanešťastie nedá povedať o druhej sérii v porovnaní s prvou. Priznávam, že som mala veľké očakávania, keďže som vedela o nových postavách - Wylan, Nikolai, Tamar, Tolya - no nestačilo to. Veľkou chybou bolo, že tvorcovia spojili dve dejové linky a nimi sú Alinina a Vrania, ktoré spolu absolútne nesúvisia, keďže príbeh Kaza, Inej, Jespera, Wylana, Niny a Matthiasa sa odohráva o dva roky neskôr. Dalo by sa s tým pohrať, nemôžem povedať, že nie, lenže tvorcovia si vybrali ten najhorší možný spôsob, aký len existoval. Povráva sa, že Vrany budú mať svoj vlastný seriál, na ktorý som sa veľmi tešila, ale teraz tomu tak už nie je, pretože si neviem predstaviť, z čoho ho chcú vyskladať, keďže všetky dôležité momentky boli ukázané už počas týchto ôsmych epizód alebo sa všetko domotalo a teraz už nie je možné ich ukázať, pretože úplne predbehli dej a jednoducho ich preskočili. Prvá vec, ktorá mi udrela do očí, bol vzťah Wylana a Jespera. Milovníci kníh vedia, že medzi nimi to bolo naozaj pomalé a že išlo predovšetkým o vzájomné spoznávanie. Takisto mali množstvo skvelých hlášok a rozhovorov, ktoré herci dokonca predviedli v nejakých videách zo zákulisia, lenže do tretej sériu ich už nebudú môcť dať, pretože to jednoducho nebude dávať zmysel. Druhá séria bola spojením druhej a tretej knihy z prvej trilógie Griše, lenže v skutočnosti išlo o obyčajný miš-maš. Armáda slnka? Žiarlivý Mal? Odcudzenie? Alinin obojok? Biele vlasy? Slepá Baghra? Nič? A o konci už ani nehovorím... Takto, pre človeka, ktorý knihy nečítal, by to mohlo byť dobré, lenže pre takých nie je všetko dostatočne vysvetlené. Knihy majú skvelý worldbuinding, lenže v seriály ho nevykreslili dostatočne. Aby som ale nebola iba negatívna, našlo sa aj zopár pozitívnych vecí. Prvou z nich je rozhodne Nikolai. Bála som sa, ako vykreslia túto postavu, no herec urobil naozaj maximum pre to, aby ho zahral dôveryhodne. A predsa... Keď som už spomenula jeho meno, nedokážem sa vyhnúť tomu, aby som nespomenula ako veľmi mi chýbal červenovlasý Strumhorn s krivým nosom, ktorý sa vzoprel Temnanovi, aby zachránil Svetlanu. Ďalším plusom sú flashbacky z Kazovej minulosti, ktoré sa nám postupne odkrývali. Tie naozaj dotvárali jeho charakter a my sme mohli lepšie pochopiť, prečo sa správa práve tak ako sa správa. Úprimne? To je všetko k pozitívam, no pokiaľ by som sa mala vrátiť k negatívam, našlo by sa ich celkom dosť... Jesperovo tajomstvo bolo v knihách odhalené naozaj neskoro a aj jemu trvalo dlho, kým sa s ním zmieril a povedal si, že veci sú tak ako sú a inak už nebudú. Prekážalo mi, že toto úplne vynechali. Vlastne mi toho prekážalo naozaj veľa, no to najdôležitejšie som už spomenula... Toto nie je seriál natočený podľa knižnej predlohy, ale akejsi fanfikcie, ktorú si scenáristi sami vytvorili. ()

Kimkong

Dokoukáno spíše z povinnosti než ze zájmu. Určitě se z toho dalo vytěžit více. Dialogy suché. Akční scény kostýmově dobré, ale působili jako by je nikdo nařídil. Záchrana světa taky celkem prosťoučká zápletka. ()

Elio

Možná, že jsem zaujatá, v objektivním měřítku jde dost určitě o průměrnou či lehce nadprůměrnou podívanou, ale já se moc ráda vracím do podobně dobře vystavěných fantasy světů, které v sobě mají, oproti takovým dílkům jako je House of the Dragon, určitou "umírněnost" co se týká naturalistického znázornění, no, vlastně čehokoliv. Zde je násilí také, samozřejmě, a v druhé sérii o dost větší (jsem trochu slaboch, takže nehodlám zapírat, že jsem pohled od obrazovky občas odvracela), ale pořád je to skousnutelné. Co se týká samotné zápletky, lépe řečeno hlavních dvou příběhových linek, které zůstaly podobně laděné jako v první sérii, zcela upřímně jsem vyhlížela pouze a jen své oblíbené crows (přeci jen, jsou to nejsilnější tahouni seriálu), i když ve druhé sérii ne tak "zoufale" jako v první. Kvalitativní rozdíl mezi linkami Ketterdamských zločinců a Aliny se totiž v mnoha ohledech vyrovnal a já si užívala oba příběhy, i když pořád přeci jen s větší náklonností ke svým oblíbencům. Celkově hodnotím první polovinu seriálu jako zdařilejší, samotná gradace je zde dobře znatelná, ale ke konci Shadow and Bone přeci jen dochází dech. I přesto je za mě závěrečný díl dostatečně dobrým zakončením s pomrknutím na diváky a hlavně fanoušky Six of Crows, z čehož, jak upřímně doufám, můžeme usoudit, že se možná do budoucna setkáme s našimi oblíbenci z Ketterdamu v jejich vlastní sólo jízdě. A že by to byla pořádná příležitost. ()