Návštěva staré kamarádky pomůže Beth srovnat se s minulostí a ujasnit si priority. To všechno právě včas před největším zápasem její kariéry. (Netflix)

Ivo

Posledních několik dílů se už začalo dost nudně viklat v základech, ale tohle finále vše hravě překonalo a "koncovka" se těžce zvrhla v neuvěřitelný hovínkovitě mega přeslazený budovatelský kýč ... Ještě chyběl oslavující čínský lid v ulicích a dojatá tříletá eskymácká holčička s rutinní šachovnicí v iglú (kterou pak Bětka při náhodné cestě kolem navštíví a zahraje si s ní), případně severokorejská hlasatelka v akci. Jeden pisoár nezůstal suchý... Autoři mexických telenovel (a anonymní alkoholici) blednou závistí... a soudruh Bobrov skládá po zbytek života oslavné písně. ()

Necrotongue

V předchozím komentáři jsem, bohužel, trefil hřebíček na hlavičku, z čehož jsem byl lehce deprimovaný, horší bylo, že jsem vůbec nečekal uvědomělé řečnění na téma BLM, zbytečný patos a podivnou moskevskou selanku. V tom jásajícím davu, který nadšeně oslavoval Američanku, už chyběli jen tančící medvědi a zpívající důstojníci KGB. Marcin Dorociński byl tradičně výborný, ale jinak byl závěrečný díl těžkým zklamáním. ()

Frajer42

Spoilery! Jakožto nejlepší uživatel této databáze musím bohužel konstatovat, že poslední 2 díly tohoto seriálu nebyly nijak zvlášť podařené. Co se týče tohoto dílu, tak zejména první polovina byla poněkud očekávaná a nudná. Líbila se mi z ní jen linka s mrtvým školníkem, která byla samozřejmě nezdravě sentimentální a dle očekávání kýčovitá. Druhá šachová polovina byla o poznání lepší a znovu poměrně dramatická, ačkoli přesně tušíte, jak to celé dopadne. Celkově vzato ovšem luxusní seriál, který jsem si velmi užil. [70 %] ()

tomik99

Únava materiálem je cítit především v první polovině, kdy tvůrci natahují, natahují a natahují. Na druhou stranu to druhá půlka poměrně vynahrazuje, výlet do Ruska byl fajn a závěrečný souboj s Borgovem taktéž. Jen ty ruské kulisy mohly být v dnešní době lépe zpracovány, ale vem to čert. Seriál rozhodně hodnotím kladně. Fíha, netušil jsem, že vydržím sledovat skoro sedmihodinovou show o šachách, ale bylo to výborné. Jasně, dalo by se to zkrátit (a prospělo by to příběhu), ale i tak jsem spokojený. ()

castor

Tak se nám ve dveřích objevila stará známá (na kterou se Beth kdysi vlastně úplně vykašlala) a právě ta má asi u naší hrdinky vyvolat touhu srovnat se s minulostí a ujasnit si, co vlastně od života chce. Přiveze rovněž zprávu o úmrtí starého známého (na kterého se rovněž vybodnula). Najednou blik, trable s alkoholem (necítil jsem, že by měla zase až tak velký problém) jsou pryč a velká ruská výzva za dveřmi. Nastupuje předvídatelný (ostatně jako mnohokrát předtím) závěr a podivný moskevský patos, uzavření některých linií je pak zcela bez nápadu či překvapení. Už skutečně jen chyběl záběr na šestiletou holčičku kdesi z Czechoslovakia, která stojí v ošuntělých šatech v mrazu před výlohou, u které bude smutně zírat na šachovnici, zatímco kolem projde černošský student medicíny z Ugandy, všimne si jí a z kapsy vytáhne bankovku, se kterou veselé děvče poběží do krámu. PS: Samozřejmě atmosférické svícení, výprava či kostýmy jsou na jedničku. ()

• Poslední scéna s Beth (Anya Taylor-Joy) vystupující z auta a korzující parkem směrem ke starším mužům hrajícím šachy, byla natočena v Berlíně. (ČSFD)