Otřesená Beth se doma v Kentucky setká s dávným soupeřem, který jí nabídne pomoc při přípravě na blížící se mistrovství USA. (Netflix)

Milano33

Začína nám to vskutku poetický, kedy počasie sa prispôsobilo nálade a rozpoloženiu hlavnej hrdinky Beth. Zarmútená a trúchliaca Elizabeth sa za sprievodu dažďa vracia späť domov. Jediná vec, ktorá ju ako tak drží nad vodou, je myšlienka na šach. Svet šachovnice ju dokáže odpútať od reality a poskytnúť jej potrebný rozmer. Šach sa pre ňu stáva akýmsi protipólom k osobnému životu. Beth začala hrať intuitívne a inštinktívne, vďaka čomu porazila aj Wattsa. Benny je mimochodom strašný sympaťák. Aj vizuálne si táto epizóda prišla istou premenou, šachové zápasí sú zaujímavo rozlinkované. Pri rozdelení obrazu na jednotlivé okienka môžeme nájsť inšpiráciu šesťdesiatymi rokmi. Aj rýchlohra bola nesmierne dynamicky nasnímaná a atmosférický nasvietená, že to v divákovi zanechalo ten pravý wow efekt. ()

castor

Dá se říct, že po pěti dílech Beth konečně projevuje nějaké emoce (při setkání s bývalou spolužačkou, s prodavačem v obchodě, kterému kdysi čmajzla noviny, s dávným soupeřem Beltikem, který ji nabízí pomocnou ruku…). Vyvrcholením dílu je pak mistrovství USA. Je třeba se smířit s tím, že po dějové stránce o žádnou revoluci nepůjde. Prostě tu máme jen velmi průměrný příběh, který se pohybuje v osvědčených žánrových vodách. A je jedno, zda jde o vodní pólo, parašutismus nebo právě šachy. Ano, přesné tahy figurami jsou nasnímané velmi slušně, celé to má náboj, ovšem na to jsme u podobných látek jednoduše zvyklí. A tím pádem očekáváme něco navíc: třeba avizovaný boj hlavní hrdinky s vnitřními démony, které mají být protipólem uhlazeného prostředí šachových turnajů. Jenže i tady se zoufale klouže po povrchu. Průběžné uzavírání (pokud vůbec) dějových linií je slabé. PS: Samozřejmě atmosférické svícení, výprava či kostýmy jsou na jedničku. ()

Anderton

Beth a dvaja dôležití muži v jej živote. Pochopiteľne "kolegovia", či skôr súperi zo šachového sveta. Ten je tak uzavretý, že na majstrovstvá USA nie je v podstate nik zvedavý, len novinári z časopisu o šachu. Vyzerá to tak, že muž číslo dva by bol pre ňu lepšou voľbou, ale ešte viac sa zdá, že každý človek má v jej živote akoby istý vymedzený čas, kedy jej má čo ponúknuť. To nie je kritika jej charakteru, ale skôr to, že si to postavy v jej okolí uvedomujú. Takže hurá do Paríža a snáď aj do Moskvy... ()

Frajer42

Tento díl mě velmi příjemně překvapil. Po předchozí epizodě to trochu vypadalo, že se nám hlavni hrdinka začínala polidšťovat a hodně jsem se bál, že budeme v rámci tohoto dílu sledovat její drogovou sebedestrukci. Nic z toho se nestalo. Aspík je zpět v plné síle a epizoda se točila ve velmi odlehčeném duchu a především pak kolem šachů.  Jednalo se sice o epizodu, která kdyby se neudála, tak nikdo z diváků o nic zásadního nepřijde. Nadcházející díl očekávám v hodně podobném duchu. Mám pocit, že se zde buduje atmosféra a připravuje půda pro velkolepé finále. [80 %] ()

anais

Přibližně díly 3-4-5 jsou naprosto geniální. Způsob jak vynalézavě natočili šachové partie je vtahující a zábavný. Pokaždé jinak a vždycky svkěle. A Anya Taylor-Joy nemá chybu. Na druhou stranu příliš doslovné využití 3D šachů na stropě a častá nevěrohodnost scénáře (který se tak nějak snaží vyjít vstříc všemu), z toho chvílemi dělají opravdu velký kýč...Ale pro ty momenty, kdy to funguje - a je to často - stojí seriál za vidění. ()

Necrotongue

No jo, pokud tvůrci v epizodě dostatečně zapojí do děje šachovnici, nenacházím dostatek důvodů pro snížení hodnocení (a to nejsem zrovna šachový fanatik). Úporným snahám o své polidštění hlavní hrdinka zatím hravě odolává, takže se obávám toho, že tady budou Sověti nevyhnutelně vypadat jako sympaťáci. ()

FilmFan24

Mám rád rozdělený obraz do několika oken. Ve filmech šedesátých let to bylo dost používané. V tomto díle šachové partie odehrávající se v několika okýnkách mě připomněly léta dávno minulá... Paráda. ()

Sany33

Príbeh: Keď už sa zdá, že Beth sa zrúti prichádza do jej života dávny priateľ Harry. Na to aby sa dostala znova na vrchol musí pracovať s tými najlepšími. Prevedenie: Šachové súboje boli v tomto diely trocha inak prevedené ale nepôsobilo to rušivo. Viac sa hralo na city diváka ale nevadilo mi to treba tento príbeh aj trocha emočne prehĺbiť. Pocity: Keď už sa mi zdalo, že Beth pretiahne asi celé šachové univerzum, prichádza na scénu Billy, ktorý jej jednou vetou zatne tipec. Som zvedavý kam táto ich spolupráca povedie. 89% ()

warrenur

Zabavny diel. "Ucitelia", nuz tak tych si pamatam z ich chlapcenskych roli pod 10 rokov z inych filmov a je vidno, ze herecky sa za ten cas vypracovali. Spokojnost. Vsetkym nam vsak je jasne, ze je to len medzihra na ceste k velmajstrovi zo SSSR. 75% ()

tomik99

Moje obavy z minula se poměrně vyplnily. Turnaje se začínají opakovat a z tohoto hlediska seriál nemá moc co už nabídnout. Minisérie o třech epizodách by tomu slušela víc. Ano, rozvíjí se nám tady vztahy, ale trošku jsem se bál, že Beth půjde cestou nadměrného alkoholu, drog a sexu... ()