Beth se v devíti letech octla v sirotčinci, kde v sobě objeví mimořádné nadání pro šachy, a vypěstuje si u toho silnou závislost na sedativech, které tam dávají dětem. (Netflix)

Frajer42

Tak tohle vypadá na lásku na první pohled. Je to sice taková šachová pohádka, ale velmi stylově provedená. Moc se od toho nedá odtrhnout a nezbývá než doufat, že budou nadcházející epizody co nejvíc o šachách a co nejmíň o všem ostatním. Extrémně vydařený pilot, kde se toho stihlo udát mnoho. [85 %] ()

Milano33

Prvá epizóda The Queen's Gambitu za mnou a ja môžem pieť ódy! Tento minuloročný seriálový fenomén ma neskutočným spôsobom chytil a jeho jedinečný námet si ma ihneď a úplne zaháčkoval. Už teraz sa odvážim povedať, že The Queen's Gambit je seriálom, ktorý nemá obdoby. Osobne sa považujem za veľkého milovníka šachu a len nedávno som sa opäť k tejto mojej záľube vrátil. Šach je proste srdcovka a aj tento seriál ašpiruje na to, aby sa ňou tiež stal. Na úvod sa veľmi pútavou cestou oboznámime so šachovými pravidlami a stratégiami. Keď mimoriadne nadaná Beth rozohrá svoju prvú partiu, potiahne pešiakom, čím vykoná svoj vôbec prvý ťah, tak tá scéna má neuveriteľnú silu a precítenie. Celé je to pojaté, ako akýsi origin tejto nadanej šachistky, ktorá okrem iného vyniká v matematike, logických a prírodných vedách. Máme možnosť sledovať jej začiatky, ako si postupne budovala vzťah, lásku, vášeň i cit k tejto strategickej hre. Od Beth bolo vyžadované pri hraní tejto deterministickej hry maximálne sústredenie, pozornosť, obozretnosť, viacrozmerné videnie, predvídanie, kalkulácia krokov, taktické myslenie, logické uvažovanie, hľadanie súvislostí, zapájanie pamäte i nekonečná predstavivosť. U Elizabethinej imaginácie ešte chvíľu zostanem, keďže časom bola umocnená práve liekmi, ktoré ju uvádzali do psychedelických stavov počas trvania halucinogenických scén, ktoré pôsobili priam až surreálnym dojmom. A tá retro šesťdesiatková atmosféra krásne opantá diváka okolo seba. ()

castor

Dobová atmosféra výborná, příběh zatím velmi průměrný. Dámy vládnou světu. Doslova. Další příběh ženské hrdinky, která za sebou ve výhradně mužském světě nechává právě všechny ty mužské pěšáky. Seriálová adaptace knihy Waltera Tevisa z roku 1983 má sedm dílů v názvech využívajících šachovou terminologii, a hlavně má zajímavou hrdinku Beth s typickými atributy outsiderky. Ve sklepě sirotčince, ve kterém se ocitnula po dobrovolném odchodu matky, v sobě díky správci budovy najde mimořádné nadání pro šachy i silnou závislost na utlumujících lécích. Slušný start. ()

majec4

Povodne sme mali na plane nieco ine, ale polovicka vyskusala toto a poviem pravdu ze ma to celkom zaujalo. Sme doma taky obcasny sachisti tak nas tema oslovila. Spracovanie sa mi paci, celkom slusne zachytena doba. Tato prva cast bola taka pohodova, nemam velmi co vytknut. Aj pribeh ako taky je fajn, takze urcite pojdeme aj do dalsich casti. Hladam dovody preco nedat plny pocet, ale asi uz kaslem na to. ()

Anife

Na rozdíl od zbytku vynikající série mě první díl tolik nebavil jako ostatní.Ačkoliv chápu jeho důležitost pro zbytek příběhu. Bez Anyi je to zvláštní, prakticky celou epizodu zachraňuje Jolene. I tak je ale zvláštní vidět to podruhé, vnímám důležité detaily, které mi dřív unikly - třeba, že matka Beth má doktorát z matematiky. ()

• V závěru epizody sledují děvčata ve škole film Roucho (1953). (Mirokukii)
  • Paní učitelka matematiky se patrně minula povoláním. V čase 21:50 má na tabuli malou násobilku – násobení třemi a 5x3 je podle ní 18. Ve scénáři to nejspíše nebylo, pro děj nemá její minela žádný význam. (klukluka)