Španělsko koncem 30. let, poslední dny občanské války. Desetiletý Carlos, jehož otec, republikán, byl zabit v boji, je svým poručníkem zanechán v sirotčinci Santa Lucía, depresivní stavbě uprostřed vylidněné krajiny, kam jsou sváženi sirotci po obětech války. Ponuré chodby budovy v sobě skrývají nejen neřestné vztahy dospělých protagonistů - jednonohé ředitelky Carmen, profesora Casarese, mladé učitelky Conchity a agresivního školníka Jacinta -, ale v den svého příjezdu se v nich Carlos setkává i s přízrakem chlapce, který se nepřetržitě snaží navázat s ním kontakt. Z živých pak musí čelit především nejstaršímu ze sirotků, potměšilému a nepřátelskému Jaimemu. Záhy začne mít Carlos podezření, že dětský duch s nejasnými úmysly je duchem bývalého žáka Santiho, který před časem zmizel za záhadných okolností. Santiho duch použije nového obyvatele sirotčince k tomu, aby krutě a nečekaně splatil krvavý dluh svému vrahovi. (oficiálny text distribútora)

Falko

Ak by som mohol tento film porovnat s FAUNOVYM LABYRINTOM (2006), tak labyrint sa mi pacil o nieco viac, nielen vdaka zaujimavemu mysterioznemu deju, ale aj krasnej hudbe. Princ mal sice ducharsky podton, ktory ma velmi bavi, len tu som mal trosku menej trpezlivosti a prilis dlho trvalo, kym prislo k tragedii, pricom aj dej zacal konecne naberat na obratkach. Za to bol zaver filmu (ne)chutne brutalny :-) ...11.06.2010 ________ Marisa Paredes - (Carmen) +++ Eduardo Noriega - (Jacinto) +++ Federico Luppi - (Dr. Casares) +++ Fernando Tielve - (Carlos) +++ Inigo Garces - (Jaime) +++ Irene Visedo - (Conchita) +++ Produkcia: Pedro Almodovar, Guillermo del Toro +++ Hudba: Javier Navarro +++ ()

Phobia

Povedený mix horroru a dramatu z válečné doby, který nepostrádá výraznou filozofickou rovinu. Odlehlý sirotčinec dává velký prostor pro vybudování temné atmosféry a očekávání "příchodu něčeho zlého". K dokonalosti mi něco málo chybí, ale přesto nezbývá, než hluboce smeknout před Del Torrem a ostatními, co se na tomto neobvyklém filmu podíleli. 85% ()

Legas

Od del Tora jsem jako první film viděl Blade 2. I když se mi po vizuální stránce (nemyslím triky) moc líbil, tak jsem váhal, jestli přeci jen nebude tenhle pan režisér jedním z mnoha "dobrých" řemeslníků. Po Hellboyovi už jsem si říkal, že na tom chlapíkovi něco bude, a definitivně to potvrdil jeho španělský film Princ bez království, který je velice vkusně nasnímaný a má velice hutnou atmosféru. Tím se dostávám k největšímu překvapení filmu. Jelikož se jedná o duchařinu, čekal jsem horor (strašení, lekačky a další atributy), ale Devil (tenhle název nedává smysl narozdíl od amerického The Devil's Backbone) je spíše dramatem. Děj není nijak objevný, ale různé věci (konkrétně bomba) vás nalákají na něco, co se třeba potom vůbec nestane. ()

MISSha

„Co je to vlastně duch? Strašná událost odsouzená k neustálému opakování, možná jen okamžik bolesti, něco mrtvého co se chvílemi zdá jakoby ještě žilo. Pocit, který se zastavil v čase, jako rozmazaná fotografie, jako hmyz polapený v jantaru. Duch...“ Působivé drama s duchařským podtónem který mám nejraději, protože atmosféra se chvílemi dala krájet. Jde poznat že Guillermo del Toro si vymazlil film do nejmenšího vizuálního detailu, zaujme hudba Javiera Navarrete a kamera Guillerma Navarrea. ()

Kryšpín

V tomto filmu můžeme vidět přesný režijní rukopis Guillerma del Tora, který charakterizuje jeho pozdější tvorbu. Vše co znáte z jeho filmů obsahuje prvky právě z filmu El Espinazo del Diablo. A není divu, že produkoval film El Orfanato. Naprosto dokonalá atmosféra a měl jsem mrazení v zádech i za denního světla (a to je co říct). Sice tam horrové prvky nejsou od začátku do konce, ale jen místama a jedná se spíše o drama z občanské války ve Španělsku. Po celou dobu filmu jsem si říkal, že to je jasných pět hvězdiček, ale film má v sobě jedno hluché místo, které mi tam vadilo a změnilo tempo. Ovšem ke konci už to má pořádný spád a jde to pěkně do finále. ()

• Film byl nominován na cenu Goya Award za nejlepší kostýmy a speciální efekty. (Chatterer)
  • Film byl nominován na cenu Saturn Award v kategorii Nejlepší horor. (Chatterer)