Kroniky Idhunu

• Španielsko Memorias de Idhún (viac)
Španielsko, (2020–2021), 4 h 29 min (Minutáž: 26–27 min)

Magický svět Idhun ovládne zlý nekromant. Uprchlíci, kteří najdou útočiště na Zemi, se musí spolehnout na pomoc dvou mladých pozemšťanů, kteří je chrání před zabijákem. (Netflix)

Imperator

Musím říct že z první série jsem byl docela dost zklamán. Děj mi přišel utahaný takřka se nijak výrazně nepohyboval. Postav se zde mnoho neobjevilo a nezaznamenal jsem jakýkoliv výraznější vývin. Za to druhá série byla úplně o něčem jiném. Děj dostal spád ,takže jsme se konečně dostali k jádru věci. Ale celý děj je stavěn na klasickém milostném trojúhelníku který upozaďuje hlavní dějovou linii a na můj vkus se probírá moc dlouho a moc intenzivně. Jinak animace dosti pěkně a i svět v kterém je děj zasazený je vymyšlený velmi pěkně. ()

AloeB

Na Idhun asi dlouho vzpomínat nebudu, přesto však má tato kouzelná španělská young adult fantasy své kouzlo. Zápletka je opravdu jednoduchá a myslím si, že to tvůrci berou na vědomí, ostatně prostá animace tomu odpovídá a dotváří nevinnou teenagerovskou atmosféru. Začátek mi možná trochu připomněl mnohem povedenější a příjemnější Trollhunters, který využívá stejné žánrové klišé - teenagera, který se znenadání musí stát bojovníkem. Nicméně v případě Memorias de Idhún je viditelný postupný přechod k postavě Victorie, původně pouhým zdánlivým milostným objektem hlavního hrdiny, která se rázem dostává do kýčovitého ale zábavného milostného trojúhelníku mezi hlavním klaďasem a hlavním zlounem, kterýžto vztah dostává přednost před nějakou "hlavní" zápletkou se záchranou světa Idhunu. Originalitu v tom sice nehledejte, výrazný příběh taky ne, ale roztomilou vztahovku s pár krátkými epizodami na zabití času úplně klidně. I proto možná hodnotím více než bych měl, protože si to dle mého na nic nehraje. ()