Príbeh "Profesora", ktorý z väzenia riadi svoje impérium vrážd a drog. Neskôr sa mu s pomocou vernej sestry podarí ujsť, aby sa postupne po vojne s ostatnými bossmi dostal na čelo mafie. Necháva za sebou krvavú stopu, no talianske orgány sú proti nemu bezmocné. Film je voľne inšpirovaný príbehom skutočného bossa camorry Raffaele Cutola. (STV)

gogo76

Súhlasím s nascendim, že hlavný predstaviteľ je herecky dosť kamenný. Nie veľmi súhlasím s ostatnými, ktorí tvrdia, že prvá polovica je super a druhá je nudná. G. Tornatore je skúsený režisér a ponúka komplexný pohľad na vznik, vzostup i pád mafiánskej skupiny a jej vodcu. Prvá polovica je prevažne z väzenského prostredia, druhá poukazuje na prepojenosť mafie s politikmi, súdnictvom a čiastočne i políciou. Vrážd, spiknutí i zrady si tu užijeme dosť a v rámci žánru mafiánsky film ide o veľmi vydarený film. Samozrejme boli tu aj lepšie kúsky, ale myslím, že práve to prepojenie s významnými činiteľmi štátu je to, čo v iných filmoch tohto zamerania chýba, alebo sa tomu nevenuje veľká pozornosť. Tá pavučina prepojení a známostí, to je práve tá mafia. A prvé logo v úvode filmu to iba dokazuje! "Silvio Berlusconi presenta"...80%. ()

nascendi

Počas tých troch hodín premietania pomerne neznámeho filmu o zrode, vzostupe a páde šéfa miestnej camorry som sa snažil spomenúť si na všetky filmy s obdobnou tematikou, ktoré som už videl. Podarilo sa mi ich napočítať dosť a to určite neboli všetky. Takže pri hodnotení aj pri komentovaní sa musím sústrediť na odlišnosti, ktoré film identifikujú. Páčili sa mi niektoré realistické scény, Ben Gazzarra bol pre hlavnú úlohu dobre vybratý, i keď register jeho výrazov tváre bol na úrovni Nicolasa Cagea, ale snaha o komplexnejšie zachytenie vývoja camorry v dlhšom časovom úseku už narazila na filmové časové limity. Ako seriál by to mohlo byť znesiteľnejšie. Takto to strácalo údernosť a chvíľami aj nudilo. ()

ScarPoul

Som veľmi príjemne prekvapený. Ten film má toľko vrstiev, toľko dynamiky a akcie, že nemá kedy nudiť. A to sa môže popýšiť pomerne slušnou dĺžkou.  Moje prvé stretnutie s Tornatorem teda nemohlo dopadnúť lepšie. Mafiánske filmy mám rád. Tento sa nebojí krvi, nahoty, násilia, politických intríg ani zastrašovania. Ako keby tvorcovia chceli ukázať v plnej kráse celú prežratú spoločnosť, ktorá stojí na pochybných mantineloch. Piovaniho hlavný motív je nepríjemný. Giuratova kamera popisná a hravá. Scenáristicky a réžijne je to nápadité, svieže a plné nápadov. Len na tom trošku cítiť ten vek. To je jediná subjektívna výčitka. Paradoxne aj napriek veku, aký film má,  mám pocit, že sa toho za tých 40 rokov zase až tak veľa nezmenilo. ()

tomtomtoma

Pozoruhodný a velkolepý mafiánský příběh z italské Neapole, kde nechybí napětí. Vzestup a rozmach člověka, odsouzeného na dlouhých třicet let do vězení za vraždu muže, který urazil jeho sestru. Vesuviánský profesor (dobrý Ben Gazzara) má dlouhý čas přemýšlet, jak zlepšit své životní postavení. Má odvahu se postavit starým zavedeným pořádkům a dané hierarchii. Má řečnické nadání, které mu pomáhá získávat na svou stranu stejné zatracence, jako je on sám. Navíc má i sociální cítění a dokáže potřebně pomoci lidem daleko účinněji, než stát, či kdokoliv jiný z původního mafiánského prostředí. Jím vedená reformovaná camorra získává postupem času významnějšího postavení, až zcela ovládne místní prostředí organizovaného zločinu a nelegálního podnikání. Jeho drzost, přemýšlivost a odvaha ho dostávají nejen na svobodu, ale vynáší ho na až na samotné výsluní, kdy se stává seriózním partnerem oficiálních představitelů moci. Ovšem jeho neukojitelná touha po dalších a dalších vrcholech ho sráží znova na zem, do vězení, do izolace, ke ztrátě všech spojenců, ke ztrátě zdravého rozumu. Z dalších rolí: profesorova sestra Rosaria (Laura del Sol), z níž okolnosti udělaly silnou a rozhodnou ženu, která měla rozhodující vliv ve zločinecké organizaci, policejní komisař Iervolino (Leo Gullotta), neúnavně se snažící dopadnout svého osudového muže, starosta Salvatore (Marzio Honorato), úzce spolupracující s reformovanou camorrou, protože byl i jejím členem, profesorův blízký přítel Ciro Perrella (Luciano Bartoli), kterého zločinecká organizace vynesla hodně vysoko, oddaný a všehoschopný Alfredo Canale (Nicola Di Pinto), jehož oddanost ho nakonec stála život, a jeho manželka Anna (Anita Zagaria), volající zoufale po pomstě po smrti svého chotě. Pozoruhodné a kvalitní dílo o vzestupu nebojácného muže ve sféře organizovaného zločinu, který ho dovádí až na samotný vrchol života a prestiže. Prostředí, kde se vše řeší násilnou cestou a kde poslušnost je nedílnou součástí života. Kde pomsta je životní cestou. Navíc se sociální tématikou, kde se zaobírá samou podstatou vzniku a fungování těchto mocných zločineckých uskupení. Zvolená cesta určuje život nejen nám, ale i ostatním. Navíc v daném prostředí je to přirozená cesta, která přeje nebojácným a připraveným. Obzvláště v případě, kdy nemáte už co ztratit, neboť o svobodu už jste dávno přišli. ()

noriaki

Monumentální a bohužel trochu rozvleklý epos o vzestupu a pádu Raffaela Cutola, jednoho z nejmocnějších šéfů kterého kdy Camorra měla. Giuseppe Tornatore nebyl žádný troškař a film pojal ve velkém stylu. Množství postav, spoustu syrové akce, velkorysá výprava a bohatý děj. Bylo to potřeba, snímek mapuje přes dvacet let Profesorova života, od samých počátků jeho vzestupu až do hořkého konce. Režisér vede svůj příběh nekompromisně, bez chvilky oddechu či poetiky. Zobrazování násilí se nevyhýbá a z mnoha scén doslova mrazí. To je působivější tím více, že předestřené události se odehrály pouze o pár let dříve než film přišel do kin a Italská veřejnost je ještě musela mít v živé paměti. Ze srovnání s Coppolovým Kmotrem Il Camorrista vyjde jako poražený, ale i tak jde o absolutní špičku v žánru mafiánských filmů. ()

• Původní televizní verze měla pět hodin! (Kulmon)