Helena a její chlapci

• Francúzsko Hélène et les garçons

Helena Girardová začne studovat na univerzitě v Paříži. Na koleji se rychle spřátelí se svými novými spolubydlícími, s Johanou a Katkou. Už v prvním dílu dívky potkají tři mladé hudebníky - Mikuláše, Štěpána a Kristiána zvaného „Kuře“. Brzy po té začne každá z dívek chodit s jedním z chlapců.

Tento francouzský komediální seriál pro mladé se téměř celý odehrává v interiérech. Zvláštností české dabované verze je, že velká většina jmen byla počeštěna – z Nicolase se tak stal Mikuláš a z Etienna Štěpán. Volné pokračování u nás běželo pod názvem "Rozmary lásky". (decouble)

Anderton

Bežalo to niekedy v druhom a treťom ročníku, keď som bol na strednej. Pár krát som si to pozrel, pretože o tom občas kecali baby, ktoré z toho mali celkom srandu. Tých 26 minút na jednu epizódu bolo tak akurát. Aspoň pre tých, ktorí nemali nervy na 45 minút s Beverly Hills. Najviac sa mi páčil ten blb, čo stále "akože" ignoroval svoju frajerku. ()

Oskar

Název může evokovat ledacos, takže ne, Helena není prostitutka. Je amatérská zpěvačka, má na repertoáru toliko jednu píseň a v každém ze 116 dílů ji do roztrhání těla nacvičuje v garáži za doprovodu "chlapců" (Mikuláš, Štěpán, Kristián - slyšící také na jméno "Králíček Kri-Kri"). Podle mě by slečna Helena udělala větší štěstí jako reprezentantka Francie ve špulení rtů do dálky, protože takový um v této oblasti nespatříte ani v pavilonu opic. Ale chce být zpěvačkou, tak jí to přejme. :) Tímto mile nenáročným seriálem, komediálním zčásti záměrně, zčásti bezděčně, nás oblažovala tv Nova v roce 1994. Svým mládežnickým zaměřením sice mohl připomínat např. Beverly Hills 90210, ale sociálním zařazením hrdinů byl přece jen blíže realitě a řešení jejich malicherných "problémů" se naštěstí obešlo bez účasti otravných rodičů. Pospolitost hlavní šestice a lehkonohé dialogy vlastně spíš suplovaly u nás tehdy ještě neznámý sitcom Přátelé. Tak jako se Rachel, Chandler a spol. scházívali v Central Perku, měla i Helenina grupa svůj oblíbený bar, kde se zpíjela pod obraz rajčatovým džusem s pepřem. Věřte, že tehdy nám to znělo stejně exoticky, jako by tam dlabali amarouny. :) Povzbuzeni tímto ďábelským nápojem pak ze všech stran řešili, kdo dal komu pusu a kdo jiný se to v žádném případě nesmí dozvědět. Spřádali složité konspirace a za každou druhou větou rituální vyhodili ruce nad hlavu a vykřikli "To je geniální!" Francouzi hodnotí jako geniální prakticky vše, o čem chtějí říct, že to docela ujde; možná i to, co nestojí za nic. Díky doslovnému překladu se to ale vžilo i u nás a vzpomínám si, že inkriminovaná věta se přechodně zařadila do fondu televizních manter jako "Proč jsem si já hloupá nevzala Pištu Hufnágla?" nebo "Je čas udělat dětem pápá." Po skončení Heleny a jejích chlapců nabídla televize nenasytným divákům ještě volné pokračování, které se jmenovala tuším "Strasti lásky", "Hrsti plsti" nebo "Použité pleny", už přesně nevím. Nestálo za nic. Přes to všechno bych celkem rád z nostalgie zase pár dílů viděl. :o) 40% ()

Faidra

Země galského kohouta se srdnatě bránila Římanům ve starověku, Angličanům ve středověku a Němcům v novověku, ale latinskoamerické nákaze se vzdala bez jediného pokusu o obranu a dokonce vytvořila nový vlastní kmen telenovelního viru. Když jsem se na vlastní zraky přesvědčila, co to moje spolužačky před lety tak hltaly, měla jsem neodbytný pocit, že bych měla následovat Oidipova příkladu. Neděste se, myslím tím vypíchnutí očí. ()

inutihar odpad!

První ročník gymnázia a počátky TV Nova. Některé vzpomínky je lepší nemít - už tehdy mi z toho, jak to mé spolužačky prožívaly a o přestávkách neustále řešily, bylo zle. Navíc mi to hrozně připomínalo porno, ze kterého někdo vystříhal všechno souložení. Pak si pamatuji, že jsem to o pár let později viděl parodované v nějakém erotickém filmu/seriálu, který taktéž dávali na TV Nova a doplněné o sex už to smysl dávalo. ()

Zakarija

Můj první "ne-pohádkový" seriál, na který jsem se začala dívat pravidelně (bylo mi asi 6:)). Nejoblíbenější pár jednoznačně praštěná Johana a její "Kri-kri". Tenkrát to pro mě byla fakt bomba. Doteď jsi pamatuju jak vypadaly jejich pokoje, i tělocvična, restaurace a sklep (tak nic jinýho tam taky nebylo). A úplně vidim Heleninu našpulenou pusu, njn, Francouzi:P. Často si s holkama při nostalgických večerech pouštíme úvodní znělku a vzpomínáme na zlatá seriálová devadesátá léta:). ()

• Cathy Andrieu a David Proux, kteří prvních 70 epizod tvořili milostný pár (v českém překladu pojmenováni Katka a Štěpán), byli nějakou dobu skutečně manželé a měli spolu dvě děti, Alice a Mathis. (Kri-kri)
  • Režisér Gérard Espinasse si ve 239. a 240. díle zahrál menší roli oplzlého fotografa. (Kri-kri)