Tresty v Čechách

Jak se vyšetřuje kriminální čin? A jaká pachateli přísluší odplata? Populární herec Igor Chmela pátrá společně s historiky po tom, jak společnost v rámci dějin zacházela s lidmi, kteří ohrožovali její rovnováhu. Od vrahů tyrana na sklonku středověku přes politicky činného Jana Jesenia po psychicky nemocnou Olgu Hepnarovou stihl vybrané obviněné trest nejvyšší. Přístup k němu se ale v dějinách měnil – šlo o princip odplaty, odstrašující příklad i soucit s pachatelem. Seriál nabízí vhled do daných případů a zároveň otevírá otázku smyslu trestu v dnešní době. Co vlastně považujeme za trestné? Lze zločince napravit a vrátit zpět do společnosti bez rizika? Skrze slavné příběhy z minulosti se diváci mohou zamyslet nad tím, jaká je naše společnost a jak pojetí trestů odráží její hodnoty. (Česká televize)

Binne

Dokument, který je ve své podstatě svědectvím naší lidskosti, která se po staletí nemění. Ačkoli pro nás obraz smrti není natolik běžný, jako pro průměrnou osobu v 15. století, naše fascinace fyzickým koncem je v podstatě neměnná. Naopak, dnes je pojem "nihilismus" nebo klasický ateismus velmi běžnou realitou více než 70% obyvatel naší země. Smrt dítěte, souseda nebo rodinného příslušníka pro nás znamenala neštěstí nebo šok vždy, "Tresty v Čechách" nám dávají hodnotný důkazní materiál o pojetí zákona ve středověku, v politické branži nebo u psychicky nemocné osoby. Přesně tak, jak se vyvíjelo naše pojetí smrti v kultuře, justici i vlivem náboženství, ruku v ruce se vyvíjelo i trestání násilného ukončení života jiné osoby. Jedná se o dokument věnující se společnosti a její historii, jejímu pojetí spravedlnosti a hodnotě života. Je hraný, propracovaný a výklad pana Chmely je sympatický. Prostor dostávají také velmi zajímaví lidé, kteří téma znají, jsou věcní a srozumitelně odpovídají na otázky. ()

Vajonek

Taková nenápadná věc, která se podle mě moc povedla. Zajímavé případy, o kterých jsem s výjimkou posledního vlastně nikdy neslyšela. Až jsem sama trochu v údivu, jak mě to bavilo, ačkoli obvykle mě spíše zaujmou krimi věci blíže našemu století. :D Skrze ty příběhy se dle mého názoru poutavou formou skutečně daří poukázat na nějaký vývoj, smysl, účel trestání napříč staletími a vliv (aktuálních) společenských událostí, zažitých hodnot na přístup k onomu trestání. Velmi dobře funguje propojení Igora Chmely s pozvanými odborníky, jsou to takové přirozené "pokecy", ze kterých si divák podobně přirozeně, nenuceně může odnést spoustu zajímavých informací. Asi jediné, co mi vadí, je, že to nemá více dílů.:D 90 %. ()

filmmovier

Jeden z nejzajímavějších dokumentárních pořadů, který se na České televizi v posledních letech objevil. Neuvěřitelně zajímavá historie vražd v českých zemích s vynikajícím Igorem Chmelou v roli průvodce. O několika případech jsem neměl ani tušení, navíc je tady všechno je podáno nádherně a do hloubky, zejména pak případy Ludvíka Loreckého ze Skrouše a Šimona Abelese rozhodně stojí za pozornost. A kromě Olgy Hepnarové se tady řeší třeba i čarodějnictví, takže informarčně je to skutečně nesmírně bohaté. Skvost a nejlepší nový pořad letošního podzimu. 90%. ()